Մայիսի 24-ին ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ, «Ղարաբաղ-Ֆրանսիա» բարեկամության շրջանակի ղեկավար Աշոտ Ղուլյանն ընդունել է «Ֆրանսիա-Ղարաբաղ» բարեկամության շրջանակի նախագահ, Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի պատգամավոր Ֆրանսուա Ռոշբլուանին և «Ֆրանսիա-Հայաստան» բարեկամության խմբի նախագահ Ռենե Ռուքեին:
Ողջունելով հյուրերին՝ խորհրդարանի նախագահը բարձր է գնահատել «Ֆրանսիա–Ղարաբաղ» բարեկամության շրջանակի գործունեությունը, մասնավորապես՝ նրա ղեկավար կազմի կողմից ընդունված որոշումը՝ Արցախ այցելելու և անմիջապես տեղում տեղեկություններ ստանալու մտադրությունը:
Այնուհետև հանդիպումը շարունակվել խորհրդարանի նիստերի մեծ դահլիճում: Ընդլայնված կազմով հանդիպմանը մասնակցում էին ԱԺ պատգամավորներ, կառավարության անդամներ, գիտակրթական և հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:
«Ֆրանսիա-Ղարաբաղ» բարեկամության շրջանակի նախագահ Ֆրանսուա Ռոշբլուանն իր ելույթում նշել է, որ իրենց համար շատ կարևոր է ապրիլին Ադրբեջանի կողմից ծավալած ագրեսիայի հետևանքներին տեղում ծանոթանալու և փաստացի տեղեկությունները «Ֆրանսիա-Ղարաբաղ» բարեկամության շրջանակին, ինչպես նաև ֆրանսիական իշխանություններին և հասարակությանը ներկայացնելու հնարավորությունը:
«Այսօր այցելելով սահմանամերձ բնակավայրեր և առաջնագիծ՝ մենք տեսանք, որ այնտեղ իրենց հողն են պաշտպանում երիտասարդ զինվորներ, ովքեր հրադադարից հետո են ծնվել, սակայն ունեն իրենց հայրենիքը պաշտպանելու պատրաստակամություն և խիզախություն», -նշել է Ֆրանսուա Ռոշբլուանը:
«Ֆրանսիա-Հայաստան» բարեկամության խմբի նախագահ Ռենե Ռուքեն իր գոհունակությունն է հայտնել Արցախում գտնվելու համար և նշել, որ իրենք փորձում են լայնածավալ աշխատանք տանել ինչպես ֆրանսիացի իրենց գործընկերների, համակուսակիցների, այնպես էլ այլ կուսակցությունների ներկայացուցիչների շրջանում՝ ադրբեջանական լոբբինգին հակազդելու և իրականությունը տեղ հասցնելու համար:
«Ադրբեջանը, ապրիլյան դեպքերից հետո, փորձում էր ԵԽԽՎ-ում միակողմանի նախագծեր ներկայացնել, որոնք սակայն մերժվեցին: Կարծում եմ, մենք պետք է կրկնապատկենք մեր ջանքերը՝ տեղի ունեցածի մասին իրական տեղեկատվություն մատուցելու համար»,-ընդգծել է Ռենե Ռուքեն:
Ամփոփելով հանդիպումը՝ Աշոտ Ղուլյանը հավաստիացրել է, որ անկախ նետված մարտահրավերների ձևից և բովանդակությունից, Արցախը շարունակելու է պայքարը հանուն ժողովրդավարական արժեքների ու ազատության, և այդ պայքարում շատ կարևոր է նույն արժեհամակարգը կրող ժողովուրդների անվերապահ աջակցությունը:

May 24, President of the National Assembly of the Nagorno Karabakh Republic, the head of the Circle of Friendship "Karabakh-France", Ashot Ghoulyan received the Chairman of the Circle of Friendship "France-Karabakh", the deputy of the National Assembly of France, Francois Rochebloine and chairman of the friendship group "France-Armenia" Renee Rouquet.
Welcoming the guests, President of the Parliament highly appreciated activities of the Circle of Friendship "France-Karabakh" and, in particular, the decision taken by his guidance, to visit Artsakh and on-site to obtain information.
Then the meeting continued in the big hall of Parliament. MPs, government members, representatives of scientific, educational and governmental organizations attended the meeting held in an expanded format.
In his speech the head of the Circle of Friendship "France-Karabakh" Francois Rochebloine pointed out that it was important for them to get acquainted with the consequences of the April of aggression unleashed by Azerbaijan and the opportunity to present factual information to the Circle of Friendship "France-Karabakh", French authorities and general public.
“Today, having visited the borderline villages and the frontline, we saw that young brave soldiers who were born after ceasefire agreement are now defending their motherland”, noted Francois Rochebloine.
The head of the friendship group "France-Armenia" Rene Rouquet, in turn, expressed his gratitude for the opportunity to visit Artsakh. French MP stressed that they are trying to carry out a large-scale job with French colleagues and party members, as well as with representatives of other parties, in order to withstand the Azerbaijani lobbying and submit accurate information.
"After the April events Azerbaijan tried to to present unilateral projects in the Parliamentary Assembly of the Council of Europe, but these attempts were not successful I believe we should redouble our efforts to present the real information about what had happened." - Said Renée Rouquet.
Summarizing the meeting, Ashot Ghoulyan assured that regardless of the form and content of challenges Artsakh will continue to fight for the values of democracy and freedom and in this fight unconditional support of the people, committed to the same system of values is very important.