Մայիսի 24-ին ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ, «Ղարաբաղ-Ֆրանսիա» բարեկամության շրջանակի ղեկավար Աշոտ Ղուլյանն ընդունել է «Ֆրանսիա-Ղարաբաղ» բարեկամության շրջանակի նախագահ, Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի պատգամավոր Ֆրանսուա Ռոշբլուանին և «Ֆրանսիա-Հայաստան» բարեկամության խմբի նախագահ Ռենե Ռուքեին:
Ողջունելով հյուրերին՝ խորհրդարանի նախագահը բարձր է գնահատել «Ֆրանսիա–Ղարաբաղ» բարեկամության շրջանակի գործունեությունը, մասնավորապես՝ նրա ղեկավար կազմի կողմից ընդունված որոշումը՝ Արցախ այցելելու և անմիջապես տեղում տեղեկություններ ստանալու մտադրությունը:
Այնուհետև հանդիպումը շարունակվել խորհրդարանի նիստերի մեծ դահլիճում: Ընդլայնված կազմով հանդիպմանը մասնակցում էին ԱԺ պատգամավորներ, կառավարության անդամներ, գիտակրթական և հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:
«Ֆրանսիա-Ղարաբաղ» բարեկամության շրջանակի նախագահ Ֆրանսուա Ռոշբլուանն իր ելույթում նշել է, որ իրենց համար շատ կարևոր է ապրիլին Ադրբեջանի կողմից ծավալած ագրեսիայի հետևանքներին տեղում ծանոթանալու և փաստացի տեղեկությունները «Ֆրանսիա-Ղարաբաղ» բարեկամության շրջանակին, ինչպես նաև ֆրանսիական իշխանություններին և հասարակությանը ներկայացնելու հնարավորությունը:
«Այսօր այցելելով սահմանամերձ բնակավայրեր և առաջնագիծ՝ մենք տեսանք, որ այնտեղ իրենց հողն են պաշտպանում երիտասարդ զինվորներ, ովքեր հրադադարից հետո են ծնվել, սակայն ունեն իրենց հայրենիքը պաշտպանելու պատրաստակամություն և խիզախություն», -նշել է Ֆրանսուա Ռոշբլուանը:
«Ֆրանսիա-Հայաստան» բարեկամության խմբի նախագահ Ռենե Ռուքեն իր գոհունակությունն է հայտնել Արցախում գտնվելու համար և նշել, որ իրենք փորձում են լայնածավալ աշխատանք տանել ինչպես ֆրանսիացի իրենց գործընկերների, համակուսակիցների, այնպես էլ այլ կուսակցությունների ներկայացուցիչների շրջանում՝ ադրբեջանական լոբբինգին հակազդելու և իրականությունը տեղ հասցնելու համար:
«Ադրբեջանը, ապրիլյան դեպքերից հետո, փորձում էր ԵԽԽՎ-ում միակողմանի նախագծեր ներկայացնել, որոնք սակայն մերժվեցին: Կարծում եմ, մենք պետք է կրկնապատկենք մեր ջանքերը՝ տեղի ունեցածի մասին իրական տեղեկատվություն մատուցելու համար»,-ընդգծել է Ռենե Ռուքեն:
Ամփոփելով հանդիպումը՝ Աշոտ Ղուլյանը հավաստիացրել է, որ անկախ նետված մարտահրավերների ձևից և բովանդակությունից, Արցախը շարունակելու է պայքարը հանուն ժողովրդավարական արժեքների ու ազատության, և այդ պայքարում շատ կարևոր է նույն արժեհամակարգը կրող ժողովուրդների անվերապահ աջակցությունը:

Французские парламентарии побывали в Национальном собрании НКР
24-го мая председатель Национального собрания Нагорно-Карабахской Республики, руководитель Круга дружбы "Карабах-Франция" Ашот Гулян принял председателя Круга дружбы "Франция-Карабах", депутата Национального собрания Франции Франсуа Рошблуана и председателя группы дружбы "Франция-Армения" Рене Руке.
Приветствуя гостей, председатель парламента высоко оценил деятельность Круга дружбы "Франция-Карабах", в частности, принятое его руководством решение посетить Арцах и непосредственно на месте получить сведения.
Затем встреча продолжилась в большом зале парламента. В состоявшейся в расширенном составе встрече приняли участие депутаты НС, члены правительства, представители научно-образовательных и общественных организаций.
Глава Круга дружбы "Франция-Карабах" Франсуа Рошблуан в своем слове отметил, что для них очень важно на месте ознакомиться с последствиями развязанной Азербайджаном в апреле агрессии и возможность представить Кругу дружбы "Франция-Карабах", властям Франции и общественности фактические сведения.
"Сегодня, посетив приграничные населенные пункты и передовую линию, мы увидели, что здесь свою землю защищают молодые солдаты, которые родились после установления режима о прекращении огня, но отважны и готовы защищать свою родину", – отметил Франсуа Рошблуан.
Глава группы дружбы "Франция-Армения" Рене Руке в свою очередь выразил удовлетворение, что у них появилась возможность посетить Арцах. Французский парламентарий подчеркнул, что они пытаются проводить крупномасштабную работу как с французскими коллегами и однопартийцами, так и с представителями других партий с тем, чтобы противостоять азербайджанскому лоббингу и представить достоверную информацию.
"После апрельских событий Азербайджан пытался представить односторонние проекты в Парламентской ассамблее Совета Европы, однако эти попытки не увенчались успехом. Думаю, мы должны удвоить наши усилия, чтобы представить реальную информацию о произошедшем", – подчеркнул Рене Руке.
Подводя итоги встречи, Ашот Гулян заверил, что вне зависимости от формы и содержания вызовов Арцах продолжит борьбу за демократические ценности и свободу и в этой борьбе очень важна безоговорочная поддержка народов, приверженных одной и той же системе ценностей.