Մայիսի 19-ին տեղի է ունեցել ԼՂՀ ԱԺ պետական-իրավական ու ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստը, որը վարում էին գլխադասային հանձնաժողովների նախագահներ Հովիկ Ջիվանյանը և Ռուսլան Իսրայելյանը:
Օրակարգում ԼՂՀ 2015թ. պետական բյուջեի կատարման տարեկան հաշվետվության քննարկումն էր:
Նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Մարատ Մուսայելյանի ներկայացրած հաշվետվության համաձայն՝ ԼՂՀ նախագահի աշխատակազմը նախորդ բյուջետային տարում աշխատել է խնայողաբար. 2015թ.-ին պետական բյուջեով նախատեսված գումարը կազմել է 501մլն 198 հազ. դրամ, կատարողականը՝ 359 մլն 374 հազ. դրամ կամ նախատեսվածի 72%-ը:
Ազգային ժողովի աշխատակազմի ղեկավար Գարիկ Ժամհարյանի ներկայացրած հաշվետվության համաձայն՝ 2015թ.-ին պետական բյուջեից աշխատակազմին հատկացված գումարը կազմել է 510մլն 841 հազ. դրամ՝ ներառյալ մշտական հիմունքներով խորհրդարանի գործունեության համար պահանջված լրացուցիչ միջոցները, կատարողականը՝ 504մլն 548 հազ. դրամ կամ նախատեսվածի՝ 98,8%-ը:
Կառավարության աշխատակազմի ղեկավար Լևոն Գրիգորյանի ներկայացմամբ 2015թ.-ին աշխատակազմի պահպանման ծախսերի և ծրագրերի իրականացման համար հատկացվել է 754 մլն 236 հազ. դրամ, կատարողականը՝ 727մլն 223 հազ. դրամ կամ նախատեսվածի 96,4%-ը:
Գերագույն դատարանի նախագահ Նարինե Նարիմանյանի ներկայացմամբ՝ դատական համակարգի 2015թ.-ի բյուջեն կազմել է 555մլն 392 հազ դրամ, փաստացի ծախսը՝ 539 մլն 839 հազ. դրամ կամ նախատեսվածի 92,2%-ը:
Գլխավոր դատախազ Արթուր Մոսիյանի ներկայացրած հաշվետվության համաձայն՝ համակարգում 2015թ.-ի պետական բյուջեից հատկացված միջոցների 8,7%-ի տնտեսում է կատարվել: 2015թ.-ի պետական բյուջեից ԼՂՀ դատախազությանը հատկացվել է 519մլն 920հազ դրամ, կատարողականը կազմել է 478 մլն 986 հազ. դրամ կամ նախատեսվածի 92%-ը:
Արդարադատության նախարար Արարատ Դանիելյանի հաշվետվության համաձայն՝ 2015թ.-ի պետական բյուջեից համակարգի հատկացումների հաստատված պլանը կազմել է 425մլն 345հազ. դրամ, կատարողականը՝ 391մլն կամ նախատեսվածի 91,9%-ը:
2015թ.-ին պետական բյուջեից վերահսկիչ պալատի պահպանման ծախսերի համար հատկացվել է 139մլն 340 հազ. դրամ: Վերահսկիչ պալատի նախագահ Էռնեստ Ավանեսյանի ներկայացմամբ՝ 2015թ.-ի կատարողականը կազմել է 131մլն 400 հազ դրամ կամ նախատեսվածի 94,3%-ը:
Մարդու իրավունքների պաշտպան Ռուբեն Մելիքյանը ներկայացնելով 2015թ.-ի պետական բյուջեի կատարման հաշվետվությունը, նշել է, որ ինստիտուտին պետական բյուջեից հատկացվել է 46մլն 178հազ. դրամ, կատարողականը կազմել է 44մլն 075հազ. դրամ կամ նախատեսվածի 95,4%-ը:
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահ Սրբուհի Արզումանյանի ներկայացրած հաշվետվության համաձայն 2015թ.-ին պետական բյուջեից համապետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրությունների կազմակերպման համար հատկացվել էր 255 մլն 262,4հազ. դրամ, կատարողականը կազմել է 233մլն 535,1հազ.դրամ կամ նախատեսվածի 92.6%-ը: Արտահերթ ընտրությունների անցկացման համար կառավարության պահուստային ֆոնդից համակարգին է հատկացվել 1մլն 757,980հազ դրամ, կատարողականը՝ 1մլն 737,180 հազ. դրամ կամ նախատեսվածի 99%-ը:
ԼՂՀ քաղաքացիական ծառայության խորհրդի նախագահ Բորիս Առուշանյանի ներկայացրած հաշվետվության համաձայն 2015թ.-ին պետական բյուջեից ծառայությանը հատկացվել է 103մլն186հազ,դրամ, կատարողականը կազմել է 101մլն 830 հազ դրամ կամ նախատեսվածի 98,4%-ը:
Պատգամավորները հնարավորություն են ունեցել հարցեր ուղղել զեկուցողներին և ստանալ ոլորտային հաշվետվություններին վերաբերող պարզաբանումներ:

19-го мая состоялось совместное заседание постоянных комиссий НС НКР по государственно-правовым вопросам и по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению, которое вели председатели головных комиссий Овик Дживанян и Руслан Исраелян.
В повестку заседания было включено обсуждение годовых отчетов об исполнении госбюджета НКР за 2015 год.
Согласно отчету руководителя аппарата президента НКР Марата Мусаеляна, в минувшем бюджетном году аппарат президент НКР работал экономно: из 501 млн 198 тыс. драмов, выделенных для организации деятельности аппарата, фактические расходы составили 359 млн 374 тыс драмов или 72%.
Годовой отчет парламента об исполнении госбюджета за 2015 год представил руководитель аппарата НС Гарик Джамгарян. Согласно отчету, аппарату НС было выделено 510 млн 841 тыс. драмов (включая дополнительные средства, полагающиеся для деятельности постоянного парламента), фактическое исполнение составило 504 млн 548 тыс драмов или 98,8%.
По сообщению руководителя аппарата правительства НКР Левона Григоряна, в 2015 году на содержание аппарата и реализацию программ выделено 754 млн 236 тыс драмов, фактическое исполнение составило 727 млн 223 тыс драмов или 96,4%.
Как отметила председатель Верховного суда НКР Нарине Нариманян, государственный бюджет судебной системы в минувшем году составил 555 млн 392 тыс. драмов, фактические расходы – 539 млн 839 тыс. драмов или 92,2%.
Генеральный прокурор республики Артур Мосиян сообщил, что в 2015 году в системе была произведена экономия выделенных из госбюджета средств в размере 8,7%. В 2015 году прокуратуре было выделено 519 млн 920 тыс. драмов, фактическое исполнение составило 478 млн 986 тыс. драмов или 92%.
Годовой отчет Министерства юстиции НКР об исполнении госбюджета за 2015 год представил министр юстиции Арарат Даниелян. Согласно отчету, утвержденный план бюджетных средств, выделенных системе, составил 425 млн 345 тыс. драмов, фактическое исполнение – 391 млн драмов или 91,9%.
Председатель Контрольной палаты НКР Эрнест Аванесян сообщил, что в 2015 году расходы на содержание составили 139 млн 340 тыс. драмов, фактическое исполнение – 131 млн 400 тыс. драмов или 94,3%.
Защитник прав человека НКР Рубен Меликян отметил, что в минувшем году для обеспечения деятельности офиса было выделено 46 млн 178 тыс. драмов, фактическое исполнение составило 44 млн 075 тыс. драмов или 95,4%.
Годовой отчет Центральной избирательной комиссии об исполнении госбюджета за 2014 год представила Србуи Арзуманян. Согласно отчету, в 2015 году для организации общегосударственных выборов и выборов в органы местного самоуправления из госбюджета было выделено 255 млн 262,4 тыс драмов. Фактическое исполнение составило 233 млн 535,1 тыс драмов или 92,6%. Для проведения внеочередных выборов из резервного фонда был выделен 1 млн 757,980 драмов, фактическое исполнение составило 1 млн 737,180 драмов или 99%.
Согласно отчету председателя Совета гражданской службы НКР Бориса Арушаняна, из 103 млн 186 тыс драмов, выделенных в 2015 году, фактическое исполнение составило 101 млн 830 тыс драмов или 98,4%.
В ходе заседания докладчики ответили на дополнительные вопросы депутатов касательно некоторых сфер деятельности.