Մայիսի 18-ին Արցախ են ժամանել Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Բունդեսթագի պատգամավորներ Ուլլա Ելպքեն և Համբուրգի խորհրդարանի պատգամավորներ Մարտին Դոլցերն ու Հասան Բուրգուջօղլին: Խորհրդարանականներին Արցախում ուղեկցում են ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Շիրակ Թորոսյանը և վերլուծաբան Սարգիս Հացպանյանը:
Հյուրերը ԼՂՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, Արցախի Հանրապետություն-Եվրախորհրդարան բարեկամական խմբի ղեկավար Վահրամ Բալայանի ուղեկցությամբ այցելել են Ստեփանակերտի հուշահամալիր և ծաղիկներ խոնարհել զոհված ազատամարտիկների շիրմաքարերին, ինչպես նաև Հայրենական Մեծ պատերազմի ու Ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված հուշարձաններին:
Եվրոպացի պատգամավորներին այնուհետև ընդունել է ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը: Հանդիպմանը մասնակցում էին ԱԺ նախագահի տեղակալ Վահրամ Բալայանը և արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արզիկ Մխիթարյանը:
Ողջունելով հյուրերին՝ խորհրդարանի ղեկավարը բարձր է գնահատել Գերմանայից ժամանած պատգամավորների՝ Արցախում հանդիպումներ ունենալու որոշումը և նշել, որ այդպիսի այցելությունները և մտքերի փոխանակումը, հատկապես այս օրերին, շատ կարևոր են՝ տարածաշրջանում կայունության ապահովման և խաղաղության հաստատման ուղիների որոնման տեսանկյունից:
«Մեզ համար շատ կարևոր է, որ Գերմանիայի քաղաքական մտածողության մեջ հավաստի տեղեկատվություն լինի Արցախի մասին, քանի որ Մինսկի խմբի անդամ և ԵԱՀԿ նախագահությունը ստանձնած երկիրը իրատեսական գնահատական պետք է ունենա վերջին իրադարձությունների մասին»,-ասել է Աշոտ Ղուլյանը:
Բունդեսթագի պատգամավոր Ուլլա Ելպքեն, երախտագիտություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, խոսել է հունիսի 2-ին Բունդեսթագում Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանն ուղղված բանաձևի քննարկման մասին և հույս հայտնել, որ դրա ընդունումը կարող է ազդանշան լինել ղարաբաղյան կարգավորման հարցում Գերմանիայում նոր տեսակետների և կողմնորոշումների ձևավորման համար:
«Ղարաբաղյան խնդրի կարգավորման հարցում մենք այլ ճանապարհ, քան խաղաղ բանակցային լուծումն է, չենք տեսնում»,- նշել է Ուլլա Ելպքեն:
Խորհրդարանականների խնդրանքով Աշոտ Ղուլյանն անդրադարձել է նաև ապրիլին Ադրբեջանի նախաձեռնած ագրեսիային, նշելով, որ այն նոր ցեղասպանություն իրականացնելու հերթական փորձ էր, որ կանխվել է Արցախի Պաշտպանության բանակի կողմից:
«Բունդեսթագում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձևի ընդունումն արժանի պատասխան կլինի անպատժելիության զգացում ապրող այն ուժերին, որոնք ցանկանում են Արցախի Հանրապետության հանդեպ ռազմական գործողությունների միջոցով խնդիրներ լուծել»,- ընդգծել է խորհրդարանի նախագահը:
Հանդիպման ընթացքում Համբուրգի խորհրդարանի պատգամավոր Մարտին Դոլցերը կարևորել է Թուրքիայի և Գերմանիայի ռազմական համագործակցության դեմ Դաշնությունում սկիզբ առած շարժումը, նշելով, որ պատմական հիշողությունը պետք է դաս լինի նոր սխալներ թույլ չտալու համար:
Համբուրգի պատգամավոր, ազգությամբ թուրք Հասան Բուրգուջօղլուն Ղարաբաղի ինքնորոշման իրավունքի ճանաչումն հիմնավորված է գնահատել: «Ես իմ պարտքն եմ համարում այդ խնդրի լուսաբանումն ու տեղեկատվության սփռումը»,-նշել է խորհրդարանականը:
Այնուհետև կողմերը քննարկել են ներկայիս աշխարհաքաղաքական և տարածաշրջանային զարգացումներին վերաբերող հարցեր:

NKR NA President Received Parliamentarians of the Federal Republic of Germany Bundestag and Hamburg
May 18, German Federal Republic MP Ulla Jelpke, Members of Hamburg Parliament Martin Dolzer and Hasan Burgucuoglu, arrived in Artsakh. The parliamentarians were accompanied by the RA NA Shirak Torosyan and analytic Sargis Hatcpanyan.
The guests visited Stepanakert memorial accompanied by the head of Artsakh Republic-European Parliament friendship group, Vahram Balayan and laid flowers on the tombs of perished soldiers as well as the monuments to those perished in the Great Patriotic War and victims of the Genocide.
The European guests were received by the NKR NA President Ashot Ghoulyan. The meeting was attended by the Vice-President Vahram Balayan and Chair of the Standing Committee on Foreign Relations Arzik Mkhitaryan.
Welcoming the guests the Head of the Parliament highly appreciated the idea of the German deputies to have meetings in Artsakh and noted that such visits and exchange of ideas, especially these days, are very important in terms of search for ways of ensuring peace and stability in the region.
"It is very important for us to ensure, that true information about Artsakh finds place in German political thinking. Being a member of the Minsk Group and the country that assumed the OSCE presidency, Germany must have a realistic assessment of the latest events”, said Ashot Ghoulyan.
Expressing gratitude for the cordial reception, German Bundestag MP Ulla Jelpke spoke about the discussion of the resolution on the Armenian Genocide recognition in Bundestag scheduled on June 2 and hoped that its adoption may signal about the formation of new insights and attitude over Nagorno Karabakh conflict settlement in Germany.
"We do not see any other way of settling the Karabakh conflict than a peaceful negotiation solution", noted Ulla Jelpke. On the request of the parliamentarians Ashot Ghoulyan also addressed the April Azerbaijan’s aggression, noting that it was another attempt to carry out a new genocide which was prevented by Artsakh Defense Army.
"Adoption of the Armenian Genocide Resolution in Bundestag will be an adequate response to the forces with the sense of impunity, who try to solve the problem of the Republic of Artsakh through military action”, underlined the Head of the Parliament. During the meeting the Hamburg parliamentarian, Martin Dolzer highlighted the importance of the launch of the movement in the Federation against military cooperation between Turkey and Germany, noting that the historical memory must be a lesson to prevent new mistakes.
Hamburg MP, ethnic Turk Hasan Burgucuoglu estimated recognition of the right of Karabakh to self-determination as reasonable: “I consider my duty the issue of coverage and dissemination of the information", noted the parliamentarian.