Մայիսի 18-ին Արցախ են ժամանել Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Բունդեսթագի պատգամավորներ Ուլլա Ելպքեն և Համբուրգի խորհրդարանի պատգամավորներ Մարտին Դոլցերն ու Հասան Բուրգուջօղլին: Խորհրդարանականներին Արցախում ուղեկցում են ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Շիրակ Թորոսյանը և վերլուծաբան Սարգիս Հացպանյանը:
Հյուրերը ԼՂՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, Արցախի Հանրապետություն-Եվրախորհրդարան բարեկամական խմբի ղեկավար Վահրամ Բալայանի ուղեկցությամբ այցելել են Ստեփանակերտի հուշահամալիր և ծաղիկներ խոնարհել զոհված ազատամարտիկների շիրմաքարերին, ինչպես նաև Հայրենական Մեծ պատերազմի ու Ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված հուշարձաններին:
Եվրոպացի պատգամավորներին այնուհետև ընդունել է ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը: Հանդիպմանը մասնակցում էին ԱԺ նախագահի տեղակալ Վահրամ Բալայանը և արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արզիկ Մխիթարյանը:
Ողջունելով հյուրերին՝ խորհրդարանի ղեկավարը բարձր է գնահատել Գերմանայից ժամանած պատգամավորների՝ Արցախում հանդիպումներ ունենալու որոշումը և նշել, որ այդպիսի այցելությունները և մտքերի փոխանակումը, հատկապես այս օրերին, շատ կարևոր են՝ տարածաշրջանում կայունության ապահովման և խաղաղության հաստատման ուղիների որոնման տեսանկյունից:
«Մեզ համար շատ կարևոր է, որ Գերմանիայի քաղաքական մտածողության մեջ հավաստի տեղեկատվություն լինի Արցախի մասին, քանի որ Մինսկի խմբի անդամ և ԵԱՀԿ նախագահությունը ստանձնած երկիրը իրատեսական գնահատական պետք է ունենա վերջին իրադարձությունների մասին»,-ասել է Աշոտ Ղուլյանը:
Բունդեսթագի պատգամավոր Ուլլա Ելպքեն, երախտագիտություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, խոսել է հունիսի 2-ին Բունդեսթագում Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանն ուղղված բանաձևի քննարկման մասին և հույս հայտնել, որ դրա ընդունումը կարող է ազդանշան լինել ղարաբաղյան կարգավորման հարցում Գերմանիայում նոր տեսակետների և կողմնորոշումների ձևավորման համար:
«Ղարաբաղյան խնդրի կարգավորման հարցում մենք այլ ճանապարհ, քան խաղաղ բանակցային լուծումն է, չենք տեսնում»,- նշել է Ուլլա Ելպքեն:
Խորհրդարանականների խնդրանքով Աշոտ Ղուլյանն անդրադարձել է նաև ապրիլին Ադրբեջանի նախաձեռնած ագրեսիային, նշելով, որ այն նոր ցեղասպանություն իրականացնելու հերթական փորձ էր, որ կանխվել է Արցախի Պաշտպանության բանակի կողմից:
«Բունդեսթագում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձևի ընդունումն արժանի պատասխան կլինի անպատժելիության զգացում ապրող այն ուժերին, որոնք ցանկանում են Արցախի Հանրապետության հանդեպ ռազմական գործողությունների միջոցով խնդիրներ լուծել»,- ընդգծել է խորհրդարանի նախագահը:
Հանդիպման ընթացքում Համբուրգի խորհրդարանի պատգամավոր Մարտին Դոլցերը կարևորել է Թուրքիայի և Գերմանիայի ռազմական համագործակցության դեմ Դաշնությունում սկիզբ առած շարժումը, նշելով, որ պատմական հիշողությունը պետք է դաս լինի նոր սխալներ թույլ չտալու համար:
Համբուրգի պատգամավոր, ազգությամբ թուրք Հասան Բուրգուջօղլուն Ղարաբաղի ինքնորոշման իրավունքի ճանաչումն հիմնավորված է գնահատել: «Ես իմ պարտքն եմ համարում այդ խնդրի լուսաբանումն ու տեղեկատվության սփռումը»,-նշել է խորհրդարանականը:
Այնուհետև կողմերը քննարկել են ներկայիս աշխարհաքաղաքական և տարածաշրջանային զարգացումներին վերաբերող հարցեր:

18-го мая в Арцах прибыли депутаты Бундестага Федеративной Республики Германия Улла Елпке, парламента Гамбурга Мартин Дольцер и Хасан Бургуджоглу. В рамках визита в Арцах парламентариев сопровождают депутаты НС Армении Ширак Торосян и аналитик Саргис Ацпанян.
Гости в сопровождении заместителя председателя НС НКР, руководителя группы дружбы Республика Арцах-Европарламент Ваграма Балаяна посетили Степанакертский мемориальный комплекс и возложили цветы к могилам погибших воинов, а также памятникам героям Великой Отечественной войны и жертвам Геноцида армян.
Затем европейских депутатов принял председатель Национального собрания НКР Ашот Гулян. Во встрече приняли участие заместителя председателя НС Ваграм Балаян и председатель постоянной комиссии по внешним сношениям Арзик Мхитарян.
Приветствуя гостей, руководитель парламента высоко оценил решение депутатов Германии провести встречи в Арцахе и отметил, что подобные визиты и обмен мнениями, особенно в эти дни, очень важны с точки зрения обеспечения стабильности и поиска путей установления мира в регионе.
"Для нас очень важно, чтобы в политической мысли Германии была достоверная информация об Арцахе, поскольку страна-член Минской группы и председатель ОБСЕ, должна иметь реалистичную оценку о последних событиях", – отметил Ашот Гулян.
В свою очередь депутат Бундестага Улла Елпке, выразив благодарность за теплый прием, коснулась предстоящего 2-го июня в Бундестаге обсуждения резолюции о признании Геноцида армян. Парламентарий выразила надежду на то, что ее принятие может стать импульсом для формирования новых подходов и ориентиров в вопросе урегулирования карабахского конфликта.
"В вопросе урегулирования карабахской проблемы мы не видим иного пути, как мирное решение переговорным путем", – подчеркнула Улла Елпке.
По просьбе парламентариев Ашот Гулян коснулся апрельской агрессии со стороны Азербайджана, отметив, что это была очередная попытка осуществления геноцида, которая была предотвращена Армией обороны Арцаха.
"Принятие резолюции о признании Геноцида армян в Бундестаге станет достойным ответом тем силам, которые живут в духе безнаказанности и желают решать проблемы путем военных действий против Республики Арцах", – заявил председатель парламента.
В ходе встречи депутат парламента Гамбурга Мартин Дольцер отметил важность начавшегося в ФРГ движения против военного сотрудничества между Турцией и Германией, добавив, что историческая память должна стать уроком, чтобы не допускать новых ошибок в будущем.
Депутат парламента Гамбурга, турок по национальности Хасан Бургуджоглу назвал обоснованным признание права народа Карабаха на самоопределение. "Я считаю своим долгом освещение этой проблемы и распространение информации", – добавил парламентарий.