Մայիսի 17-ին տեղի է ունեցել ԼՂՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի ու ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստը, որը վարում էին գլխադասային հանձնաժողովների նախագահներ Արմեն Սարգսյանը և Ռուսլան Իսրայելյանը:
Պետական բյուջեի 2015թ. կատարողականի մասին հաշվետվություններ են ներկայացրել մշակույթի և երիտասարդության, ինչպես նաև կրթության, գիտության և սպորտի բնագավառների պատասխանատուները:
ԼՂՀ մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարար Նարինե Աղաբալյանի ներկայացրած հաշվետվության համաձայն, ԼՂՀ պետական բյուջեով մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարարության հատկացումների հաստատված պլանը կազմել է 1մլրդ 258մլն 117 336 դրամ, կատարողականը՝ 1մլրդ 213մլն 882 393 դրամ կամ նախատեսվածի 96.5%:
ԼՂՀ կրթության, գիտության և սպորտի նախարար Սլավա Ասրյանի ներկայացմամբ 2015թ.-ին պետական բյուջեից բնագավառին հատկացված գումարը կազմել է 13մլրդ 994,1մլն դրամ, կատարողականը՝ 13մլրդ 424,4մլն դրամ կամ նախատեսվածի 95,9%-ը:
Խորհրդարանականները կառավարության ներկայացուցիչներին են առաջադրել ոլորտային հաշվետվություններին վերաբերող հարցեր և հանդես եկել բնագավառների որոշ ճյուղերի զարգացմանն ուղղված առաջարկություններով:
Վաղը՝ մայիսի 18-ին նախատեսված է ԼՂՀ ԱԺ պաշտպանության, անվտանգության և օրինապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստը, որը կանոնակարգի համաձայն, անց է կացվելու դռնփակ:

May 17, joint session of the NKR NA Science, Education, Culture, Youth and Sport and on Budget, Financial and Economic Management conducted by the Chairs of the Committees, Armen Sargsyan and Rulsan Israelyan was held. State Budget 2015 performance reports of Youth and Culture, as well as Education, Science and Sport were submitted by those responsible.
According to the report submitted by the NKR Minister of Culture and Youth Affairs Narine Aghabalyan, 1bln 258mln 117 336 AMD have been allocated to the ministry in the reported year, actual performance of which was 1bln 213mln 882 393 AMD or 96,5%.
NKR Minister of Education, Science and Sport Slava Asryan noted that in the reported year 13bln 994,1mln AMD have been allocated to the ministry, actual performance of which was 13bln 424mln or 95,6%.
Then the speakers answered further questions of the deputies on certain activities. The parliamentarians made proposals on the development of a number of branches.
Tomorrow, May 18, designed by the NKR NA Standing Committee on Security and Law Enforcement Affairs, is scheduled which according to the regulations, will be held behind closed doors.