Մայիսի 17-ին տեղի է ունեցել ԼՂՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի ու ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստը, որը վարում էին գլխադասային հանձնաժողովների նախագահներ Արմեն Սարգսյանը և Ռուսլան Իսրայելյանը:
Պետական բյուջեի 2015թ. կատարողականի մասին հաշվետվություններ են ներկայացրել մշակույթի և երիտասարդության, ինչպես նաև կրթության, գիտության և սպորտի բնագավառների պատասխանատուները:
ԼՂՀ մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարար Նարինե Աղաբալյանի ներկայացրած հաշվետվության համաձայն, ԼՂՀ պետական բյուջեով մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարարության հատկացումների հաստատված պլանը կազմել է 1մլրդ 258մլն 117 336 դրամ, կատարողականը՝ 1մլրդ 213մլն 882 393 դրամ կամ նախատեսվածի 96.5%:
ԼՂՀ կրթության, գիտության և սպորտի նախարար Սլավա Ասրյանի ներկայացմամբ 2015թ.-ին պետական բյուջեից բնագավառին հատկացված գումարը կազմել է 13մլրդ 994,1մլն դրամ, կատարողականը՝ 13մլրդ 424,4մլն դրամ կամ նախատեսվածի 95,9%-ը:
Խորհրդարանականները կառավարության ներկայացուցիչներին են առաջադրել ոլորտային հաշվետվություններին վերաբերող հարցեր և հանդես եկել բնագավառների որոշ ճյուղերի զարգացմանն ուղղված առաջարկություններով:
Վաղը՝ մայիսի 18-ին նախատեսված է ԼՂՀ ԱԺ պաշտպանության, անվտանգության և օրինապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստը, որը կանոնակարգի համաձայն, անց է կացվելու դռնփակ:

17-го мая состоялось совместное заседание постоянных комиссий НС НКР по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта и по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению, которое вели председатели соответствующих комиссий Армен Саргсян и Руслан Исраелян.
В повестку дня заседания было включено рассмотрение годового отчета Министерства культуры и по делам молодежи и Министерства образования и науки и спорта НКР об исполнении государственного бюджета за 2015 год.
Согласно отчету министра культуры и по делам молодежи НКР Нарине Агабалян, утвержденный по государственному бюджету план составил 1 млрд 258 млн 117 336 драмов, фактическое исполнение – 1 млрд. 213 млн 882 393 драмов или 96,5%.
Как отметил в ходе заседания министр образования, науки и спорта НКР Слава Асрян, из 13 млрд. 994,1 млн драмов, выделенных ведомству в 2015 году, фактическое исполнение составило 13 млрд. 424,4 млн драмов или 95,9%.
Затем докладчики ответили на дополнительные вопросы депутатов касательно некоторых сфер деятельности. Парламентарии выступили с предложениями по развитию ряда отраслей.
Завтра, 18-го мая, намечено заседание постоянной комиссии НС НКР по вопросам обороны, безопасности и правопорядка, которое, согласно регламенту, пройдет при закрытых дверях.