Մայիսի 16-ին տեղի է ունեցել ԼՂՀ ԱԺ սոցիալական և առողջապահության հարցերի ու ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստը, որը վարում էին գլխադասային հանձնաժողովների նախագահներ Արամ Գրիգորյանը և Ռուսլան Իսրայելյանը:
Պետական բյուջեի 2015թ. կատարողական հաշվետվություններով հանդես են եկել առողջապահության և սոցիալական ոլորտի պատասխանատուները:
ԼՂՀ առողջապահության նախարար Կարինե Աթայանը ներկայացրել է ոլորտի 2015թ.-ի կատարողականը, որի համաձայն, պետական բյուջեից բնագավառին է ուղղվել 5մլրդ 750մլն դրամ, կատարողականը՝ 5 մլրդ 499,8 դրամ կամ նախատեսվածի 95,6%-ը:
ԼՂՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Սամվել Ավանեսյանի ներկայացմամբ ոլորտին է հատկացվել 20մլրդ 761մլն 292հազ դրամ, կատարողականը՝ 19 մլրդ 228 մլն 863 հազ դրամ կամ՝ նախատեսվածի 92,6%- ը:
Աժ պատգամավորները կառավարության լիազոր ներկայացուցիչներին են առաջադրել հանրապետություն ներկրվող դեղորայքի որակին, առողջապահության բնագավառում իրականացվող կադրային քաղաքականությանը, ապրիլյան ռազմական գործողությունների արդյունքում զոհված զինծառայողների ընտանիքներին տրվող սոցիալական օժանդակությանը և բնակչության կենսաթոշակային համակարգին վերաբերող հարցեր:
ԼՂՀ 2015թ. պետական բյուջեի կատարման տարեկան հաշվետվությունների հանձնաժողովային քննարկումները կշարունակվեն նաև մայիսի 17-ին:

Обсуждение годовых отчетов об исполнении госбюджета в постоянной комиссии НС НКР по социальным вопросам и здравоохранению
16 мая 2016
16-го мая состоялось совместное заседание постоянной комиссии НС НКР по социальным вопросам и здравоохранению и по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению, которое вели председатели головных комиссий Арам Григорян и Руслан Исраелян.
В ходе заседания были представлены годовые отчеты Министерства  здравоохранения НКР и Министерства труда и социальных вопросов  об исполнении государственного бюджета за 2015 год.
Как сообщила министр здравоохранения НКР Карине Атаян, в отчетном году из 5 млрд 750 млн. драмов, выделенных ведомству, фактическое исполнение составило 5 млрд 499,8 драмов или 95,6%.
В свою очередь министр труда и социальных вопросов Самвел Аванесян отметил, что в минувшем году из госбюджета было выделено 20 млрд 761 млн 292 тыс драмов, из которых было израсходовано 19 млрд 228 млн 863 тыс драмов или 92,6%.
В ходе заседания депутаты НС задали уполномоченным представителям правительства вопросы, касающиеся качества импортируемых в республику лекарств, кадровой политики в сфере здравоохранения,  социальной поддержки семьям военнослужащих, погибших в результате апрельской военной агрессии,  и пенсионной системы.