Մայիսի 16-ին տեղի է ունեցել ԼՂՀ ԱԺ սոցիալական և առողջապահության հարցերի ու ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստը, որը վարում էին գլխադասային հանձնաժողովների նախագահներ Արամ Գրիգորյանը և Ռուսլան Իսրայելյանը:
Պետական բյուջեի 2015թ. կատարողական հաշվետվություններով հանդես են եկել առողջապահության և սոցիալական ոլորտի պատասխանատուները:
ԼՂՀ առողջապահության նախարար Կարինե Աթայանը ներկայացրել է ոլորտի 2015թ.-ի կատարողականը, որի համաձայն, պետական բյուջեից բնագավառին է ուղղվել 5մլրդ 750մլն դրամ, կատարողականը՝ 5 մլրդ 499,8 դրամ կամ նախատեսվածի 95,6%-ը:
ԼՂՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Սամվել Ավանեսյանի ներկայացմամբ ոլորտին է հատկացվել 20մլրդ 761մլն 292հազ դրամ, կատարողականը՝ 19 մլրդ 228 մլն 863 հազ դրամ կամ՝ նախատեսվածի 92,6%- ը:
Աժ պատգամավորները կառավարության լիազոր ներկայացուցիչներին են առաջադրել հանրապետություն ներկրվող դեղորայքի որակին, առողջապահության բնագավառում իրականացվող կադրային քաղաքականությանը, ապրիլյան ռազմական գործողությունների արդյունքում զոհված զինծառայողների ընտանիքներին տրվող սոցիալական օժանդակությանը և բնակչության կենսաթոշակային համակարգին վերաբերող հարցեր:
ԼՂՀ 2015թ. պետական բյուջեի կատարման տարեկան հաշվետվությունների հանձնաժողովային քննարկումները կշարունակվեն նաև մայիսի 17-ին:

May 16, a joint meeting of the NKR NA Standing Committee on Social Affairs and Health and on Budget, Financial and Economic Management, led the chairmen of the relevant committees, Aram Grigoryan and Ruslan Israelyan took place.
During the meeting annual reports of the NKR Ministry of Health and Ministry of Labor and Social Affairs on the implementation of the state budget 2015 were presented.
According to the NKR Minister of Health Karine Atayan, in the reported year 5 bln 750 mln AMD have been allocated to the ministry, actual performance of which was 5 bln 499,8 mln or 95,6%.
In his turn Minister of Labor and Social Affairs, Samvel Avanesyan noted that last year from the state budget 20 bln 761 mln AMD was allocated, of which 19 bln 228 mln 863 thousand AMD or 92,6% was spent.
During the meeting the NA deputies asked the authorized representatives of the government questions concerning the quality of the medicine imported into the republic, staff policy in the healthcare, social support to the families of those perished during the April military aggression and retirement system.