Մայիսի 13-ին տեղի է ունեցել ԼՂՀ ԱԺ արտադրության և արտադրական ենթակառուցվածքների և ֆինանսաբյուջետային ու տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստը, որը վարում էին գլխադասային հանձնաժողովների նախագահներ Արպատ Ավանեսյանը և Ռուսլան Իսրայելյանը:
ԼՂՀ 2015թ. պետական բյուջեի կատարման ոլորտային հաշվետվություններ են ներկայացրել գյուղատնտեսության, քաղաքաշինության, էկոնոմիկայի, բնապահպանության բնագավառների, ինչպես նաեւ անշարժ գույքի պետական կադաստրի, տնտեսական մրցակցության հանձնաժողովի ու Արցախում գործող ներդրումային և արտադրական հիմնադրամների պատասխանատուները:
Համատեղ քննարկմանը ներկա էին ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, ԱԺ փոխնախագահ Վահրամ Բալայանը և կառավարության անդամներ:
ԼՂՀ քաղաքաշինության նախարարության 2015թ.-ի բյուջեի կատարողականը ներկայացրել է քաղաքաշինության նախարար Կարեն Շահրամանյանը: Հաշվետվության համաձայն՝ 2015թ. պետական բյուջեից ոլորտին է հատկացվել 12մլրդ 18մլն 260 հազ դրամ, ծախսվել է՝ 11մլրդ 996 մլն դրամ կամ՝ 99,8%-ը:
ԼՂՀ Էկոնոմիկայի նախարարության բյուջեի կատարողականի մասին հաշվետվությամբ հանդես է եկել էկոնոմիկայի նախարար Անդրանիկ Խաչատրյանը: Նախարարի հաշվետվության համաձայն՝ 2015թ.-ին ոլորտի համար նախատեսված միջոցները կազմել են 952 մլն 151,100 դրամ, կատարողականը՝ 788 մլն 305 հազ դրամ կամ՝ նախատեսված միջոցների 84,7%-ը:
ԼՂՀ գյուղատնտեսության նախարար Արամ Մխոյանը ներկայացրել է հանրապետության գյուղատնտեսության բնագավառին 2015թ.–ին պետական բյուջեից հատկացված միջոցների կատարողականի մասին հաշվետվությունը, որի համաձայն, ոլորտին հատկացվել է 3 մլրդ 341 մլն 907 հազ դրամ, կատարողականը կազմել է 3 մլրդ 266 մլն 380 հազ դրամ կամ՝ նախատեսված միջոցների 97,7%-ը:
Կառավարությանն առընթեր շրջակա միջավայրի և բնական ռեսուրսների վարչության պետի տեղակալ Արթուր Գաբրիելյանի հաղորդմամբ, 2015թ.-ին պետական բյուջեից ոլորտին է հատկացվել 154մլն 851,2 դրամ, կատարողականը կազմել է 146մլն 986,2 դրամ կամ՝ նախատեսվածի 90,2 %-ը:
ԼՂՀ հանրային ծառայությունները և տնտեսական մրցակցությունը կարգավորող պետական հանձնաժողովի նախագահ Հակոբ Ղահրամանյանի հաշվետվության համաձայն, 2015 թ.-ին համակարգի պահպանման ծախսերը կազմել են 149 մլն 458 հազ դրամ, կատարողականը՝ 140մլն 143հազ դրամ կամ՝ նախատեսվածի 93,8%-ը:
Արցախի ներդրումային հիմնադրամի 2015թ.-ի պետական բյուջեի կատարողականը ներկայացրել է հիմնադրամի նախագահի տեղակալ Մհեր Մխիթարյանը: Հաշվետվության համաձայն՝ 2015թ. պետական բյուջեից հիմնադրամին է ուղղվել 2,5 մլրդ դրամ, կատարողականը՝ 100%:
Գյուղի և գյուղատնտեսության աջակցության հիմնադրամի 2015թ.-ի կատարողականի մասին հաշվետվությամբ է հանդես եկել հիմնադրամի նախագահ Աշոտ Բախշիյանը: Վերջինիս հաղորդմամբ՝ պետական բյուջեով հիմնադրամին է հատկացվել 1 մլրդ 200մլն, որից ֆինանսավորվել է 1 մլրդ 170 մլն դրամը կամ՝ նախատեսվածի 97,5%-ը:
Համատեղ նիստի քննարկումներին ԱԺ պատգամավորները զեկուցողներին առաջադրել են հաշվետվություններին վերաբերող հարցեր և ստացել համապատասխան պարզաբանումներ:
ԼՂՀ 2015թ. պետական բյուջեի կատարման տարեկան հաշվետվությունները ԱԺ մշտական հանձնաժողովներում շարունակվելու են քննարկվել մայիսի 16-ին:

13-го мая состоялось совместное заседание постоянных комиссий НС НКР по вопросам производства и производственных инфраструктур и по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению, которое вели председатели головных комиссий Арпат Аванесян и Руслан Исраелян.
В повестку заседания было включено рассмотрение годового отчета Министерства сельского хозяйства НКР, Министерства градостроительства, Министерства экономики, сферы охраны природы, а также Государственного комитета кадастра недвижимости, Государственной комиссии по регулированию общественных услуг и экономической конкуренции, Арцахского инвестиционного фонда, Фонда содействия селу и сельскому хозяйству об исполнении государственного бюджета за 2015 год.
На совместном обсуждении присутствовали председатель НС НКР Ашот Гулян, зампредседателя парламента Ваграм Балаян и члены правительства.
По сообщению министра градостроительства Карена Шахраманяна, в 2015 году на развитие сферы градостроительства из госбюджета было выделено 12 млрд 18 млн 260 тыс драмов, фактическое исполнение составило 11 млрд 996 млн драмов или 99,8%.
Министр экономики Андраник Хачатрян в свою очередь сообщил, в 2015 году на развитие сферы было выделено 952,151,100 драмов, фактическое исполнение составило 788 млн 305 тыс драмов или 84,7%.
Согласно отчету министра сельского хозяйства НКР Арама Мхояна, из госбюджета было выделено 3 млрд 341 млн 907 тыс драмов, фактическое исполнение составило 3 млрд 266 млн 380 тыс драмов или 97,7%.
Заместитель начальника Управления окружающей среды и природных ресурсов при правительстве Артур Габриелян отметил, что в минувшем году из госбюджета было выделено 154 млн 851,2 драма, из которых было израсходовано 146 млн 386,2 драма или 90,2%.
Как сообщил председатель Государственной комиссии по регулированию общественных услуг и экономической конкуренции Акоп Каграманян, в 2015 году расходы на содержание системы составили 149 млн 458 тыс драмов, фактическое исполнение составило 140 млн 143 тыс драмов или 93,8%.
Согласно отчету заместителя председателя Арцахского инвестиционного фонда Мгера Мхитаряна, в 2015 году из госбюджета фонду было выделено 2,5 млрд драмов, фактическое исполнение составило 100%.
Как сообщил председатель Фонда содействия селу и сельскому хозяйству Ашот Бахшиян, общая сумма бюджетных расходов, выделенных фонду в 2015 году, составила 1 млрд 200 млн драмов, фактическое исполнение составило 1 млрд 170 млн драмов 97,5%.
Обсуждения годовых отчетов об исполнении госбюджета в постоянных комиссиях НС НКР продолжатся 16-го мая.