Մայիսի 13-ին տեղի է ունեցել ԼՂՀ ԱԺ արտադրության և արտադրական ենթակառուցվածքների և ֆինանսաբյուջետային ու տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստը, որը վարում էին գլխադասային հանձնաժողովների նախագահներ Արպատ Ավանեսյանը և Ռուսլան Իսրայելյանը:
ԼՂՀ 2015թ. պետական բյուջեի կատարման ոլորտային հաշվետվություններ են ներկայացրել գյուղատնտեսության, քաղաքաշինության, էկոնոմիկայի, բնապահպանության բնագավառների, ինչպես նաեւ անշարժ գույքի պետական կադաստրի, տնտեսական մրցակցության հանձնաժողովի ու Արցախում գործող ներդրումային և արտադրական հիմնադրամների պատասխանատուները:
Համատեղ քննարկմանը ներկա էին ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, ԱԺ փոխնախագահ Վահրամ Բալայանը և կառավարության անդամներ:
ԼՂՀ քաղաքաշինության նախարարության 2015թ.-ի բյուջեի կատարողականը ներկայացրել է քաղաքաշինության նախարար Կարեն Շահրամանյանը: Հաշվետվության համաձայն՝ 2015թ. պետական բյուջեից ոլորտին է հատկացվել 12մլրդ 18մլն 260 հազ դրամ, ծախսվել է՝ 11մլրդ 996 մլն դրամ կամ՝ 99,8%-ը:
ԼՂՀ Էկոնոմիկայի նախարարության բյուջեի կատարողականի մասին հաշվետվությամբ հանդես է եկել էկոնոմիկայի նախարար Անդրանիկ Խաչատրյանը: Նախարարի հաշվետվության համաձայն՝ 2015թ.-ին ոլորտի համար նախատեսված միջոցները կազմել են 952 մլն 151,100 դրամ, կատարողականը՝ 788 մլն 305 հազ դրամ կամ՝ նախատեսված միջոցների 84,7%-ը:
ԼՂՀ գյուղատնտեսության նախարար Արամ Մխոյանը ներկայացրել է հանրապետության գյուղատնտեսության բնագավառին 2015թ.–ին պետական բյուջեից հատկացված միջոցների կատարողականի մասին հաշվետվությունը, որի համաձայն, ոլորտին հատկացվել է 3 մլրդ 341 մլն 907 հազ դրամ, կատարողականը կազմել է 3 մլրդ 266 մլն 380 հազ դրամ կամ՝ նախատեսված միջոցների 97,7%-ը:
Կառավարությանն առընթեր շրջակա միջավայրի և բնական ռեսուրսների վարչության պետի տեղակալ Արթուր Գաբրիելյանի հաղորդմամբ, 2015թ.-ին պետական բյուջեից ոլորտին է հատկացվել 154մլն 851,2 դրամ, կատարողականը կազմել է 146մլն 986,2 դրամ կամ՝ նախատեսվածի 90,2 %-ը:
ԼՂՀ հանրային ծառայությունները և տնտեսական մրցակցությունը կարգավորող պետական հանձնաժողովի նախագահ Հակոբ Ղահրամանյանի հաշվետվության համաձայն, 2015 թ.-ին համակարգի պահպանման ծախսերը կազմել են 149 մլն 458 հազ դրամ, կատարողականը՝ 140մլն 143հազ դրամ կամ՝ նախատեսվածի 93,8%-ը:
Արցախի ներդրումային հիմնադրամի 2015թ.-ի պետական բյուջեի կատարողականը ներկայացրել է հիմնադրամի նախագահի տեղակալ Մհեր Մխիթարյանը: Հաշվետվության համաձայն՝ 2015թ. պետական բյուջեից հիմնադրամին է ուղղվել 2,5 մլրդ դրամ, կատարողականը՝ 100%:
Գյուղի և գյուղատնտեսության աջակցության հիմնադրամի 2015թ.-ի կատարողականի մասին հաշվետվությամբ է հանդես եկել հիմնադրամի նախագահ Աշոտ Բախշիյանը: Վերջինիս հաղորդմամբ՝ պետական բյուջեով հիմնադրամին է հատկացվել 1 մլրդ 200մլն, որից ֆինանսավորվել է 1 մլրդ 170 մլն դրամը կամ՝ նախատեսվածի 97,5%-ը:
Համատեղ նիստի քննարկումներին ԱԺ պատգամավորները զեկուցողներին առաջադրել են հաշվետվություններին վերաբերող հարցեր և ստացել համապատասխան պարզաբանումներ:
ԼՂՀ 2015թ. պետական բյուջեի կատարման տարեկան հաշվետվությունները ԱԺ մշտական հանձնաժողովներում շարունակվելու են քննարկվել մայիսի 16-ին:

May 13, joint meeting of the NKR NA Standing Committee on Production and Industrial Infrastructures and on Budget, Financial and Economic Management led by the chairs of the committees, Arpat Avanesyan and Ruslan Israelyan was held.
The agenda included review of the annual report of the Ministry of Agriculture, Ministry of Urban Planning, Ministry of Economy the sphere environmental protection, as well as the State Committee of Real Estate Cadaster, the State Commission on regulating public services and economic competition, Artsakh Investment Fund, Fund of assistance to village and agriculture on the state budget for 2015.
The joint discussion was attended by the Chairman of the NKR National Assembly Ashot Ghoulyan, Deputy Chairman of Parliament Vahram Balayan and members of the government. According to the Minister of Urban Planning Karen Shahramanyan, in 2015 12 billion 18 million 260 thousand drams has been allocated from the state budget on the development of the sphere of urban development, actual performance was 11 billion 996 million drams or 99.8%.
Minister of Economy Andranik Khachatryan, in his turn reported that 952,151,100 drams was allocated in 2015 in for the sphere development, the actual performance was 788 million 305 thousand drams or 84.7%. According to the report the NKR Minister of Agriculture Aram Mkhoyan, 3 billion 341 million 907 thousand drams has been allocated from the state budget, the actual performance amounted to 3 billion 266 million 380 thousand drams or 97.7%.
Deputy Head of the Department of Environment and Natural Resources of the Government of Artur Gabrielyan noted that in the past year of the 154 million 851.2 drama allocated from the state budget, 146 million 386.2 drams was spent or 90.2%.
As the Chairman the State Commission on Regulating Public Services and Economic competition Hakob Ghahramanyan noted, in 2015 system maintenance costs allocated, amounted to 149 million 458 thousand drams, the actual performance was 140 million 143 thousand drams or 93.8%.
According to the report of the deputy Chairman of the Artsakh Investment Fund Mher Mkhitaryan, 2.5 bln drams was allocated in 2015 from the state budget, the actual performance was 100%.
According to the Chairman of the Fund of Assistance to Village and Agriculture Ashot Bakhshiyan, the total budget expenditures allocated to the fund in 2015 amounted to 1 billion 200 million drams, the actual performance amounted to 1 billion 170 million AMD or 97.5%. Afterwards the speakers answered further questions of parliamentarians on certain activities.
Discussions on the annual budget execution reports to the Standing committees of the National Assembly of NKR will be continued on May 16.