Մայիսի 12-ին տեղի է ունեցել ԼՂՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների և ֆինանսաբյուջետային ու տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստը, որը վարում էին գլխադասային հանձնաժողովների նախագահներ Ռուսլան Իսրայելյանը և Արզիկ Մխիթարյանը:
ԼՂՀ 2015թ. պետական բյուջեի կատարման ոլորտային հաշվետվություններ են ներկայացրել արտաքին գործերի, զբոսաշրջության, մամուլի և ռադիո-հեռուսատատեսության բնագավառների պատասխանատուները:
ԼՂՀ արտաքին գործերի նախարարության 2015թ.-ի պետական բյուջեի կատարողականը ներկայացրել է փոխնախարար Արմինե Ալեքսանյանը:
Հաշվետվության համաձայն՝ ԱԳՆ պահպանման ծախսերի նախահաշիվը կազմել է 650 մլն 603,400 հազ դրամ ՀՀ դրամ, որից փաստացի ծախսվել է 647 մլն 445, 776 հազ ՀՀ դրամը կամ՝ նախատեսվածի 95.5%-ը:
ԼՂՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Սերգեյ Շահվերդյանը ներկայացրել է զբոսաշրջության զարգացման և հուշարձանների պաշտպանության ոլորտների բյուջեի կատարման հաշվետվությունները, որի համաձայն՝ զբոսաշրջության զարգացման համար պետական բյուջեով նախատեսվել է 30 մլն ՀՀ դրամ, ծախսվել է 18,5 մլն դրամ կամ՝ նախատեսվածի 61%-ը: Հուշարձանների պաշտպանության ոլորտի համար նախատեսվել է 187 մլն ՀՀ դրամ, ծախսվել է 115 մլն ՀՀ դրամ կամ՝ նախատեսվածի 61%-ը:
«Արցախի հանրային հեռուստառադիոընկերություն» ՓԲԸ խորհրդի նախագահ Նորեկ Գասպարյանի հաշվետվության համաձայն՝ ընկերության փաստացի բյուջեն կազմել է 389մլն 708 հազ ՀՀ դրամ, ծախսվել է 387 մլն 204 հազ ՀՀ դրամ: 2015թ.ին Արցախի հանրային հեռուստառադիոընկերությունն ունեցել է 1 մլն 200 հազ ՀՀ դրամ շահույթ:
«Ազատ Արցախ» պաշտոնաթերթի 2015թ.ի պետական բյուջեի կատարողականն է ներկայացրել խմբագիր Լեոնիդ Մարտիրոսյանը: Հաշվետվության համաձայն 2015թ.-ի պետական բյուջեից խմբագրությանն է հատկացվել 83 մլն 881,4 հազ ՀՀ դրամ:
Նիստի ընթացքում հաշվետվությունների վերաբերյալ պարզաբանումներ ստանալու նպատակով խորհրդարանականները հարցեր են առաջադրել զեկուցողներին:

NA NKR Standing Committees Considered the Report on Execution of the 2015 State Budget
May 12, a joint meeting of the NKR NA Standing Committees on Foreign Relations and Budget, Financial and Economic Management led by the Chairs of the corresponding committees, Arzik Mkhitaryan and Ruslan Israelyan took place.
The agenda included the review of the annual reports of the NKR Ministry of Foreign Affairs, the sphere of tourism, press, TV and radio on the implementation of the state budget 2015.
The report of the NKR Ministry of Foreign Affairs on budget execution was presented by Deputy Minister Armine Aleksanyan. According to the report, estimates for the foreign office maintenance expenses amounted to 650,603,400 drams, out of which the actual execution was 647,445, 776 drams or 95.5%.
In his turn, Deputy Minister of Economy, Sergey Shahverdyan reported that out of 30 million drams allocated to the agency for the development the sphere of tourism, the actual execution of 18.5 million drams, or 61%. Of the 187 million allocated by the government for the protection of monuments, the actual execution was 115 million drams, or 61%.
According to the Artsakh Public TV and Radio Board Chairman, Norek Gasparyan, the company has been allocated 389 million 708 thousand drams. Of which the actual performance was 387 million 204 thousand AMD. In 2015, the Public TV and Radio Board of Artsakh had a profit of $ 1 million 200 thousand drams.
Chief Editor of the republic newspaper “Azat Artsakh” Leonid Martirosyan noted, that in 2015 the government has allocated 83 mln 881, 4 drams to the edition.
During the meeting the speakers answered MPs additional questions of the parliamentarians on reports.