Մայիսի 12-ին տեղի է ունեցել ԼՂՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների և ֆինանսաբյուջետային ու տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստը, որը վարում էին գլխադասային հանձնաժողովների նախագահներ Ռուսլան Իսրայելյանը և Արզիկ Մխիթարյանը:
ԼՂՀ 2015թ. պետական բյուջեի կատարման ոլորտային հաշվետվություններ են ներկայացրել արտաքին գործերի, զբոսաշրջության, մամուլի և ռադիո-հեռուսատատեսության բնագավառների պատասխանատուները:
ԼՂՀ արտաքին գործերի նախարարության 2015թ.-ի պետական բյուջեի կատարողականը ներկայացրել է փոխնախարար Արմինե Ալեքսանյանը:
Հաշվետվության համաձայն՝ ԱԳՆ պահպանման ծախսերի նախահաշիվը կազմել է 650 մլն 603,400 հազ դրամ ՀՀ դրամ, որից փաստացի ծախսվել է 647 մլն 445, 776 հազ ՀՀ դրամը կամ՝ նախատեսվածի 95.5%-ը:
ԼՂՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Սերգեյ Շահվերդյանը ներկայացրել է զբոսաշրջության զարգացման և հուշարձանների պաշտպանության ոլորտների բյուջեի կատարման հաշվետվությունները, որի համաձայն՝ զբոսաշրջության զարգացման համար պետական բյուջեով նախատեսվել է 30 մլն ՀՀ դրամ, ծախսվել է 18,5 մլն դրամ կամ՝ նախատեսվածի 61%-ը: Հուշարձանների պաշտպանության ոլորտի համար նախատեսվել է 187 մլն ՀՀ դրամ, ծախսվել է 115 մլն ՀՀ դրամ կամ՝ նախատեսվածի 61%-ը:
«Արցախի հանրային հեռուստառադիոընկերություն» ՓԲԸ խորհրդի նախագահ Նորեկ Գասպարյանի հաշվետվության համաձայն՝ ընկերության փաստացի բյուջեն կազմել է 389մլն 708 հազ ՀՀ դրամ, ծախսվել է 387 մլն 204 հազ ՀՀ դրամ: 2015թ.ին Արցախի հանրային հեռուստառադիոընկերությունն ունեցել է 1 մլն 200 հազ ՀՀ դրամ շահույթ:
«Ազատ Արցախ» պաշտոնաթերթի 2015թ.ի պետական բյուջեի կատարողականն է ներկայացրել խմբագիր Լեոնիդ Մարտիրոսյանը: Հաշվետվության համաձայն 2015թ.-ի պետական բյուջեից խմբագրությանն է հատկացվել 83 մլն 881,4 հազ ՀՀ դրամ:
Նիստի ընթացքում հաշվետվությունների վերաբերյալ պարզաբանումներ ստանալու նպատակով խորհրդարանականները հարցեր են առաջադրել զեկուցողներին:

Постоянные комиссии НС НКР рассматривают отчет об исполнении госбюджета НКР за 2015 год
12-го мая состоялось совместное заседание постоянных комиссий НС НКР по внешним сношениям и по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению, которое вели председатели головных комиссий Арзик Мхитарян и Руслан Исраелян.
В повестку дня заседания было включено рассмотрение годового отчета Министерства иностранных дел НКР, сферы туризма, прессы и теле- и радиокомпании об исполнении государственного бюджета за 2015 год.
Отчет Министерства иностранных дел НКР об исполнении бюджета представила заместитель министра Армине Алексанян. Согласно отчету, смета расходов на содержание внешнеполитического ведомства составила 650 млн 603,400 драмов, из которых фактическое  исполнение составило 647 млн 445, 776 драмов или 95.5%.
В свою очередь, заместитель министра экономики Сергей Шахвердян сообщил, что из 30 млн драмов драмов, выделенных ведомству на развитие сферы туризма, фактическое  исполнение составило 18,5 млн драмов или 61%. Из 187 млн, выделенных правительством на охрану памятников, фактическое исполнение составило 115 млн драмов или 61%.
По сообщению председателя Совета общественной телерадиокомпании Арцаха Норека Гаспаряна, компании было выделено 389 млн 708 тыс. драмов, из которых фактическое  исполнение составило 387 млн 204 тыс. драмов. В 2015 году Общественная телерадиокомпания Арцаха имела прибыль в размере 1 млн 200 тыс драмов.
Главный редактор республиканской газеты "Азат Арцах" Леонид Мартиросян отметил, что в 2015 году правительство выделило изданию 83 млн 881,4 драмов.