Մայիսի 11-ին ԼՂՀ Ազգային ժողովում ֆինանսների նախարար Սպարտակ Թևոսյանը ԱԺ մշտական հանձնաժողովների և խմբակցությունների պատասխանատուներին է ներկայացրել ԼՂՀ 2015թ. պետական բյուջեի կատարման տարեկան հաշվետվությունը:
Նիստը վարում էր խորհրդարանի գլխադասային՝ ֆինանսաբյուջետային եւ տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ռուսլան Իսրայելյանը։
Օրենսդիր-գործադիր իշխանությունների համատեղ քննարկմանը ներկա էին ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, վարչապետ Արայիկ Հարությունյանը, ԱԺ փոխնախագահ Վահրամ Բալայանը և կառավարության անդամներ:
ԼՂՀ ֆինանսների նախարարի ներկայացմամբ հաշվետու տարում համախառն ներքին արդյունքը (ՀՆԱ) կազմել է 209,3 մլրդ ՀՀ դրամ՝ նախորդ տարվա նկատմամբ արձանագրելով 9, 1% աճ: Մեկ շնչին ընկնող ՀՆԱ-ն կազմել է 1մլն 414,3 հազ ՀՀ դրամ, նախորդ տարվա՝ 1մլն 268,1 հազ դրամի դիմաց: Արդյունաբերական արտադրանքի ծավալը կազմել է 53,5 մլրդ դրամ՝ նախորդ տարվա նկատմամբ աճելով 2,5%-ով: Գյուղատնտեսական համախառն արտադրանքը կազմել է 64,3 մլրդ դրամ՝ նախորդ տարվա համեմատ աճելով 12,9%-ով:
2015թ.ին պետական բյուջեի սեփական եկամուտները կազմել են 34 մլրդ 436,4 մլն դրամ կամ՝ տարվա ծրագրով նախատեսված մուտքերի մակարդակի 92,7%-ը: Պետական բյուջեի փաստացի ծախսերը կազմել են 83 մլրդ 107,7 մլն դրամ՝ նախատեսված 87մլրդ 736,3մլն- ի դիմաց, որը նախատեսված ծրագրի 94,7%-ն է:
ԱԺ պատգամավորները գործադիր իշխանության ներկայացուցիչներին առաջադրել են բյուջեի կատարողականին վերաբերող հարցեր:
Խորհրդարանականների խնդրանքով վարչապետ Արայիկ Հարությունյանն անդրադարձել է նաև ապրիլի սկզբին ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով ԼՂՀ տնտեսությանը հասցված վնասներին և դրանց հետևանքների վերացմանը: Կառավարության ղեկավարի խոսքով, այս ընթացքում մեծ ուշադրություն է հատկացվում սոցիալական ծրագրերի իրականացմանը: Գործադիրը չի բացառում օրենսդրական նախաձեռնություններով տնտեսական և հարկային գործիքների կիրառումը՝ իրավիճակը փոխելու համար:
Վարչապետը հավաստիացրել է, որ մանրամասն քննարկվում են բոլոր այն ոլորտային խնդիրները, որտեղ այս օրերի ընթացքում առավել շատ բարդություններ են առաջացել:
2015 թվականի պետական բյուջեի կատարողականի քննարկումները, համաձայն ժամանակացույցի, կշարունակվեն խորհրդարանի մշտական հանձնաժողովներում և պատգամավորական խմբակցություններում:

В парламенте НКР представлен отчет об исполнении государственного бюджета за 2015 год
11-го мая в Национальном собрании Нагорно-Карабахской Республики министр финансов Спартак Тевосян представил ответственным лицам постоянных комиссий и фракций НС НКР годовой отчет об исполнении государственного бюджета за 2015 год.
Заседание вел председатель постоянной комиссии НС НКР по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению Руслан Исраелян.
На совместном заседании законодательного и исполнительного органов власти присутствовали председатель НС НКР Ашот Гулян, премьер-министр Араик Арутюнян, заместитель председателя НС Ваграм Балаян и члены правительства.
Как сообщил министр финансов НКР, за отчетный год валовый внутренний продукт составил 209,3 млрд драмов, что на 9,1 % больше прошлогоднего показателя. ВВП на душу населения составил  1 млн 414,3 тыс. драмов, против 1 млн 268,1 тыс. драмов 2014 года.
Объем промышленной продукции составил 53,5 млрд драмов, что на 2,5 % больше прошлогоднего показателя. Валовая продукция сельского хозяйства возросла по сравнению с 2014 годом на 12,9 %, составив 64,3 млрд драмов.
Собственные доходы государственного бюджета за 2015 год составили 34 млрд 436,4 млн драмов или 92,7% уровня поступлений, предусмотренных годовой программой. Фактические расходы государственного бюджета составили 83 млрд 107,7 млн драмов, против предусмотренных 87 млрд 736,3 млн драмов (94,7% от предусмотренной программы).
В ходе заседания депутаты НС задали представителям исполнительной власти вопросы, касающиеся исполнения госбюджета.
По просьбе парламентариев премьер-министр Араик Арутюнян коснулся ущерба, нанесенного экономике НКР в результате агрессии со стороны Азербайджана в начале апреля и ликвидации последствий. По словам главы кабмина, в настоящее время серьезное внимание уделяется реализации социальных программ. С целью изменения ситуации правительство не исключает и применение экономических и налоговых инструментов посредством законодательных инициатив.
Премьер заверил, что детально обсуждаются все те проблемы в отраслях, в которых в течение этих дней возникло больше всего затруднений.
В соответствии с утвержденным графиком, обсуждения отчета об исполнении госбюджета за 2015 год продолжатся в постоянных комиссиях и депутатских фракциях.