ԼՂՀ Ազգային ժողովում մայիսի 7-ին տեղի է ունեցել ՀՀ և ԼՂՀ խորհրդարանների արտաքին հարաբերությունների և պաշտպանության, ազգային անվտանգության ու ներքին գործերի (օրինապահպանության) մշտական հանձնաժողովների համատեղ դռնփակ նիստը` «Ապրիլյան պատերազմի հետևանքով ստեղծված ռազմա-քաղաքական իրադրությունը և դրանից բխող գործողությունները» թեմայով:
Ողջունելով համատեղ նիստի մասնակիցներին՝ ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը բարձր է գնահատել Հայաստանի Հանրապետության խորհրդարանի դերակատարությունը Արցախի համար նոր փորձությունների օրերին և որակել այն որպես ճիշտ ու թիրախային ազդանշան՝ համահայկական համախմբվածության համար:
Համատեղ նիստի մասնակիցներին ողջույնի խոսք են ուղղել նաև գլխադասային հանձնաժողովների նախագահներ՝ Ժաննա Գալստյանը, Կորյուն Նահապետյանը, Արտակ Զաքարյանը և Արզիկ Մխիթարյանը՝ ընդգծելով նմանատիպ ձևաչափով հանդիպումների կարևորությունը:
Նիստի ընթացքում բանախոսությամբ հանդես են եկել լրատվամիջոցների կովկասյան ինստիտուտի փոխտնօրեն Սերգեյ Մինասյանը («Ռազմական իրադրություն. մարտահրավերներ, խնդիրներ և զարգացումներ»), գլոբալիզացիայի և տարածաշրջանային կենտրոնի տնօրեն Ստեփան Գրիգորյանը և արտաքին քաղաքականության ու անվտանգության հարցերով հանրային խորհրդի ղեկավար Մասիս Մայիլյանը («ԼՂ հիմնախնդրի շուրջ առկա արտաքին քաղաքական միջավայրը. մարտահրավերներ և հնարավոր զարգացումներ):
Տեղի է ունեցել մտքերի փոխանակում, որի ընթացքում փորձագետները պարզաբանումներ են տվել պատգամավորների հնչեցրած հարցերին:
Օրվա երկրորդ կեսին նիստը շարունակվել է ՀՀ և ԼՂՀ պատգամավորների ելույթներով: Խորհրդարանականները ներկայացրել են մի շարք առաջարկություններ՝ Արցախի և Հայաստանի համար արտաքին և պաշտպանական ու անվտանգային ոլորտների ռազմավարական մի շարք ուղղությունների վերաբերյալ:
Ամփոփելով նիստը՝ ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահը գոհունակություն է հայտնել հանձնաժողովի աշխատանքների մասին, նշելով, որ քննարկումների արդյունքում ծավալուն եւ օգտակար տեղեկատվություն է հավաքագրվել, ինչը փորձագետների և քաղաքական գործիչների համար ճիշտ եզրահանգումների և լուրջ ուսումնասիրությունների նյութ կդառնա:

May 7, a joint closed meeting of the Standing Committees of the parliaments of Armenia and NKR on Foreign Affairs, Defense, Security and Law Enforcement on "Military-political situation that has arisen as a result of the April aggression and consequent action" was held at the National Assembly of the Nagorno Karabakh Republic.
Welcoming the participants of the joint meeting, President of the NA NKR Ashot Ghoulyan highly appreciated the role of the Republic of Armenia at the days of the new challenges, characterizing it as a target signal for the cohesion of all Armenians.
The participants were also greeted by the Chairs of the Committees Jhanna Galstyan, Koryun Nahapetyan, Artak Zakaryan and Arzik Mkhitaryan who have stressed the importance of the meetings in this format.
At the meeting presentations were made by the deputy director "Caucasus Institute" Sergey Minasyan ("Martial Law: Challenges, Problems and Development"), director of the Globalization Center and Regional Cooperation Stepan Grigoryan and chairman of the NKR Public Council for Foreign Policy and Security, Masis Mailyan ("Foreign Policy Atmosphere around the Karabakh problem: Challenges and Possible Developments ").
The experts gave explanations on the issues raised by deputies during the exchange of views.
The afternoon session was continued with the presentation of RA and NKR MPs. MPs have submitted a number of proposals related to some strategic directions in the field of foreign policy, defense and security of Artsakh and Armenia.
Summing up the meeting, Chairman of the NKR National Assembly expressed satisfaction with the work of the commission, noting that the outcome of the discussions is quite useful information has been collected, which will serve as the material for serious research for experts and politicians.