ԼՂՀ Ազգային ժողովում մայիսի 7-ին տեղի է ունեցել ՀՀ և ԼՂՀ խորհրդարանների արտաքին հարաբերությունների և պաշտպանության, ազգային անվտանգության ու ներքին գործերի (օրինապահպանության) մշտական հանձնաժողովների համատեղ դռնփակ նիստը` «Ապրիլյան պատերազմի հետևանքով ստեղծված ռազմա-քաղաքական իրադրությունը և դրանից բխող գործողությունները» թեմայով:
Ողջունելով համատեղ նիստի մասնակիցներին՝ ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը բարձր է գնահատել Հայաստանի Հանրապետության խորհրդարանի դերակատարությունը Արցախի համար նոր փորձությունների օրերին և որակել այն որպես ճիշտ ու թիրախային ազդանշան՝ համահայկական համախմբվածության համար:
Համատեղ նիստի մասնակիցներին ողջույնի խոսք են ուղղել նաև գլխադասային հանձնաժողովների նախագահներ՝ Ժաննա Գալստյանը, Կորյուն Նահապետյանը, Արտակ Զաքարյանը և Արզիկ Մխիթարյանը՝ ընդգծելով նմանատիպ ձևաչափով հանդիպումների կարևորությունը:
Նիստի ընթացքում բանախոսությամբ հանդես են եկել լրատվամիջոցների կովկասյան ինստիտուտի փոխտնօրեն Սերգեյ Մինասյանը («Ռազմական իրադրություն. մարտահրավերներ, խնդիրներ և զարգացումներ»), գլոբալիզացիայի և տարածաշրջանային կենտրոնի տնօրեն Ստեփան Գրիգորյանը և արտաքին քաղաքականության ու անվտանգության հարցերով հանրային խորհրդի ղեկավար Մասիս Մայիլյանը («ԼՂ հիմնախնդրի շուրջ առկա արտաքին քաղաքական միջավայրը. մարտահրավերներ և հնարավոր զարգացումներ):
Տեղի է ունեցել մտքերի փոխանակում, որի ընթացքում փորձագետները պարզաբանումներ են տվել պատգամավորների հնչեցրած հարցերին:
Օրվա երկրորդ կեսին նիստը շարունակվել է ՀՀ և ԼՂՀ պատգամավորների ելույթներով: Խորհրդարանականները ներկայացրել են մի շարք առաջարկություններ՝ Արցախի և Հայաստանի համար արտաքին և պաշտպանական ու անվտանգային ոլորտների ռազմավարական մի շարք ուղղությունների վերաբերյալ:
Ամփոփելով նիստը՝ ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահը գոհունակություն է հայտնել հանձնաժողովի աշխատանքների մասին, նշելով, որ քննարկումների արդյունքում ծավալուն եւ օգտակար տեղեկատվություն է հավաքագրվել, ինչը փորձագետների և քաղաքական գործիչների համար ճիշտ եզրահանգումների և լուրջ ուսումնասիրությունների նյութ կդառնա:

7-го мая в Национальном собрании Нагорно-Карабахской Республики состоялось совместное закрытое заседание постоянных комиссий парламентов РА и НКР по внешним сношениям, вопросам обороны, национальной безопасности и внутренних дел (правопорядка) на тему "Военно-политическая обстановка, сложившаяся вследствие апрельской агрессии, и вытекающие из этого действия".
Приветствуя участников совместного заседания, председатель НС НКР Ашот Гулян высоко оценил роль парламента Республики Армения в дни новых испытаний для Арцаха, охарактеризовав ее как верный сигнал для консолидации всего армянства.
С приветственным словом к участникам заседания обратились председатели головных комиссий Жанна Галстян, Корюн Нагапетян, Артак Закарян и Арзик Мхитарян, подчеркнув важность встреч в подобном формате.
В ходе заседания с докладами выступили заместитель директора "Института Кавказа" Сергей Минасян ("Военное положение: вызовы, задачи и развития"), директор Центра глобализации и региональному сотрудничеству Степан Григорян и руководитель Общественного совета по внешней политике и безопасности Масис Маилян ("Внешнеполитическая атмосфера вокруг карабахской проблемы: вызовы и возможные развития").
Состоялся также обмен мнениями, в ходе которого эксперты дали пояснения касательно поднятых депутатами вопросов.
Во второй половине дня заседание продолжилось выступлениями депутатов РА и НКР. Парламентарии представили ряд предложений, связанных с некоторыми стратегическими направлениями в сфере внешней политики, обороны и безопасности Арцаха и Армении.
Подводя итоги заседания, председатель Национального собрания НКР выразил удовлетворение работой комиссии, отметив, что по итогам обсуждений была собрана достаточно объемная и полезная информация, которая станет материалом для серьезных исследований экспертов и политических деятелей.