ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը Շուշիում մայիսի 5-ին Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի աշխատակազմին է ներկայացրել նորանշանակ օմբուդսմեն Ռուբեն Մելիքյանին:
Խորհրդարանի ղեկավարը բարձր է գնահատել Արցախի առաջին Մարդու իրավունքների պաշտպան Յուրի Հայրապետյանի գործունեությունը եւ իշխանությունների անունից շնորհակալություն հայտնել նրան՝ ՄԻՊ ինստիտուտի ձեւավորման համար:
Աշոտ Ղուլյանը նոր օմբուդսմենին ներկայացնելիս մասնավորապես ընդգծել է, որ չնայած երիտասարդ տարիքին՝ Ռուբեն Մելիքյանի մասնագիտական պատրաստվածությունը եւ աշխատանքային հարուստ փորձը թույլ կտան նոր մակարդակի հասցնել Մարդու իրավունքների պաշտպանի գործունեությունը:
Արցախի Մարդու իրավունքների նորանշանակ պաշտպանը շնորհակալություն է հայտնել Յուրի Հայրապետյանին՝ ՄԻՊ գրասենյակի ստեղծման եւ կատարած աշխատանքների համար եւ նշել, որ թիմային աշխատանքի շնորհիվ կկարողանա արդարացնել այն վստահությունը, որն այսօր ստացել է Ազգային ժողովից:

5-го мая в Шуши председатель Национального собрания НКР Ашот Гулян представил аппарату офиса Защитника прав человека нового омбудсмена Рубена Меликяна.
Руководитель парламента высоко оценил деятельность первого омбудсмена Арцаха – Юрия Айрапетяна – и от имени властей выразил благодарность за формирование института защитника прав человека.
Представив присутствующим нового омбудсмена, Ашот Гулян подчеркнул, что несмотря на молодой возраст, профессиональная подготовка и богатый трудовой опыт Рубена Меликяна позволят вывести деятельность защитника прав человека на новый уровень.
Новый омбудсмен Арцаха в свою очередь выразил признательность Юрию Айрапетяну за создание офиса защитника прав человека и проделанную работу, отметив, что благодаря командной работе он сумеет оправдать доверие парламента.