Մեր լիագումար նիստը հրավիրվեց Արցախի անկախ հանրապետության պատմության մեջ ամենակարեւոր ու հիշարժան օրերից մեկի՝ Հաղթանակի, ԼՂՀ Պաշտպանության բանակի եւ Շուշիի ազատագրման տոն օրվա նախօրյակին:
Ուզում եմ շնորհավորել բոլորիս եւ մեր ողջ ժողովրդի Տոնը: Այս անգամ այդ տոնի խորհուրդն առանձնահատուկ է. մեր ժողովուրդը բոլոր հիմքերն ունի հպարտանալու իր զորությամբ եւ ուժով, անկոտրում կամքով Պաշտպանության բանակի անվրեպ ու խիզախ զինվորներով, ովքեր մեր դեմ ելած սանձարձակ հակառակորդին արժանի հակահարված են տվել և ստիպել, որպեսզի նա իր իսկ պարտադրած պատերազմում խնդրի կրակի դադարեցում:
Այս բոլոր օրերին մեր ժողովուրդը համախմբվելու եւ միասնական բռունցք դառնալու, ազգային բոլոր երակներով Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք եռամիասնությունն ամրապնդելու, հակառակորդի բոլոր հանցավոր ու ահաբեկչական մտադրությունները խափանելու բարձրագույն ունակություն դրսեւորեց ` ամբողջ աշխարհին ցույց տալով սեփական ազատությունն ու անկախությունը պաշտպանելու պատրաստակամությունն ու կարողությունը:
Այդ ամենը հնարավոր դարձավ մեր զինվորների ու նրանց հրամանատարների բացառիկ խիզախության շնորհիվ: Գլուխ ենք խոնարհում բոլոր այն հերոսների հիշատակի առջեւ, ովքեր կյանքի գնով պաշտպանեցին մեր Հայրենիքի սահմանները:
Այսօր մեր ժողովուրդը վճռական է ու հաստատակամ: Եթե տեղի ունեցած իրադարձությունները դաս չեն դարձել որոշ արկածախնդիրների համար, անհրաժեշտության դեպքում, նա ավելի ուժգին ու ցավոտ հարվածով տեղը կդնի սանձարձակ թշնամուն:
Եռատոնը՝ Արցախի մի քանի սերունդների՝ հայրենիքը արժանապատվորեն պաշտպանելու տոնն է, որի պսակն այսօրվա հայրենապաշտ զինվորն է, մեր պարծանքն ու հպարտությունը:

Our plenary session is being held on the eve of one of the most important and significant days in the history of the independent Republic of Artsakh – Victory Day, the Days of the NKR Defense Army and liberation of Shushi.
I would like to congratulate all of us and our people on the forthcoming occasion. This year the holiday has a special meaning: our people deserve the right to be proud of the power and strength, steadfast wills of resistance and courage of the soldiers of the Defense Army who gave worthy rebuff to the unbridled enemy and forced him to ask for cease-fire in the war imposed by them.
These days our people have demonstrated superior ability to unite into a single fist and show the possibility of the Armenia-Artsakh-Diaspora in reality, disrupt all criminal and terrorist plans of the enemy, to show readiness and ability to protect their freedom and independence to the world.
All this became possible thanks to the exceptional dedication and courage of our soldiers and commanders. We bow our heads before the memory of the heroes who defended the borders of our Motherland at the cost of life
Today, our people are determined and, if necessary, ready to fight back the enemy, which elected the adventurous policies by inflicting more powerful and painful blow.
The triple holiday is the celebration of several generations who defended their homeland with dignity, the crown of which became today's soldiers - our honor and pride.