Մեր լիագումար նիստը հրավիրվեց Արցախի անկախ հանրապետության պատմության մեջ ամենակարեւոր ու հիշարժան օրերից մեկի՝ Հաղթանակի, ԼՂՀ Պաշտպանության բանակի եւ Շուշիի ազատագրման տոն օրվա նախօրյակին:
Ուզում եմ շնորհավորել բոլորիս եւ մեր ողջ ժողովրդի Տոնը: Այս անգամ այդ տոնի խորհուրդն առանձնահատուկ է. մեր ժողովուրդը բոլոր հիմքերն ունի հպարտանալու իր զորությամբ եւ ուժով, անկոտրում կամքով Պաշտպանության բանակի անվրեպ ու խիզախ զինվորներով, ովքեր մեր դեմ ելած սանձարձակ հակառակորդին արժանի հակահարված են տվել և ստիպել, որպեսզի նա իր իսկ պարտադրած պատերազմում խնդրի կրակի դադարեցում:
Այս բոլոր օրերին մեր ժողովուրդը համախմբվելու եւ միասնական բռունցք դառնալու, ազգային բոլոր երակներով Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք եռամիասնությունն ամրապնդելու, հակառակորդի բոլոր հանցավոր ու ահաբեկչական մտադրությունները խափանելու բարձրագույն ունակություն դրսեւորեց ` ամբողջ աշխարհին ցույց տալով սեփական ազատությունն ու անկախությունը պաշտպանելու պատրաստակամությունն ու կարողությունը:
Այդ ամենը հնարավոր դարձավ մեր զինվորների ու նրանց հրամանատարների բացառիկ խիզախության շնորհիվ: Գլուխ ենք խոնարհում բոլոր այն հերոսների հիշատակի առջեւ, ովքեր կյանքի գնով պաշտպանեցին մեր Հայրենիքի սահմանները:
Այսօր մեր ժողովուրդը վճռական է ու հաստատակամ: Եթե տեղի ունեցած իրադարձությունները դաս չեն դարձել որոշ արկածախնդիրների համար, անհրաժեշտության դեպքում, նա ավելի ուժգին ու ցավոտ հարվածով տեղը կդնի սանձարձակ թշնամուն:
Եռատոնը՝ Արցախի մի քանի սերունդների՝ հայրենիքը արժանապատվորեն պաշտպանելու տոնն է, որի պսակն այսօրվա հայրենապաշտ զինվորն է, մեր պարծանքն ու հպարտությունը:

Наше пленарное заседание проходит накануне одного из самых важных и знаменательных дней в истории независимой Республики Арцах – Дня Победы, Армии обороны НКР и освобождения Шуши.
Хочу поздравить всех нас и наш народ с Праздником. В этом году этот праздник имеет особый смысл: наш народ имеет законное право гордиться мощью и силой, непоколебимой волей, стойкостью и отвагой воинов Армии обороны, которые дали достойный отпор разнузданному противнику и заставили его просить прекращения огня в навязанной им же войне.
В эти дни наш народ продемонстрировал высочайшую способность объединиться в единый кулак, на деле показать возможности триединства Армения-Арцах-Диаспора, сорвать все преступные и террористические замыслы противника, показав всему миру готовность и умение защитить свою свободу и независимость.
Все это стало возможно благодаря исключительной самоотверженности и отваге наших солдат и командиров. Мы склоняем головы перед памятью героев, ценой жизни защитивших границы нашего Отечества.
Сегодня наш народ полон решимости и в случае необходимости готов поставить на место избравшего авантюрную политику противника, нанеся ему более мощный и болезненный удар.
Тройной праздник – это праздник нескольких поколений, достойно защитивших Родину, венцом которого стал сегодняшний солдат – наша честь и гордость.