Մայիսի 5-ին տեղի է ունեցել 6-րդ գումարման ԼՂՀ Ազգային ժողովի երրորդ նստաշրջանի հերթական լիագումար նիստը:
ԼՂՀ Ազգային ժողովը ընդունել է.
«Ճանապարհային երթևեկության անվտանգության ապահովման մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» ԼՂՀ օրենքը, որի համաձայն, կսահմանվեն տրանսպորտային միջոց շահագործելու բժշկական հակացուցումների, բժշկական ցուցումների և բժշկական սահմանափակումների ցանկը: Օրենքի ընդունումը պայմանավորված է նաև ԼՂՀ-ում կիրարկման մեջ դրված ՀՀ վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքի պահանջներին այն համապատասխանացնելու անհրաժեշտությամբ:
«Պետական կենսաթոշակների մասին» ԼՂՀ օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին» ԼՂՀ օրենքը, որի համաձայն, նախատեսվում է կենսաթոշակի իրավունքը որոշելիս, նշանակելիս, կենսաթոշակ ստանալու իրավունքը և կենսաթոշակ վճարելը վերականգնելիս անձի հաշվառման մասին տեղեկատվությունը հաստատել բնակչության պետական ռեգիստրի տվյալներով:
Օրենքը նախատեսում է նաև 2016թ.ի հուլիսի 1-ից երկարամյա ծառայության զինվորական կենսաթոշակի իրավունք ձեռք բերած ԶՈւ զինծառայողների կենսաթոշակը հաշվարկելիս, հակառակորդի հետ շփման գծում մարտական հերթապահություն իրականացնելու ժամանակահատվածը զինծառայության ստաժում հաշվառել կրկնակի չափով:
Օրենքի ընդունումով վերացվում է նաև տարիքային և հաշմանդամության կենսաթոշակները վերահաշվարկելու համար անհրաժեշտ կենսաթոշակը նշանակելուց հետո, անձի աշխատելու նվազագույն ժամանակահատվածին և կենսաթոշակառուի մահվան պատճառով կենսաթոշակի գումարները որպես ժառանգություն ստանալու համար անհրաժեշտ փաստաթղթերը ներկայացնելու վերջնաժամկետին վերաբերող սահմանափակումները:
Ազգային ժողովն այնուհետև քննարկել է ԼՂՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի նշանակման օրակարգային հարցը: Գաղտնի քվեարկության արդյունքներով 27 կողմ, 2 դեմ ձայների հարաբերակցությամբ ԼՂՀ մարդու իրավունքների պաշտպան է նշանակվել ԱԺ պատգամավորների կողմից առաջարկված թեկնածուն՝ Ռուբեն Նորայրի Մելիքյանը:
Մարդու իրավունքների նորանշանակ պաշտպանը ելույթում նշել է, որ իր գործունեության գլխավոր առաջնահերթությունը լինելու է ապրիլի 2-ին Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ագրեսիայի հետևանքով մարդու հիմնարար իրավունքների կոպտագույն խախտումներին և, ընդհանրապես, Արցախի քաղաքացիների նկատմամբ Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից տևականորեն իրականացվող հակաիրավական քաղաքականությանը առնչվող հարցերի հետևողականորեն բարձրաձայնումը՝ ակնկալելով համարժեք արձագանք։ «Աշխատելու եմ Արցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպանի միջազգային կապերը ամրապնդելու և զարգացնելու ուղղությամբ, փորձելու եմ օգտագործել նոր հարթակներ և ամբիոններ», -նշել է Ռուբեն Մելիքյանը։
Այնուհետև տեղի է ունեցել ԼՂՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի երդման արարողությունը:
Օրակարգային վերջին հարցը ԼՂՀ Վերահսկիչ պալատի 2015թ. գործունեության տարեկան հաշվետվությունն էր, որը ներկայացրել է ԼՂՀ Վերահսկիչ պալատի նախագահ Էռնեստ Ավանեսյանը:
Նիստի ավարտին ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը բոլորին շնորհավորել է Հաղթանակի, ԼՂՀ Պաշտպանության բանակի եւ Շուշիի ազատագրման տոն օրվա առթիվ:
«Այս բոլոր օրերին մեր ժողովուրդը համախմբվելու եւ միասնական բռունցք դառնալու, ազգային բոլոր երակներով Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք եռամիասնությունն ամրապնդելու, հակառակորդի բոլոր հանցավոր ու ահաբեկչական մտադրությունները խափանելու բարձրագույն ունակություն դրսևորեց` ամբողջ աշխարհին ցույց տալով սեփական ազատությունն ու անկախությունը պաշտպանելու պատրաստակամությունն ու կարողությունը»,-իր ելույթում նշել է խորհրդարանի ղեկավարը:

Regular Plenary Meeting of the NKR National Assembly
-the NKR law "On Amendments and Additions to the NKR Law" On Ensuring Road Traffic Safety", according to which the list of medical contraindications, medical indications and medical restrictions on the exploitation of vehicles will be established. Adoption of the law is also due to the need to bring it into compliance with the requirements of the acting Code of Administrative Offences;
- the NKR law "On Amendments to the Law of the NKR "On State Pensions”, according to which in determining eligibility for а pension and appointment of a pension and restoration of payments to confirm the information about registered persons according to the State Register of Population.
The law also envisages calculation of the Armed Forces military pensions, entitled to a military pension for longstanding service period of combat duty on the contact line to be calculated at double the rate starting from July 2016.
The law removes restrictions on the deadline for submission of documents required for obtaining a pension after the death of the pensioner and the minimum period of work of the person after the appointment of pensions needed to recalculate retirement pensions and disability pensions.
During the session, the National Assembly also reviewed the question of the appointment of the NKR Human Rights Defender. As a result of the secret ballot vote ratio 27- "for" and 2 "against" Ruben Norayr Melikyan, the MPs proposed candidate was appointed the NKR human rights defender. In his speech, the new Ombudsman noted that the top priority of his activity will be to consistently declare issues related to the gross violations of human rights as a result of the April 2 aggression imposed by Azerbaijan and the whole anti-legal policies implemented by the authorities of Azerbaijan against NKR citizens with hope for an adequate response.
"I will work on strengthening and development of the international relations of the Human Rights Defender of the Republic of Artsakh and try to use new platforms and rostrums," said Ruben Melikyan.
Then the ceremony of taking the oath of the NKR human rights defender took place.
The last item on the agenda of the meeting was the annual report on the activities of the Chamber of Control for 2015, which was presented by Chairman of the NKR Control Chamber Ernest Avanesyan.
At the end of the meeting the NKR National Assembly President, Ashot Ghoulyan congratulated them on the Victory Day, NKR Defense Army and the liberation of Shushi.
At the end of the meeting the Head of the NKR National Assembly Ashot Ghoulyan congratulated those present on the forthcoming Victory Day, the NKR Defense Army Day and the liberation of Shushi.
"These days our people have demonstrated an exceptional ability to consolidate, become a fist, to strengthen the Armenia-Artsakh-Diaspora trinity in all national ways, to stop all criminal and terrorist intentions of the enemy, to show the world the willingness and ability to protect its freedom and independence," noted in his speech the Head of the Parliament.