Մայիսի 5-ին տեղի է ունեցել 6-րդ գումարման ԼՂՀ Ազգային ժողովի երրորդ նստաշրջանի հերթական լիագումար նիստը:
ԼՂՀ Ազգային ժողովը ընդունել է.
«Ճանապարհային երթևեկության անվտանգության ապահովման մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» ԼՂՀ օրենքը, որի համաձայն, կսահմանվեն տրանսպորտային միջոց շահագործելու բժշկական հակացուցումների, բժշկական ցուցումների և բժշկական սահմանափակումների ցանկը: Օրենքի ընդունումը պայմանավորված է նաև ԼՂՀ-ում կիրարկման մեջ դրված ՀՀ վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքի պահանջներին այն համապատասխանացնելու անհրաժեշտությամբ:
«Պետական կենսաթոշակների մասին» ԼՂՀ օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին» ԼՂՀ օրենքը, որի համաձայն, նախատեսվում է կենսաթոշակի իրավունքը որոշելիս, նշանակելիս, կենսաթոշակ ստանալու իրավունքը և կենսաթոշակ վճարելը վերականգնելիս անձի հաշվառման մասին տեղեկատվությունը հաստատել բնակչության պետական ռեգիստրի տվյալներով:
Օրենքը նախատեսում է նաև 2016թ.ի հուլիսի 1-ից երկարամյա ծառայության զինվորական կենսաթոշակի իրավունք ձեռք բերած ԶՈւ զինծառայողների կենսաթոշակը հաշվարկելիս, հակառակորդի հետ շփման գծում մարտական հերթապահություն իրականացնելու ժամանակահատվածը զինծառայության ստաժում հաշվառել կրկնակի չափով:
Օրենքի ընդունումով վերացվում է նաև տարիքային և հաշմանդամության կենսաթոշակները վերահաշվարկելու համար անհրաժեշտ կենսաթոշակը նշանակելուց հետո, անձի աշխատելու նվազագույն ժամանակահատվածին և կենսաթոշակառուի մահվան պատճառով կենսաթոշակի գումարները որպես ժառանգություն ստանալու համար անհրաժեշտ փաստաթղթերը ներկայացնելու վերջնաժամկետին վերաբերող սահմանափակումները:
Ազգային ժողովն այնուհետև քննարկել է ԼՂՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի նշանակման օրակարգային հարցը: Գաղտնի քվեարկության արդյունքներով 27 կողմ, 2 դեմ ձայների հարաբերակցությամբ ԼՂՀ մարդու իրավունքների պաշտպան է նշանակվել ԱԺ պատգամավորների կողմից առաջարկված թեկնածուն՝ Ռուբեն Նորայրի Մելիքյանը:
Մարդու իրավունքների նորանշանակ պաշտպանը ելույթում նշել է, որ իր գործունեության գլխավոր առաջնահերթությունը լինելու է ապրիլի 2-ին Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ագրեսիայի հետևանքով մարդու հիմնարար իրավունքների կոպտագույն խախտումներին և, ընդհանրապես, Արցախի քաղաքացիների նկատմամբ Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից տևականորեն իրականացվող հակաիրավական քաղաքականությանը առնչվող հարցերի հետևողականորեն բարձրաձայնումը՝ ակնկալելով համարժեք արձագանք։ «Աշխատելու եմ Արցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպանի միջազգային կապերը ամրապնդելու և զարգացնելու ուղղությամբ, փորձելու եմ օգտագործել նոր հարթակներ և ամբիոններ», -նշել է Ռուբեն Մելիքյանը։
Այնուհետև տեղի է ունեցել ԼՂՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի երդման արարողությունը:
Օրակարգային վերջին հարցը ԼՂՀ Վերահսկիչ պալատի 2015թ. գործունեության տարեկան հաշվետվությունն էր, որը ներկայացրել է ԼՂՀ Վերահսկիչ պալատի նախագահ Էռնեստ Ավանեսյանը:
Նիստի ավարտին ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը բոլորին շնորհավորել է Հաղթանակի, ԼՂՀ Պաշտպանության բանակի եւ Շուշիի ազատագրման տոն օրվա առթիվ:
«Այս բոլոր օրերին մեր ժողովուրդը համախմբվելու եւ միասնական բռունցք դառնալու, ազգային բոլոր երակներով Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք եռամիասնությունն ամրապնդելու, հակառակորդի բոլոր հանցավոր ու ահաբեկչական մտադրությունները խափանելու բարձրագույն ունակություն դրսևորեց` ամբողջ աշխարհին ցույց տալով սեփական ազատությունն ու անկախությունը պաշտպանելու պատրաստակամությունն ու կարողությունը»,-իր ելույթում նշել է խորհրդարանի ղեկավարը:

Очередное пленарное заседание Национального собрания НКР
5-го мая состоялось очередное пленарное заседание третьей сессии Национального собрания НКР 6-го созыва.
Национальное собрание НКР приняло:
- закон НКР «О внесении изменений и дополнений в закон НКР "Об обеспечении безопасности дорожного движения"», согласно которому будет учрежден перечень медицинских противопоказаний, медицинских показаний и медицинских ограничений на эксплуатацию транспортных средств. Принятие закона обусловлено также необходимостью приведения его в соответствие требованиям действующего в НКР кодекса об административных правонарушениях;
- закон НКР «О внесении дополнений и изменений в закон НКР "О государственных пенсиях"», согласно которому предусматривается при определении права на пенсию, при ее назначении и восстановлении права на получение пенсии и выплаты пенсии подтверждать информацию об учете лица по данным государственного регистра населения.
Закон предусматривает также с 1-го июля 2016 года при расчете пенсий военнослужащим ВС, получившим право на военную пенсию за долголетнюю службу, период осуществления боевого дежурства на линии соприкосновения исчислять в двойном размере.
Закон снимает ограничения касательно окончательного срока подачи документов, необходимых для получения сумм пенсии в связи со смертью пенсионера и  минимального срока работы лица после назначения  пенсии, необходимой для перерасчета пенсий за выслугу лет и пенсий по инвалидности.
В ходе заседания Национальное собрание рассмотрело также вопрос о назначении защитника прав человека НКР. По итогам тайного голосования соотношением голосов 27-"за", 2-"против" защитником прав человека НКР был назначен предложенный депутатами НС кандидат Рубен Норайрович Меликян.
В своей речи новый омбудсмен отметил, что главным приоритетом его деятельности будет последовательно заявлять о грубейших нарушениях прав человека в результате развязанной Азербайджаном 2-го апреля агрессии и антиправовой политике, осуществляемой властями Азербайджана в отношении граждан Арцаха, надеясь при этом на адекватную реакцию.
"Я буду работать над укреплением и развитием международных связей защитника прав человека Республики Арцах и попытаюсь использовать новые площадки и трибуны", – подчеркнул Рубен Меликян.
Затем состоялась церемония принесения клятвы защитником прав человека НКР.
Последним вопросом повестки дня заседания был годовой отчет о деятельности Контрольной палаты за 2015 год, который представил председатель Контрольной палаты НКР Эрнест Аванесян.
По окончании заседания председатель Национального собрания НКР Ашот Гулян поздравил всех с Днем Победы, Армии обороны НКР и освобождения Шуши.
"В эти дни наш народ проявил исключительное умение консолидироваться, стать одним кулаком, укрепить триединство Армения-Арцах-Диаспора по всем национальным каналам, пресечь все преступные и террористические намерения противника, показав всему миру готовность и умение защитить свою свободу и независимость", – отметил в своем слове руководитель парламента.