ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը մայիսի 4-ին ԱԺ փոխնախագահի, հանձնաժողովների ղեկավարների և աշխատակազմի պատասխանատուների մասնակցությամբ հրավիրել է աշխատանքային խորհրդակցություն:
Քննարկվել են շրջանառության մեջ դրված օրինագծերը, մասնավորապես, «Ճանապարհային երթևեկության անվտանգության ապահովման մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին ու «Պետական կենսաթոշակների մասին» ԼՂՀ օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին օրենքների նախագծերը:
Գլխադասային հանձնաժողովների նախագահներ Հովիկ Ջիվանյանն ու Արամ Գրիգորյանը համապատասխան հաղորդումներ են ներկայացրել շրջանառության մեջ գտնվող օրինագծերի վերաբերյալ:
Հերթական նիստի օրակարգում է նաև ԼՂՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի նշանակման հարցը:
Հիշեցնենք, որ ս.թ. ապրիլի 25-ին ԼՂՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Յուրի Հայրապետյանն Ազգային ժողով է ներկայացրել իր հրաժարականի մասին առաջին դիմումը, իսկ մայիսի 3-ին, համաձայն «Մարդու իրավունքների պաշտպանի մասին» ԼՂՀ օրենքի 6-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետի, կրկին դիմել է լիազորությունները վաղաժամ դադարեցնելու մասին դիմումով:
Ամփոփելով խորհրդակցության արդյունքները՝ Աշոտ Ղուլյանը հայտարարել է, որ 6-րդ գումարման Ազգային ժողովի 3-րդ նստաշրջանի հերթական լիագումար նիստը տեղի կունենա մայիսի 5-ին, ժամը՝ 11:00-ին:

Председатель Национального собрания НКР созвал рабочее совещание
Председатель Национального собрания НКР Ашот Гулян 4-го мая созвал рабочее совещание, в котором приняли участие заместитель председателя НС, главы комиссий и ответственные лица аппарата.
В ходе совещания были рассмотрены законопроекты, в частности, проекты законов о внесении изменений и дополнений в закон НКР "Об обеспечении безопасности дорожного движения" и о внесении дополнений и изменений в закон НКР "О государственных пенсиях".
Председатели головных комиссий Овик Дживанян и Арам Григорян представили соответствующие отчеты касательно находящихся на рассмотрении парламента законопроектов.
В повестку очередного заседания включен также вопрос о назначении защитника прав человека НКР.
Напомним, 25-го апреля текущего года омбудсмен НКР Юрий Айрапетян представил в Национальное собрание первое заявление об отставке, а 3-го мая, согласно п.3 ч.2 ст.6 закона НКР "О защитнике прав человека", вновь подал заявление о досрочном прекращении полномочий.
Подводя итоги совещания, Ашот Гулян объявил, что очередное пленарное заседание 3-й сессии Национального собрания НКР 6-го созыва состоится 5-го мая в 11:00.