Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանն ապրիլի 25-ին ընդունել է Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավոր, Եվրախորհրդարանում Արցախի խմբի ղեկավար Ֆրանկ Էնգելին և նրան Արցախ այցի ընթացքում ուղեկցող ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանին ու «Հայաստանի եվրոպացի բարեկամներ» միջազգային կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Հովհաննես Գրիգորյանին:
Հանդիպումը կայացել է ընդլայնված կազմով՝ Արցախի Հանրապետություն-Եվրախորհրդարան բարեկամության խմբի բոլոր անդամների մասնակցությամբ: Ողջունելով հյուրերին՝ խորհրդարանի ղեկավարը կարևորել է Ֆրանկ Էնգելի այցելությունն Արցախ հենց այս օրերին և հույս հայտնել, որ հանդիպումը նոր գաղափարներ կտա ապագա համագործակցության համար:
«Ապրիլի 12-ին Եվրախորհրդարանում ղարաբաղյան թեմայով քննարկումները ցույց տվեցին, որ այնտեղ կա տեղեկացված հանրություն, մի խումբ, որը կարող է ստանձնել Ղարաբաղի մասին անմիջական, օբյեկտիվ տեղեկատվությունը գործընկերների հետ կիսելու կարևոր գործը», -նշել է Աշոտ Ղուլյանը:
Անդրադառնալով ղարաբաղյան կողմի դիրքորոշմանը՝ խորհրդարանի ղեկավարն ընգծել է, որ, գոնե այժմ, բոլորի համար ավելի շոշափելի պետք է լինի այն իրողությունը, որի մասին նախորդ տարիներին բարձրաձայնում էր արցախյան կողմը:
«Ապրիլի առաջին օրերից, երբ ծավալվեց Ադրբեջանի նոր ագրեսիան, կարծում եմ, շատերի համար հասկանալի դարձավ այն ընկալումը, որ միջազգային ճանաչումը մեզ համար միայն ցանկություն չէ, դա մեր ժողովրդի անվտանգությունն ապահովելու միակ իրատեսական ճանապարհն է», - ասել է Աշոտ Ղուլյանը:
Շնորհակալություն հայտնելով ներկայացուցչական կազմով ընդունելության համար՝ Ֆրանկ էնգելը գոհունակություն հայտնեց այս պահին Արցախում լինելու հնարավորության համար:
Խոսելով ապրիլի կեսերին ղարաբաղյան թեմայով Եվրախորհրդարանում ծավալված քննարկումների մասին՝ եվրոպացի պատգամավորը նշել է, որ այդ քննարկումների դրական ազդեցությունն ակնհայտ է, քանի որ դրանց արդյունքում տեղի է ունեցել Ադրբեջանի վերաբերյալ ըմբռնումների վերաիմաստավորում:
Ֆրանկ Էնգելը պատրաստակամություն է հայտնել շարունակել ԼՂՀ միջազգային ճանաչման գործընթացի համար տարվող աշխատանքները: Հանդիպման ավարտին Արցախի Հանրապետություն-Եվրախորհրդարան բարեկամության խմբի ղեկավար, ԱԺ նախագահի տեղակալ Վահրամ Բալայանը և խմբի մյուս անդամները ներկայացրել են իրենց առաջարկություններն ու տեսակետները՝ հետագա համագործակցության ծրագրերի հստակեցման վերաբերյալ:

Франк Энгель побывал в Национальном собрании НКР
25-го апреля председатель Национального собрания Нагорно-Карабахской Республики Ашот Гулян принял депутата Европейского парламента, руководителя группы дружбы с Арцахом в Европарламенте Франка Энгеля и сопровождающих его в рамках визита в Арцах председателя постоянной комиссии НС Армении по внешним сношениям Артака Закаряна и генерального секретаря международной организации "Европейские друзья Армении" Ованнеса Григоряна.
Встреча состоялась в расширенном составе – с участием всех членов группы дружбы "Республика Арцах–Европарламент".
Приветствуя гостей, руководитель парламента подчеркнул важность визита Франка Энгеля в Арцах именно в эти дни и выразил надежду, что эта встреча поможет найти новые идеи для дальнейшего сотрудничества.
"Прошедшие 12-го апреля в Европарламенте обсуждения на тему Нагорного Карабаха показали, что там есть информированное общество, есть группа, которая взяла на себя важное дело – делиться с коллегами непосредственной, объективной информацией о Карабахе", – отметил Ашот Гулян.
Коснувшись позиции карабахской стороны, руководитель парламента подчеркнул, что хотя бы сейчас для всех более значимым должен стать тот факт, о котором в минувшие годы заявляла арцахская сторона.
"С первых дней апреля, когда Азербайджан развернул новую агрессию, думаю, для многих стал понятным тот тезис, что международное признание – это не только желание для нас: это единственный реалистичный путь к обеспечению безопасности нашего народа", – добавил Ашот Гулян.
Поблагодарив за прием в представительском составе, Франк Энгель выразил удовлетворение возможностью находиться в этот момент в Арцахе.
Обратившись к состоявшимся в начале апреля в Европарламенте обсуждениям на тему Нагорного Карабаха, европейский депутат отметил, что их позитивное влияние очевидно, поскольку в результате обсуждений произошло переосмысление восприятия Азербайджана.
Франк Энгель выразил готовность продолжить работы в направлении международного признания НКР.
По окончании встречи глава группы дружбы "Республика Арцах–Европарламент", заместитель председателя НС Ваграм Балаян и другие члены группы представили свои предложения и мнения касательно дальнейшего сотрудничества.