ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանն ապրիլի 21-ին ընդունել է Հունաստանի համապոնտական դաշնության պատվիրակությանը՝ կառույցի ղեկավար Խրիստոս Դիմիտրիոս Տոպալիդիսի գլխավորությամբ:
Ողջունելով հյուրերին՝ խորհրդարանի նախագահը կարևորել է հայ և հույն ժողովուրդների միջև դարավոր բարեկամությունը, նշելով, որ միևնույն պատմական ընդհանուր անցյալը և մշակույթային հարուստ ավանդույթները բարենպաստ պայմաններ են ստեղծում ապագա համատեղ ծրագրերի իրականացման համար:
Աշոտ Ղուլյանը, հյուրերի խնդրանքով, ներկայացրել է ապրիլի 2-5-ը ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանին ծավալված ռազմական գործողությունների նկարագիրը և անդրադարձել դրանց հետևանքներին:
Շնորհակալություն հայտնելով ԱԺ նախագահին ջերմ ընդունելության համար՝ Հունաստանի Համապոնտական դաշնության նախագահ Խրիստոս Դիմիտրիոս Տոպալիդիսը ընգծել է, որ Համապոնտական դաշնությունը պատրաստ է աջակցել Լեռնային Ղարաբաղին և հույս է հայտնել, որ խնդիրը կլուծվի միմիայն խաղաղ ճանապարհով:
Ամփոփելով հանդիպումը՝ խորհրդարանի ղեկավարն այն որակել է որպես հեռանկարային փոխգործակցության սկիզբ:
Հանդիպմանը մասնակցում էին խորհրդարանի փոխնախագահ Վահրամ Բալայանը, արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արզիկ Մխիթարյանը եւ նույն հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Դավիթ Մելքումյանը:

Ашот Гулян принял делегацию Всепонтийской федерации Греции
21-го апреля председатель Национального собрания Нагорно-Карабахской Республики Ашот Гулян принял делегацию Всепонтийской федерации Греции во главе с ее руководителем Христос-Димитриосом Топалидисом.
Приветствуя гостей, председатель парламента подчеркнул важность вековой дружбы между армянским и греческим народами, отметив, что общее историческое прошлое и богатые культурные традиции создают благоприятные условия для реализации совместных программ в будущем.
По просьбе гостей Ашот Гулян представил подробности военных действий, развернувшихся со 2-го по 5-е апреля на карабахско-азербайджанской границе, и коснулся их последствий.
Выразив благодарность председателю НС за теплый прием, глава Всепонтийской федерации Греции подчеркнул, что Федерация готова содействовать Нагорному Карабаху. Христос-Димитриос Топалидис выразил надежду, что проблема будет решена мирным путем.
Подводя итоги встречи, Ашот Гулян охарактеризовал ее как начало перспективного взаимодействия.
Во встрече приняли участие заместитель председателя парламента Ваграм Балаян, председатель постоянной комиссии по внешним сношениям Арзик Мхитарян и заместитель председателя комиссии Давид Мелкумян.