Ապրիլի 21-ին տեղի է ունեցել 6-րդ գումարման ԼՂՀ Ազգային ժողովի հերթական լիագումար նիստը:
Նիստի մեկնարկին խորհրդարանի ղեկավարի առաջարկությամբ ներկաները մեկ րոպե լռությամբ հարգել են ապրիլին զոհված բոլոր քաջազունների և խաղաղ բնակիչների հիշատակը:
«Խորը կսկիծով ենք ընդունել Հայրենիքի պաշտպանության համար զինծառայողների զոհվելու և քաղաքացիական անձանց սպանվելու լուրերը: Հայրենիք ազատագրած մարտիկների զավակները կասկածի նշույլ չթողեցին երկրի անկախությունն ու ազատությունը կյանքի գնով պաշտպանելու իրենց վճռականության մեջ»,- նշել է Ազգային ժողովի նախագահը:
Այնուհետև Աշոտ Ղուլյանն անդրադարձել է մարտ-ապրիլ ամիսներին խորհրդարանի կատարած աշխատանքներին, ինչպես նաև միջազգային խորհրդարանական հարթակներում ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության աննախադեպ սրացման հետ կապված քննարկումներին:
Անցնելով օրակարգային հարցերին խորհրդարանը քննարկել և ընդունել է «Մարդու իրավունքների պաշտպանի մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» և «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության քրեական օրենսգրքում փոփոխություն և լրացում կատարելու մասին» ԼՂՀ օրենքները:
Խորհրդարանում ներկայացվել է ԼՂՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանի 2015թ. գործունեության և երկրում մարդու իրավունքների ու հիմնարար ազատությունների խախտումների վերաբերյալ զեկույցը:
Համաձայն կանոնակարգի, տեղի է ունեցել նաև օրենսդիր-գործադիր հարցուպատասխանի ընթացակարգ, որին ներկա էին կառավարության անդամները՝ վարչապետ Արայիկ Հարությունյանի գլխավորությամբ:
Խորհրդարանականների կողմից առաջադրվել են հանրապետության արտաքին քաղաքականությանը, տնտեսությանը, ապրիլյան ագրեսիայից հետո տուժած ընտանիքների սոցիալական ապահովմանն ու նախատեսվող փոխհատուցմանը վերաբերող հարցեր, որոնց տրվել են համապատասխան պարզաբանումներ:

Очередное пленарное заседание НС
В начале заседания по предложению председателя парламента присутствующие почтили минутой молчания память всех бойцов и мирных жителей, погибших во время апрельских событий.
"Мы с глубокой скорбью восприняли весть о гибели военнослужащих, защищающих границы отечества, и гражданских лиц. Сыновья бойцов, освободивших родину, не оставили и тени сомнения в их решительности ценой жизни защищать независимость и свободу страны", – отметил председатель Национального собрания.
Затем Ашот Гулян обратился к деятельности парламента за март-апрель, а также проведенных в международных парламентских площадках обсуждений касательно беспрецедентной эскалации азербайджано-карабахского конфликта.
В ходе заседания парламент рассмотрел и принял законы НКР «О внесении изменения в закон НКР "О защитнике прав человека"» и "О внесении изменения и дополнения в Уголовный кодекс НКР".
В Национальном собрании был представлен доклад о деятельности Защитника прав человека НКР за 2015 год и нарушений основных прав и свобод человека в стране.
Согласно регламенту, состоялась также процедура вопросов-ответов НС-Правительство, на которой присутствовали члены кабмина во главе с премьер-министром Араиком Арутюняном.
Парламентарии задали вопросы, касающиеся внешней политики, экономики республики, социального обеспечения семей, пострадавших в результате апрельской агрессии, и выплаты предусмотренной компенсации. На все вопросы были даны соответствующие пояснения.