Ապրիլի 20-ին ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը շնորհակալական նամակ է ուղարկել Բասկերի Երկրի խորհրդարանի նախագահ Բակարտչո Տեխերիա Օտերմինին՝ ապրիլի 2-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած լայնածավալ ռազմական գործողությունների վերաբերյալ ս.թ.ապրիլի 14-ին միաձայն ընդունված հռչակագրի առթիվ:
«Այս հռչակագիրը չափազանց կարևոր է Արցախի ժողովրդի համար: Սա ոչ միայն քաղաքական փաստաթուղթ է, որը կոչ է անում զինադադարի անհապաղ վերականգնման ու ամրապնդման և, միանշանակ, սատարում է բանակցությունների ու ժողովրդի կամարտահայտության միջոցով հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը, այլ նաև շատ կարևոր ուղերձ է, որ մենք միայնակ չենք՝ խաղաղ, անվտանգ և ժողովրդավար ապագայի համար մեր պայքարում, և չնայած մեզ բաժանում են հազարավոր կիլոմետրեր, այնուամենայնիվ, մենք միավորված ենք նույն տեսլականի և նույն արժեքների շուրջ»,- ասված է Աշոտ Ղուլյանի շնորհակալական նամակում:

NKR National Assembly Chairman thanked Basque Parliament for adopting a statement on the full-scale military aggression of Azerbaijan against Artsakh
20 April 2016
On April 20, Chairman of the NKR National Assembly Ashot  Ghoulyan  sent a letter of gratitude to the President of the Basque Parliament Bakartxo Tejeria Otermin for the statement adopted unanimously by the Parliament of the Basque Country on April 14 with regard to the recent full-scale military aggression of Azerbaijan against the Nagorno Karabakh Republic.
“This declaration is of great importance to the people of Artsakh. It is not only a political document, which calls for immediate restoration and strengthening of cease-fire and unequivocally supports the peaceful settlement of the existing conflict through dialogue and expression of the will of people, but also a very important message that we are not alone in our struggle for peaceful, secure and democratic future and although divided by thousands of miles, we are united around the same vision and values”, - is said in the letter.