Ապրիլի 20-ին ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը շնորհակալական նամակ է ուղարկել Բասկերի Երկրի խորհրդարանի նախագահ Բակարտչո Տեխերիա Օտերմինին՝ ապրիլի 2-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած լայնածավալ ռազմական գործողությունների վերաբերյալ ս.թ.ապրիլի 14-ին միաձայն ընդունված հռչակագրի առթիվ:
«Այս հռչակագիրը չափազանց կարևոր է Արցախի ժողովրդի համար: Սա ոչ միայն քաղաքական փաստաթուղթ է, որը կոչ է անում զինադադարի անհապաղ վերականգնման ու ամրապնդման և, միանշանակ, սատարում է բանակցությունների ու ժողովրդի կամարտահայտության միջոցով հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը, այլ նաև շատ կարևոր ուղերձ է, որ մենք միայնակ չենք՝ խաղաղ, անվտանգ և ժողովրդավար ապագայի համար մեր պայքարում, և չնայած մեզ բաժանում են հազարավոր կիլոմետրեր, այնուամենայնիվ, մենք միավորված ենք նույն տեսլականի և նույն արժեքների շուրջ»,- ասված է Աշոտ Ղուլյանի շնորհակալական նամակում:

20-го апреля председатель Национального собрания НКР Ашот Гулян направил благодарственное письмо председателю парламента Страны Басков Бакартчо Техерия Отермин в связи с единогласным принятием 14-го апреля с.г. декларации касательно предпринятых Азербайджаном 2-го апреля широкомасштабных военных действий против Нагорно-Карабахской Республики.
"Эта декларация крайне важна для народа Арцаха. Это не только политический документ, призывающий к немедленному восстановлению и укреплению режима прекращения огня и, однозначно, поддерживающий мирное урегулирование конфликта путем переговоров, а также волеизъявления народа, но и очень важный месседж, что мы не одиноки в нашей борьбе за мирное, безопасное и демократическое будущее, и, несмотря на разделяющие тысячи километров, нас объединяют одинаковое видение и одинаковые ценности", – говорится в благодарственном письме Ашота Гуляна.