Ապրիլի 17-ին ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանն ընդունել է Եվրոպական խորհրդարանի չեխ պատգամավոր Յարոմիր Շտետինային և ՀՀ Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանին:
Հանդիպմանը մասնակցում էին ԼՂՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Վահրամ Բալայանը և ԱԺ «Հայրենիք» խմբակցության ղեկավար Արթուր Թովմասյանը:
Ողջունելով հյուրերին` խորհրդարանի ղեկավարը բարձր է գնահատել Հայաստանին ու հայկական թեմաներին վերաբերող բոլոր հարցերում Յարոմիր Շտետինայի՝ Եվրախորհրդարանում ծավալած ակտիվ գործունեությունը, մասնավորապես՝ Հայոց Ցեղասպանության ճանաչման և ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման կտրվածքով:
Ընդգծելով եվրախորհրդարանականի այցն Արցախ ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանին Ադրբեջանի նախաձեռնած լայնամասշտաբ գործողություններից հետո և կարևորելով առաջին ձեռքից ինֆորմացիա ստանալու նրա որոշումը՝ խորհրդարանի ղեկավարը նշել է. «Շատ կարևոր է, որ այս կամ այն հարցի վերաբերյալ եվրոպական կառույցներում զեկույցներ ներկայացնող անձինք ամբողջությամբ իրազեկված լինեն, որպեսզի լսարանը, որտեղ նրանք քննարկում են այս կամ այն տարածաշրջանին վերաբերող հարցեր, օգտվի ստույգ և հավաստի տեղեկատվությունից»:
Յարոմիր Շտետինան երախտագիտություն հայտնելով ԱԺ նախագահին ընդունելության համար՝ կարևոր է համարել խորհրդարանական դիվանագիտության դերը՝ Լեռնային Ղարաբաղի միջազգային ճանաչելիության գործընթացում: Այդ համատեքստում խորհրդարանականները քննարկել են հետագա համագործակցության շրջանակները:
Չեխ պատգամավորի խնդրանքով, Աշոտ Ղուլյանը համառոտ ներկայացրել է Արցախի խորհրդարանի պատմությունը և 6-րդ գումարման Ազգային ժողովի գործունեությունը:

17-го апреля председатель Национального собрания Нагорно-Карабахской Республики Ашот Гулян принял депутата Европарламента от Чехии Яромира Штетину и председателя постоянной комиссии НС Армении по внешним сношениям Артака Закаряна.
Во встрече приняли участие заместитель председателя НС НКР Ваграм Балаян и руководитель парламентской фракции "Родина" Артур Товмасян.
Приветствуя гостей, руководитель парламента высоко оценил активную деятельность Яромира Штетины в Европарламенте в вопросах, касающихся Армении, в частности в контексте признания Геноцида армян и урегулирования карабахской проблемы.
Подчеркнув важность его визита в Степанакерт после предпринятых Азербайджаном широкомасштабных военных действий на карабахско-азербайджанской границе и поприветствовав его решение получить информацию из первых рук, председатель НС отметил: "Очень важно, чтобы лица, представляющие доклады в европейских структурах касательно того или иного вопроса, были бы полностью информированы, чтобы та аудитория, где они обсуждают вопросы, связанные с тем или иным регионом, пользовалась достоверной и точной информацией".
Выразив признательность председателю НС за прием, Яромир Штетина назвал важной роль парламентской дипломатии в процессе международной представленности Нагорного Карабаха. В этом контексте парламентарии обсудили рамки дальнейшего сотрудничества.
По просьбе чешского парламентария Ашот Гулян вкратце представил историю парламента Арцаха и деятельность Национального собрания 6-го созыва.