Ապրիլի 12-ին ԼՂՀ Ազգային ժողովի նիստերի մեծ դահլիճում տեղի է ունեցել ԼՂՀ ԱԺ - ՀՀ ԱԺ միջխորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի ընդլայնված կազմով հանդիպումը:
ՀՀ պատգամավորական պատվիրակության մեջ ընդգրկված էին մի շարք մշտական հանձնաժողովների նախագահներ և խորհրդարանական բոլոր խմբակցությունների պատասխանատուներ:
Խորհրդարանականները մեկ րոպե լռությամբ հարգեցին ապրիլի սկզբին Ադրբեջանի ագրեսիայից հայրենիքի սահմանները պաշտպանող զոհված զինծառայողների և հրետակոծության հետևանքով մահացած խաղաղ բնակիչների հիշատակը:
Փոխադարձ պայմանավորվածությամբ, օրակարգային հարց է ընտրվել «Ս.թ. ապրիլի 2-5-ը Ադրբեջանի կողմից նոր ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրավիճակը և խորհրդարանական անելիքները՝ Հայաստան-Արցախ միջխորհրդարանական համագործակցության համատեքստում» թեման:
Տեղի է ունեցել մտքերի փոխանակություն, որի ընթացքում ելույթ են ունեցել ԼՂՀ և ՀՀ շուրջ երկու տասնյակ պատգամավորներ:
Քննարկվել են պաշտպանության, անվտանգության և արտաքին քաղաքականության ոլորտներում օրենսդրական և այլ կարգի համագործակցության ու միջազգային խորհրդարանական հարթակներում Արցախին առնչվող խնդիրների համակողմանի ներկայացման հետ կապված հարցերի լայն շրջանակ:
Հայկական երկու հանրապետությունների պատգամավորները ընդգծել են համատեղ քննարկումների կարևորությունը, ինչը հիմք է տալիս ստեղծված ոչ սովորական պայմաններում գտնել արդյունավետ համագործակցության համար պահանջվող գործիքակազմը:
Ամփոփելով քննարկման արդյունքները՝ ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը նշել է, որ առաջարկները գրավոր ձևով կներկայացվեն ԼՂՀ և ՀՀ խորհրդարաններին, և դրա հիման վրա կմշակվի համատեղ գործողությունների պլան:

12-го апреля в большом зале заседаний Национального собрания Нагорно-Карабахской Республики состоялась встреча межпарламентской комиссии по сотрудничеству между Национальным собранием НКР и Национальным собранием РА в расширенном составе.
В составе депутатской делегации Армении были председатели ряда постоянных комиссий и ответственные лица, представляющие все парламентские фракции.
Парламентарии почтили минутой молчания память военнослужащих, погибших при защите Отечества в результате агрессии Азербайджана в начале апреля, и мирных жителей, ставших жертвами артобстрела.
По взаимной договоренности в повестку дня был включен один вопрос – "Ситуация, сложившаяся в результате новой агрессии Азербайджана со 2-го 5-е апреля и действия парламентариев в контексте межпарламентского сотрудничества Армения–Арцах".
Состоялся обмен мнениями, в ходе которого с речью выступили около двадцати депутатов НКР и РА.
В ходе заседания обсуждался широкий спектр вопросов, связанных с законодательным и иным сотрудничеством в сфере обороны, безопасности, внешней политики и всесторонним представлением проблем, касающихся Арцаха, на международных парламентских площадках.
Депутаты двух армянских республик подчеркнули важность совместных обсуждений, что позволяет в данных условиях найти механизмы, необходимые для эффективного сотрудничества.
Подводя итоги обсуждения, председатель НС НКР Ашот Гулян отметил, что предложения будут в письменном виде представлены в парламенты НКР и Армении и на основе этого будет разработан план совместных действий.