Ապրիլի 11-ին ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանն ընդունել է ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ էդուարդ Շարմազանովին և նրա ուղեկցությամբ Ստեփանակերտ ժամանած Հունաստանի Հանրապետության խորհրդարանի պատգամավոր, Հունաստան-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Գարիֆալիա Կանելլիին, Լատվիայի Հանրապետության Սաեյմայի պատգամավոր, Լատվիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Սերգեյ Պոտապկինին, ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Գագիկ Մելիքյանին և Հունաստանի Հանրապետությունում ՀՀ Արտակարգ և լիազոր դեսպան Գագիկ Ղալաչյանին:
Հանդիպմանը մասնակցում էին ԼՂՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Վահրամ Բալայանը և խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արզիկ Մխիթարյանը:
Ողջունելով հյուրերին` Աշոտ Ղուլյանը բարձր է գնահատել Հունաստանի և Լատվիայի խորհրդարանականների այցն Արցախ հենց այս օրերին՝ ընդգծելով, որ նրանք առաջին օտարերկրյա խորհրդարանականներն են, ովքեր ապրիլի սկզբին ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանին Ադրբեջանի նախաձեռնած լայնամասշտաբ ռազմական գործողություններից հետո այցելել են Արցախ:
Անդրադառնալով առաջնագծում տիրող իրավիճակին՝ խորհրդարանի ղեկավարը նշել է. «Ապրիլի 2-5-ը Ադրբեջանի կողմից նախաձեռնած լայնածավալ ագրեսիան որևէ կերպ չի փոխել մեր դիրքորոշումը, հակառակը՝ ավելի է հաստատել անկախ, ինքնինշխան և ժողովրդավարական պետությունն ամրապնդելու մեր նպատակը»:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ էդուարդ Շարմազանովը նշել է, որ այս կարճատև պատերազմը ևս մեկ անգամ հաստատեց Արցախի ժողովրդի և ողջ հայության հաստատակամությունը՝ պաշտպանել արցախցիների արդար պայքարը՝ հանուն ազատության և անկախության:
Հունաստանի խորհրդարանի պատգամավոր Գարիֆալիա Կանելլին, իրենց այցը որակելով որպես խորհրդարանականի պարտականություն, ապրիլի սկզբին տեղի ունեցածը համարել է ճգնաժամ ոչ միայն մարդու իրավունքների բնագավառում, այլև՝ աշխարհում: Նա իր խոսքում նշեց, որ իրենք կանեն հնարավորը, որպեսզի ուրիշի շահերի համար, այլևս կյանքեր չզոհաբերվեն:
Լատվիա Սաեյմայի պատգամավոր Սերգեյ Պոտապկինը իր խոսքում կարևոր է համարել այն հանգամանքը, որ Արցախի ժողովուրդը միայնակ չէ և եվրոպայում ունեն համախոհներ, ովքեր կանեն հնարավորը խնդիրը խաղաղ ճանապարհով լուծելու համար:
Մտքերի փոխանակման ընթացքում խորհրդարանի ղեկավարը եվրոպացի խորհրդարանականներին ներկայացրել է արցախյան ազատագրական պայքարի պատմությունը և պատասխանել նրանց հարցերին՝ կապված ԼՂՀ միջազգային ճանաչման գործընթացի և Արցախի ժողովրդի անվտանգության ապահովման հետ:

11-го апреля председатель Национального собрания Нагорно-Карабахской Республики Ашот Гулян принял заместителя председателя Национального собрания Республики Армения Эдуарда Шармазанова и прибывшую в его сопровождении в Степанакерт делегацию в составе депутата парламента Греции, руководителя группы дружбы Греция–Армения Гарифалии Канелли, депутата Сейма Латвии, руководителя группы дружбы Латвия-Армения Сергея Потапкина, депутата НС РА Гагика Меликяна и чрезвычайного и полномочного посла Армении в Греции Гагика Галачяна.
Во встрече приняли участие заместитель председателя НС НКР Ваграм Балаян и председатель постоянной комиссии по внешним сношениям Арзик Мхитарян.
Приветствуя гостей, Ашот Гулян высоко оценил визит парламентариев из Греции и Латвии в Арцах именно в эти дни, подчеркнув, что они первые зарубежные парламентарии, посетившие республику с момента широкомасштабных военных действий, предпринятых Азербайджаном на карабахско-азербайджанской границе в начале апреля.
Коснувшись ситуации на передовой линии, руководитель парламента отметил: "Широкомасштабная агрессия, предпринятая Азербайджаном со 2-го по 5-е апреля, никоим образом не изменила нашу позицию, напротив, она еще больше подтвердила наше стремление к укреплению независимого, суверенного и демократического государства".
Заместитель председателя НС Армении Эдуард Шармазанов в свою очередь подчеркнул, что эта краткосрочная война в очередной раз подтвердила непоколебимость всего армянства защитить справедливую борьбу арцахцев во имя свободы и независимости.
Депутат парламента Греции Гарифалия Канелли, охарактеризовав их визит как обязанность каждого парламентария, подчеркнула, что события начала апреля стали доказательством кризиса не только в области прав человека, но и во всем мире. Гарифалия Канелли добавила, что они сделают все возможное, чтобы отныне никто не жертвовал своей жизнью во имя чьих-то интересов.
Депутат Сейма Латвии Сергей Потапкин назвал важным то обстоятельство, что народ Арцаха не одинок, и в Европе у него есть сторонники, которые приложат максимум усилий для решения проблемы мирным путем.
В ходе обмена мнениями руководитель парламента представил европейским парламентариям историю Арцахской освободительной борьбы и ответил на их вопросы, связанные с процессом международного признания НКР и обеспечением безопасности народа Арцаха.