Ապրիլի 11-ին ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանն ընդունել է ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ էդուարդ Շարմազանովին և նրա ուղեկցությամբ Ստեփանակերտ ժամանած Հունաստանի Հանրապետության խորհրդարանի պատգամավոր, Հունաստան-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Գարիֆալիա Կանելլիին, Լատվիայի Հանրապետության Սաեյմայի պատգամավոր, Լատվիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Սերգեյ Պոտապկինին, ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Գագիկ Մելիքյանին և Հունաստանի Հանրապետությունում ՀՀ Արտակարգ և լիազոր դեսպան Գագիկ Ղալաչյանին:
Հանդիպմանը մասնակցում էին ԼՂՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Վահրամ Բալայանը և խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արզիկ Մխիթարյանը:
Ողջունելով հյուրերին` Աշոտ Ղուլյանը բարձր է գնահատել Հունաստանի և Լատվիայի խորհրդարանականների այցն Արցախ հենց այս օրերին՝ ընդգծելով, որ նրանք առաջին օտարերկրյա խորհրդարանականներն են, ովքեր ապրիլի սկզբին ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանին Ադրբեջանի նախաձեռնած լայնամասշտաբ ռազմական գործողություններից հետո այցելել են Արցախ:
Անդրադառնալով առաջնագծում տիրող իրավիճակին՝ խորհրդարանի ղեկավարը նշել է. «Ապրիլի 2-5-ը Ադրբեջանի կողմից նախաձեռնած լայնածավալ ագրեսիան որևէ կերպ չի փոխել մեր դիրքորոշումը, հակառակը՝ ավելի է հաստատել անկախ, ինքնինշխան և ժողովրդավարական պետությունն ամրապնդելու մեր նպատակը»:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ էդուարդ Շարմազանովը նշել է, որ այս կարճատև պատերազմը ևս մեկ անգամ հաստատեց Արցախի ժողովրդի և ողջ հայության հաստատակամությունը՝ պաշտպանել արցախցիների արդար պայքարը՝ հանուն ազատության և անկախության:
Հունաստանի խորհրդարանի պատգամավոր Գարիֆալիա Կանելլին, իրենց այցը որակելով որպես խորհրդարանականի պարտականություն, ապրիլի սկզբին տեղի ունեցածը համարել է ճգնաժամ ոչ միայն մարդու իրավունքների բնագավառում, այլև՝ աշխարհում: Նա իր խոսքում նշեց, որ իրենք կանեն հնարավորը, որպեսզի ուրիշի շահերի համար, այլևս կյանքեր չզոհաբերվեն:
Լատվիա Սաեյմայի պատգամավոր Սերգեյ Պոտապկինը իր խոսքում կարևոր է համարել այն հանգամանքը, որ Արցախի ժողովուրդը միայնակ չէ և եվրոպայում ունեն համախոհներ, ովքեր կանեն հնարավորը խնդիրը խաղաղ ճանապարհով լուծելու համար:
Մտքերի փոխանակման ընթացքում խորհրդարանի ղեկավարը եվրոպացի խորհրդարանականներին ներկայացրել է արցախյան ազատագրական պայքարի պատմությունը և պատասխանել նրանց հարցերին՝ կապված ԼՂՀ միջազգային ճանաչման գործընթացի և Արցախի ժողովրդի անվտանգության ապահովման հետ:

April 11, the NKR National Assembly President Ashot Ghoulyan received Deputy President of the National Assembly of the Republic of Armenia, Eduard Sharmazanov and accompanied by him a delegation of deputies of the Parliament of Greece, the head of Greece-Armenia friendship group Garifalii Canelli, the deputy of the Seimas of Latvia, Head of the group of friendship Latvia-Armenia, Sergey Potapkin, RA NA deputy Gagik Melikyan and the Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of Armenia to Greece, Gagik Galachyan.
The meeting was attended by Deputy Chairman of the NKR National Assembly Vahram Balayan and Chair of the Standing Committee on Foreign Relations Arzik Mkhitaryan.
Welcoming the guests, Ashot Ghoulyan highly appreciated the visit of parliamentarians from Greece and Latvia in Artsakh in these days, emphasizing that they are the first foreign parliamentarians to visit the republic since the large-scale military operations undertaken by Azerbaijan on the Karabakh-Azerbaijan border in early April.
Touching upon the situation on the front line, the Head of the Parliament said: "Large-scale aggression of Azerbaijan from April 2 to 5, has not changed our position, on the contrary, it has further confirmed our commitment to the strengthening of an independent, sovereign and democratic state".
Deputy Chairman of the National Assembly of Armenia Eduard Sharmazanov, in his turn, emphasized that this short war has once again confirmed the steadfastness of all Armenians to defend the fair struggle of the Artsakh people in the name of freedom and independence.
Describing their visit as the duty of every member of parliament, Member of Parliament of Greece, Garifaliya Canelli emphasized that the beginning of April events became the proof of the crisis not only in the field of human rights, but also all over the world. Garifaliya Canelli added that from now on they will do everything possible to no one sacrifice his life for the sake of someone's interests.
Latvian Seimas Deputy Sergey Potapkin has called important the fact that the people of Artsakh are not alone, and in Europe it has supporters, who will make every effort to resolve the problem peacefully. During the exchange of opinions Head of the Parliament presented the European parliamentarians history of the Artsakh liberation struggle and answered their questions related to the process of international recognition of the NKR and security of the people of Artsakh.