ՊԵՏԱԿԱՆ – ԻՐԱՎԱԿԱՆ ՀԱՐՑԵՐԻ ՄՇՏԱԿԱՆ ՀԱՆՁՆԱԺՈՂՈՎՆԵՐԻ
2016 թվականի ապրիլի 2-5-ը, կոպտորեն խախտելով 1994թ. մայիսին ստորագրված զինադադարի մասին եռակողմ համաձայնագիրը (Արցախի, Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ), Ադրբեջանը բացահայտ ոտնահարել է միջազգային իրավունքի նորմերը՝ պատերազմ վարելու արգելված միջոցների և մեթոդների կիրառմամբ: Հարձակման հիմնական թիրախ է դարձել սահամանամերձ եւ խորը թիկունքում գտնվող քաղաքացիական բնակչությունը: Ադրբեջանական բանակն իր զինանոցում գտնվող բազմաթիվ զինատեսակներից («ՄՄ-21» (Գրադ) եւ համազարկային կրակի «Սմերչ» ռեակտիվ համակարգ, ամենատարբեր տրամաչափի հրետանային միջոցներ (այդ թվում՝ 152մմ հրանոթներ), ծանր հրետանային «ՏՈՍ-1» համակարգ, ՄԻ-24 գրոհային ուղղաթիռներ, տանկեր ու այլ կարգի զրահատեխնիկա, գրոհային անօդաչու թռչող սարքեր) հրթիռա-հրետակոծման է ենթարկել ԼՂՀ մի շարք բնակավայրեր, որի հետևանքով զոհվել ու վիրավորվել են խաղաղ բնակիչներ, այդ թվում երեխաներ, կանայք և ծերեր: Անվտանգության խնդիրներից ելնելով տարհանվել են Թալիշ, Մատաղիս, Մարտակերտ բնակավայրերի խաղաղ բնակիչները: Ադրբեջանական բանակի կողմից Արցախի խաղաղ բնակչության դեմ կատարված վայրագությունների ու անմարդկային բռնարարքների ապացույցները բազմաթիվ են:
Բոլոր հիմքերը կան ենթադրելու, որ ադրբեջանական բանակի կազմում ներգրավված են եղել վարձկան ահաբեկիչներ:
Արցախի Հանրապետության դեմ Ադրբեջանի իրականացրած ագրեսիան խաղաղության և մարդկության դեմ ուղղված միջազգային հանցագործություն է:
Ադրբեջանական ագրեսիայից Արցախի խաղաղ բնակչությանը պաշտպանելու հարվածն այդ նույն օրերին իր վրա է վերցրել ԼՂՀ Պաշտպանության բանակը, որն իր տրամադրության տակ գտնվող անհրաժեշտ միջոցներով կասեցրել է հակառակորդի ռազմական լայնածավալ հարձակումը՝ արժանապատվորեն կատարելով սեփական ժողովրդի անվտանգության երաշխավորի իր դերը:
ԼՂՀ և ՀՀ խորհրդարանների պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովները հայտարարում են, որ վճռական են տրամադրված վերոնշյալ բոլոր հանցագործությունները, Ադրբեջանի ագրեսիայի հետևանքներն ուսումնասիրելու և դրանց արդյունքներն, ընդունված կարգով, միջազգային հանրությանը ներկայացնելու համար:

Joint Statement by the NKR and RA Parliaments’ Standing Committees on State and Legal Affairs
concerning the crimes against humanity due to large-scale military operations against NKR implemented by Azerbaijan on April 2-5
April 2 to 5, 2016, having grossly violated the trilateral agreement on ceasefire (between Artsakh, Azerbaijan, and Armenia), signed on May 1994, Azerbaijan openly violated the rules of international law with the use of prohibited means and methods of warfare. The main target of the attack was the civilian population in the border and the hinterland.
From a variety of weapons under its arsenal ("MM-21" (Grad) and the multiple launch rocket system "Smerch", artillery ordnance of various caliber (including 152-mm gun) Heavy Flamethrower TOS-1A system attack helicopters Mi-24, tanks and other armored vehicles, assault drones), the Azerbaijani army subjected to rocket and artillery shelling a number of NKR settlements, killing and wounding civilians, including children, women and the elderly. For security reasons, the civilians of the settlement Talish, Matagis, Martakert have been evacuated. There is abundant evidence of the atrocities and inhuman violent actions of the Azerbaijani army against the peaceful population of Artsakh.
There is every reason to believe that hired terrorists were involved in the Azerbaijani army.
The aggression carried out by Azerbaijan against the Republic of Artsakh, is an international crime against peace and humanity.
These days the NKR Defense Army has taken the biggest blow, protecting the civilian population of Artsakh from Azerbaijani aggression, having used necessary means available in its arsenal to prevent the large-scale military attack, thus adequately performing the role of guarantor of the security of its people.
The Standing Committees of the NKR and RA Parliaments on State and Legal Affairs declare that are determined to study details of the above crimes, the consequences of Azerbaijani aggression and present the results in the prescribed manner to the international community.