ԼՂՀ և ՀՀ խորհրդարանականները քննարկել են ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով առաջացած հումանիտար խնդիրները
08 ապրիլի 2016
Ապրիլի 8-ին ԼՂՀ Ազգային ժողովում տեղի է ունեցել Արցախի և Հայաստանի խորհրդարանների պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստը, որը վարում էին հանձնաժողովների նախագահներ Հովիկ Ջիվանյանը և Հովհաննես Սահակյանը:
Համատեղ նիստն սկսելուց առաջ, պատգամավորները մեկ րոպե լռությամբ հարգել են այս օրերին հայրենիքի սահմանները պաշտպանելիս զոհված տղաների հիշատակը:
Նիստի մասնակիցները մտքեր են փոխանակել ու համակողմանիորեն քննարկել ապրիլի 2-5-ը ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանին հակառակորդի նախաձեռնած լայնամասշտաբ ռազմական գործողությունների արդյունքում խաղաղ բնակչության հանդեպ բռնարարքների, այդ թվում՝ վայրագ սպանությունների, ինչպես նաև հայկական բնակավայրերի  հրետակոծության հետևանքներն ուսումնասիրելու և միջազգային ատյաններին ներկայացնելու հարցերը:
Նիստին մասնակցել են ԼՂՀ ԱԺ պատգամավորներ, ԼՂՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Յուրի Հայրապետյանը, ԼՂՀ արդարադատության նախարար Արարատ Դանիելյանը և ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Էդմոն Մարուքյանը, Լևոն Մարտիրոսյանը ու Զարուհի Փոստանջյանը:
ԼՂՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Յուրի Հայրապետյանն ամփոփ ներկայացրել է ՄԻՊ գրասենյակի կողմից այս օրերին կատարած աշխատանքները և մատնանշել այն խոչընդոտները, որոնց հետևանքով Արցախն ուղիղ կերպով չի կարողանում դիմել միջազգային կառույցներին:
ԼՂՀ արդարադատության նախարար Արարատ Դանիելյանը տեղի ունեցածը առաջարկել է դիտարկել միջազգային կոնվենցիաների ընձեռած հնարավորությունների շրջանակներում և խորհուրդ տվել ծրագրել եվրոպական կառույցներում համապատասխան աշխատանքներ իրականացնելու  քայլերը:
Համատեղ քննարկումների արդյունքում որոշվել է վերոնշյալ հարցերի հետ առնչություն ունեցող պետական մյուս կառույցների հետ համակարգել փաստերի հավաքագրման աշխատանքները և նախապատրաստվել  միջազգային ատյաններում  դրանք ներկայացնելու համար:
ՀՀ Աժ պատգամավորական պատվիրակությանն այնուհետև ընդունել է ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը:
Հանդիպմանը ներկայացվել են նիստի ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները և առաջիկա աշխատանքների ուղղությունները:
Խորհրդարանի ղեկավարն իր գործընկերներին տեղեկացրել է, որ նախորդ օրերին Արցախի պատգամավորները նույնպես քննարկել են ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքների ուսումնասիրման հետ կապված խորհրդարանական հատուկ հանձնախումբ ստեղծելու գաղափարը և այն արդեն ուրվագծվել է:
ՀՀ և ԼՂՀ խորհրդարանականների միջև ձեռք է բերվել  այս հարցերում փոխգործակցությունն ակտիվացնելու և նախանշված ուղղություններով կոնկրետ քայլեր ձեռնարկելու պայմանավորվածություն:

8-го апреля в Национальном собрании Нагорно-Карабахской Республики состоялось совместное заседание постоянных комиссий парламентов Арцаха и Армении по государственно-правовым вопросам, которое вели председатели комиссий Овик Дживанян и Ованнес Саакян.
Совместное заседание началось с минуты молчания в память о воинах, погибших при защите границ Отечества в последние несколько дней.
Участники заседания обменялись мнениями и всесторонне обсудили вопросы, связанные с изучением и представлением международным инстанциям последствий насильственных действий, в том числе и зверских убийств мирного населения, а также артобстрела армянских населенных пунктов в результате широкомасштабных военных действий, спровоцированных противником со 2-го по 5-е апреля на карабахско-азербайджанской границе.
В заседании приняли участие депутаты НС НКР, защитник прав человека НКР Юрий Айрапетян, министр юстиции НКР Арарат Даниелян и депутаты НС Республики Армения Эдмон Марукян, Левон Мартиросян и Заруи Постанджян.
Защитник прав человека НКР Юрий Айрапетян обзорно представил проведенные в эти дни офисом Защитника прав человека работ и указал на препятствия, вследствие которых Арцах не может прямым образом обращаться в международные структуры.
Министр юстиции Арарат Даниелян предложил рассматривать произошедшее в свете возможностей, предусмотренных международными конвенциями, и запланировать меры по осуществлению соответствующих работ в европейских структурах.
По итогам совместных обсуждений было принято решение координировать работу по сбору фактов с другими государственными структурами, занимающимися данными вопросами, и подготовиться для их представления в международных инстанциях.
Затем депутатскую делегацию принял председатель НС НКР Ашот Гулян. На встрече были представлены договоренности, достигнутые в ходе заседания, и направления предстоящей работы.
Руководитель парламента сообщил коллегам, что за прошедшие дни депутаты НС Арцаха также обсудили идею создания специальной парламентской комиссии по изучению последствий азербайджанской агрессии и она уже очерчена.
Между парламентариями РА и НКР была достигнута договоренность об активизации взаимодействия в этих вопросах и осуществления конкретных шагов в обозначенных направлениях.