Ապրիլի 2-ին խորհրդարանի պատգամավորների նախաձեռնությամբ հրավիրվել է Ազգային ժողովի արտահերթ նիստ, որը վարել է ԱԺ նախագահի տեղակալ Վահրամ Բալայանը:
Օրակարգում ունենալով մեկ հարց՝ ԼՂՀ Ազգային ժողովը հայտարարություն Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից ապրիլի 2-ի նախահարձակ գործողության վերաբերյալ:
Հրադադարից հետո տարիներ շարունակ Ադրբեջանի սադրիչ քաղաքականությունը քայլ առ քայլ տարածաշրջանը դարձնում է ռազմական գործողությունների թատերաբեմ: Ապրիլի 2-ին Ադրբեջանն աննախադեպ լայնածավալ հարձակում ձեռնարկեց՝ հարվածելով ոչ միայն Արցախի ռազմական օբյեկտներին, այլև խաղաղ բնակավայրերին, որի հետևանքով զոհվեցին և վիրավորվեցին խաղաղ բնակիչներ, այդ թվում անմեղ երեխաներ:
Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից նախաձեռնված այս ահաբեկչական գործողությունները ոչ միայն ուղղված են Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ինքնիշխանության դեմ, այլև հարված են միջազգային անվտանգության համակարգին:
ԼՂՀ Ազգային ժողովը, իր վստահությունն արտահայտելով Պաշտպանության բանակի հմուտ գործողություններին, Արցախի քաղաքացիների և հատկապես սահմանային բնակավայրերի բնակչության բարոյահոգեբանական բարձր պատրաստվածությանը,
- համարում է, որ միջազգային հանրությունը, անընդհատ ենթարկվելով պաշտոնական Բաքվի շանտաժին, տարիներ շարունակ իր մոտեցումներով հավասարության նշան դնելով կողմերի միջև՝ շարունակում է ոգևորել Ադրբեջանի ագրեսիվ նկրտումները,
- փաստում է, որ Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչման անտեսումը հանգեցնում է Ադրբեջանի կողմից սանձարձակ գործողությունների: Ագրեսորին չզսպելը բերելու է տարածաշրջանում անկանխատեսելի հետևանքներով նոր սրացումների, ինչի ամբողջ պատասխանատվությունն ընկնելու է ոչ միայն պաշտոնական Բաքվի, այլև նրան սատարող ուժերի վրա:

Созвано внеочередное заседание Национального собрания НКР
2-го апреля по инициативе депутатов парламента было созвано внеочередное заседание Национального собрания НКР, которое вел заместитель председателя НС Ваграм Балаян.
В повестке дня заседания стоял один вопрос – заявление в связи с наступательными действиями, предпринятыми Вооруженными силами Азербайджана 2-го апреля.
Провокационная политика Азербайджана на протяжении долгого времени с момента установления режима прекращения огня постепенно превращает регион в театр военных действий. 2-го апреля Азербайджан предпринял беспрецедентное широкомасштабное нападение, нанеся удар не только по военным объектам Арцаха, но и по мирным населенным пунктам, вследствие чего погибли и были ранены мирные жители, в том числе и невинные дети.
Подобные террористические действия, инициированные властями Азербайджана, не только направлены против суверенитета Нагорно-Карабахской Республики, но и являются ударом по системе международной безопасности.
Национальное собрание НКР, выражая уверенность в умелых действиях Армии обороны, а также в высокой морально-психологической готовности граждан Арцаха и, в особенности, жителей приграничных населенных пунктов,
- считает, что международное сообщество, постоянно подвергаясь шантажу официального Баку и на протяжении долгих лет своими подходами ставя знак равенства между сторонами, продолжает поощрять агрессивные устремления Азербайджана;
- констатирует, что игнорирование международного признания Республики Арцах приводит к разнузданным действиям со стороны Азербайджана. Несдерживание агрессора приведет к новой эскалации ситуации в регионе с непрогнозируемыми последствиями, всю ответственность за которые будет нести не только официальный Баку, но и поддерживающие его силы.