Հարց: Պարոն Ղուլյան, Արցախի խորհրդարանում քննարկումներ են ընթանում Սահմանադրական բարեփոխումների շուրջ: Արդյոք երկրում Սահմանադրական բարեփոխումների անհրաժեշտություն կա: Ձեր կարծիքով, ինչքանո՞վ է ճիշտ Արցախում կառավարման համակարգի փոփոխություն կատարելը:
Պատասխան: Սահմանադրական բարեփոխումների թեման վաղուց է շրջանառվում Արցախի հանրային – քաղաքական շրջանակներում: Այլ բան է, որ կոնկրետ քննարկումները մեկնարկել են փետրվար ամսից: Խորհրդարանական ու արտախորհրդարանական ուժերը, ունենալով տարբեր տեսլականներ ու մոտեցումներ բարեփոխումների վերաբերյալ, հայտարարել են հնարավոր գործընթացում իրենց մասնակցության մասին:
Ինչ վերաբերում է սահմանադրական բարեփոխումների անհրաժեշտությանը, ապա պետք է հիմք ընդունել երկրի քաղաքական դաշտի հիմնական դերակատարների պատկերացումներն ապագա սահմանադրական կարգի, պետական կառավարման մոդելի մասին: Մի բան կարելի է համոզված ասել. Արցախի պետական կառավարման համակարգը չի կարող շատ հեռու լինել Հայաստանի Հանրապետությունում գործող պետական կառավարման մոդելից:
Հարց: Կառավարման ո՞ր համակարգի կողմնակից եք Դուք:
Պատասխան: Մեր անկախության քսանհինգ տարիներին Արցախում մի քանի անգամ կառավարման մոդելի փոփոխություններ են տեղի ունեցել: Պետական կառավարման համակարգն այն ոլորտներից է, որն անընդհատ կատարելագործման կարիք ունի: Այս առումով, պետք է կենտրոնանալ ոչ այնքան կառավարման մոդելների մասին քննարկումների, որքան՝ համակարգի արդյունավետության ու ճկունության հարցերի վրա: Արդեն ձեւավորված սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձանաժողովի առաջնահերթ անելիքը հենց այդ հարցին պատասխանող հայեցակարգի մշակումը պետք է լինի՝ հիմնված այսօրվա հանրային-քաղաքական տրամադրություններում տիրապետող տեսակետների վրա:

Ответы председателя НС НКР Ашота Гуляна на вопросы информационного агентства “NEWs.am”
Вопрос: Г-н Гулян, в парламенте Арцаха ведутся обсуждения касательно конституционных реформ. Существует ли необходимость конституционных реформ в республике? Насколько оправданна, на Ваш взгляд, смена системы правления в Арцахе?
Ответ: Тема конституционных реформ муссируется в общественно-политических кругах Арцаха давно. Другое дело, что конкретные обсуждения начались с февраля. Парламентские и внепарламентские политические силы, имея различные видения и подходы относительно реформ, объявили о своем участии в возможном процессе.
Что же касается необходимости конституционных реформ, то следует брать за основу представления основных акторов политической арены страны о будущем конституционном строе и модели государственного правления. Об одном можно с уверенностью говорить – система государственного правления в Арцахе не может сильно отличаться от действующей в Республике Армения модели государственного правления.
Вопрос: Сторонником какой системы правления являетесь Вы?
Ответ: За двадцать пять лет независимости в Арцахе несколько раз происходила смена модели правления. Система государственного правления – одна из тех сфер, которая нуждается в постоянном совершенствовании. В этом смысле следует сконцентрировать внимание не столько на обсуждениях моделей правления, сколько на вопросах, связанных с эффективностью и гибкостью системы. Первоочередной задачей уже сформированной специализированной комиссии по конституционным реформам должна стать разработка концепции, дающей ответ на этот вопрос и опирающейся на бытующие сегодня в общественно-политических кругах мнения и настроения.