ԼՂՀ Ազգային ժողովի հերթական լիագումար նիստը
Մարտի 24-ին տեղի է ունեցել վեցերորդ գումարման Ազգային ժողովի երրորդ նստաշրջանի հերթական լիագումար նիստը:
Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, ողջունելով  ներկաներին, անդրադարձել է փետրվար-մարտ ամիսներին Արցախի հետ կապված քաղաքական իրավիճակին և միջազգային զարգացումներին: Անդրադարձ կատարելով  երկու օր առաջ Բրյուսելում տեղի ունեցած ահաբեկչությանը՝ Աշոտ Ղուլյանը դատապարտել է այդօրինակ սանձարձակությունները և աջակցություն հայտնել Բելգիայում ապրող բոլոր ժողովուրդներին՝ ի դեմս վերջերս Արցախ այցելած ֆլամանդացի գործընկերների:
«Թերևս, տեղին է հիշեցնել, որ տարիներ առաջ մեր տարածաշրջանում նոր-նոր դրսևորվող միջազգային ահաբեկչության հանդեպ անտարբերությունը՝ ադրբեջանական արկածախնդրության տեսքով, պատճառ են դարձել այդ բացիլների տարածմանը ամբողջ աշխարհում և լուրջ մարտահրավեր՝ շատ ժողովուրդների համար»,- նշել է խորհրդարանի նախագահը:
Անցնելով օրակարգային հարցերին՝ Ազգային ժողովը քննարկել և երկրորդ ընթերցմամբ ընդունել է ԼՂՀ կառավարության պաշտոնական ներկայացուցիչ,  գյուղատնտեսության նախարար Արամ Մխոյանի ներկայացրած «Սննդամթերքի անվտանգության մասին», «Սննդամթերքի անվտանգության պետական վերահսկողության մասին», «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում ստուգումների կազմակերպման և անցկացման  մասին» ԼՂՀ օրենքում  լրացում և փոփոխություններ կատարելու մասին», «Կերի մասին» և «Բուսասանիտարիայի մասին» ԼՂՀ օրենքները:
Արցախի հանրային հեռուստառադիոընկերության 2015թ. գործունեության մասին հաղորդմամբ հանդես է եկել Արցախի հանրային հեռուստառադիոընկերության խորհրդի նախագահ Նորեկ Գասպարյանը: Խորհրդի նախագահն իր զեկույցում մասնավորապես նշել է, որ 2015թ.-ին հեռուստառադիոընկերության կայք այցելածների թիվը  նախորդ տարվա համեմատ աճել է 27%-ով, այդպիսով  հասնելով 1մլն 600 հազարի:
Պատգամավորները Նորեկ Գասպարյանին առաջադրել են հարցեր՝ կապված հեռուստահաղորդումների բովանդակության, տեխնիկական ապահովվածության, որակի, եթերաժամի և նոր ձևաչափերի ներդրման անհրաժեշտության վերաբերյալ և ներկայացրել առաջարկություններ:
Նիստի ավարտին  հայտարարությամբ հանդես է եկել  պատգամավոր Հայկ Խանումյանը:
Ազգային ժողովի լիագումար նիստին մասնակցել են նաև ԱրՊՀ պատմության և իրավագիտության ֆակուլտետի իրավագիտություն բաժնի 4-րդ կուրսի ուսանողները, ովքեր երկու շաբաթ առաջ փորձուսուցում են անցել խորհրդարանում:

24-го марта состоялось очередное пленарное заседание третьей сессии Национального собрания НКР 6-го созыва.
Приветствуя присутствующих, председатель Национального собрания Ашот Гулян коснулся политической ситуации в Арцахе за февраль-март, а также международных развитий. Говоря о теракте, произошедшем в Брюсселе два дня назад, Ашот Гулян осудил подобные преступления и выразил поддержку всем народам, проживающим в Бельгии, в лице фламандских коллег, посетивших недавно Арцах.
"Наверное, уместно будет напомнить, что безразличие к только-только проявляющемуся несколько лет назад в нашем регионе международному терроризму, а именно к авантюризму азербайджанской стороны, и стало причиной распространения этих бацилл во всем мире и серьезным вызовом для многих народов", – подчеркнул председатель парламента.
В ходе заседания Национальное собрание рассмотрело и во втором чтении приняло представленные официальным представителем правительства, министром сельского хозяйства Арамом Мхояном законы НКР "О безопасности пищевых продуктов", "О государственном контроле за безопасностью пищевых продуктов", «О внесении дополнения и изменений в закон НКР "Об организации и проведении проверок в Нагорно-Карабахской Республике"», а также законы НКР "О корме", "О фитосанитарии".
С отчетом о деятельности Общественной телерадиокомпании Арцаха за 2015 год выступил председатель совета Общественной телерадиокомпании Арцаха Норек Гаспарян. Н. Гаспарян, в частности, отметил, что в 2015 году число посетителей сайта телерадиокомпании по сравнению с предыдущим годом увеличилось на 27%, составив 1 млн. 600 тыс. человек.
Депутаты задали Нореку Гаспаряну вопросы, касающиеся содержания телерадиопередач, технической оснащенности, качества, эфирного времени, необходимости внедрения новых форматов, и представили свои предложения.
По окончании заседания с заявлением выступил депутат Айк Ханумян.
В пленарном заседании Национального собрания приняли участие студенты 4-го курса факультета истории и юриспруденции Арцахского государственного университета, которые две недели назад прошли учебную практику в парламенте.