ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը մարտի 21-ին հանձնաժողովների նախագահների, տեղակալների և աշխատակազմի պատասխանատուների մասնակցությամբ հրավիրել է աշխատանքային խորհրդակցություն:
Քննարկվել են 3-րդ նստաշրջանի երկրորդ նիստի օրակարգում ներառված օրենքների նախագծերը: Օրակարգում ներառված նախագծերը գյուղատնտեսական ոլորտից էին: Արտադրության և արտադրական ենթակառուցվածքների հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արպատ Ավանեսյանը համապատասխան հաղորդումներ է ներկայացրել շրջանառության մեջ գտնվող օրինագծերի վերաբերյալ:
Ամփոփելով խորհրդակցության արդյունքները՝ Աշոտ Ղուլյանը հայտարարել է, որ 6-րդ գումարման Ազգային ժողովի 3-րդ նստաշրջանի հերթական լիագումար նիստը տեղի կունենա մարտի 24-ին, ժամը՝ 11:00-ին:

March 21, President of the National Assembly of the Artsakh Republic convoked a working meeting with the participation of the Chairmen of the NKR NA Standing Committees and their deputies and senior staff members.
During the meeting the draft laws included into the agenda of the second meeting of the third session were discussed. The projects included in the agenda of the meeting were related to the agricultural sector. Chairman of the NKR NA Standing Committee on Production and Manufacturing Infrastructures, Arpat Avanesyan presented corresponding reports concerning the pending parliamentary bills.
Summing up the meeting, Ashot Ghoulyan announced than the next regular plenary meeting of the National Assembly 3rd session of the 6th convocation will be held on March 24, at 11.00.