Մարտի 18-ին ԼՂՀ Ազգային ժողովի արտադրության և արտադրական ենթակառուցվածքների հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախաձեռնությամբ անց են կացվել խորհրդարանական լսումներ՝ գյուղատնտեսության ոլորտի խնդիրների և պատգամավորներ Վահրամ Բալայանի ու Ալյոշա Գաբրիելյանի հեղինակած «Գյուղատնտեսական կոոպերատիվների մասին» ԼՂՀ օրենքի նախագծի վերաբերյալ:
Քննարկումները վարում էր հանձնաժողովի նախագահ Արպատ Ավանեսյանը:
Միջոցառմանը մասնակցել են ԼՂՀ գյուղնախարար Արամ Մխոյանը և շրջանների վարչակազմերի պատասխանատուներ:
Լսումներին ներկա պատգամավորները պարզաբանումներ ստանալու նպատակով՝ նախագծի համահեղինակներին առաջադրել են օրենքի նախագծին վերաբերող հարցեր, կարծիքներ արտահայտել որոշ հոդվածների վերաբերյալ:
Առաջարկություններով հանդես են եկել նաև շրջանային վարչակազմերի պատասխանատուները:
ԼՂՀ գյուղնախարար Արամ Մխոյանն առաջնահերթ է համարել օրենսդրական դաշտում բարեփոխումներ կատարելուն զուգահեռ բացատրական աշխատանքների կազմակերպումը գյուղատնտեսությամբ զբաղվող ազգաբնակչության հետ:
ԼՂՀ Ազգային ժողովի արտադրության և արտադրական ենթակառուցվածքների հարցերի մշտական հանձնաժողովն առաջիկա օրերին կհստակեցնի իր դիրքորոշումը նշված նախագծի վերաբերյալ:

Парламентские слушания в Национальном собрании НКР
18-го марта по инициативе постоянной комиссии Национального собрания НКР по вопросам производства и производственных инфраструктур были проведены парламентские слушания относительно проблем в сельскохозяйственной сфере и проекта закона НКР "О сельскохозяйственных кооперативах", авторами которого являются депутаты Ваграм Балаян и Алеша Габриелян.
Обсуждения вел председатель комиссии Арпат Аванесян.
В мероприятии приняли участие министр сельского хозяйства НКР Арам Мхоян и ответственные лица из районных администраций.
Присутствующие на слушаниях депутаты обратились к соавторам проекта с вопросами, а также обменялись мнениями касательно некоторых статей законопроекта.
С предложениями выступили также ответственные лица из районных администраций.
Министр сельского хозяйства НКР Арам Мхоян назвал приоритетным проведение параллельно с реформами в законодательной сфере разъяснительных работ с гражданами, занимающимися сельским хозяйством.
В ближайшие дни постоянная комиссия Национального собрания НКР по вопросам производства и производственных инфраструктур уточнит свою позицию по указанному проекту.