Մարտի 18-ին ԼՂՀ Ազգային ժողովի արտադրության և արտադրական ենթակառուցվածքների հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախաձեռնությամբ անց են կացվել խորհրդարանական լսումներ՝ գյուղատնտեսության ոլորտի խնդիրների և պատգամավորներ Վահրամ Բալայանի ու Ալյոշա Գաբրիելյանի հեղինակած «Գյուղատնտեսական կոոպերատիվների մասին» ԼՂՀ օրենքի նախագծի վերաբերյալ:
Քննարկումները վարում էր հանձնաժողովի նախագահ Արպատ Ավանեսյանը:
Միջոցառմանը մասնակցել են ԼՂՀ գյուղնախարար Արամ Մխոյանը և շրջանների վարչակազմերի պատասխանատուներ:
Լսումներին ներկա պատգամավորները պարզաբանումներ ստանալու նպատակով՝ նախագծի համահեղինակներին առաջադրել են օրենքի նախագծին վերաբերող հարցեր, կարծիքներ արտահայտել որոշ հոդվածների վերաբերյալ:
Առաջարկություններով հանդես են եկել նաև շրջանային վարչակազմերի պատասխանատուները:
ԼՂՀ գյուղնախարար Արամ Մխոյանն առաջնահերթ է համարել օրենսդրական դաշտում բարեփոխումներ կատարելուն զուգահեռ բացատրական աշխատանքների կազմակերպումը գյուղատնտեսությամբ զբաղվող ազգաբնակչության հետ:
ԼՂՀ Ազգային ժողովի արտադրության և արտադրական ենթակառուցվածքների հարցերի մշտական հանձնաժողովն առաջիկա օրերին կհստակեցնի իր դիրքորոշումը նշված նախագծի վերաբերյալ:

March 18, on the initiative of the NKR National Assembly Standing Committee on Production and Manufacturing Infrastructure parliamentary hearings on the problems in the agricultural sphere and the NKR draft law "On Agricultural Cooperatives," authored by the MPs Vahram Balayan and Alyosha Gabrielyan were held.
Discussions were conducted by the Chair of the Committee, Arpat Avanesyan.
Minister of the NKR Agriculture Aram Mkhoyan and the regional administrations responsible people attended the event.
The deputies present at the hearings, addressed the co-authors with questions on the draft as well as exchanged views on several articles of the draft
Suggestions were also made by the responsible persons of the regional administrations.
NKR Minister of Agriculture Aram Mkhoyan presented the explanatory work with citizens engaged in agriculture as a priority in parallel with carrying out legislative reforms.
In the coming days, the NKR National Assembly Standing Committee on Production and Manufacturing Infrastructure will clarify its position on the draft.