Հանդիպում Ֆլանդրիայի խորհրդարանականների հետ
Այցի ծրագրի մեկնարկին պատվիրակության անդամները  ԼՂՀ Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Դավիթ Մելքումյանի  ուղեկցությամբ  այցելել  են Ստեփանակերտի հուշահամալիր, ծաղիկներ խոնարհել արցախյան պատերազմում զոհված ազատամարտիկների շիրմաքարերին:
Մարտի 15-ին ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանն ընդունել է Ֆլանդրիայի խորհրդարանական պատվիրակությանը, որի կազմում են Բելգիայի Սենատի առաջին փոխնախագահ Կարլ Ֆոնլաուվեն Ֆլամանդական խորհրդարանի անդամներ Կարիմ ֆոն Օվերմեյերը, Վարդ Քեննեսը, Մարկ Հենդրիքսը, պրոֆեսոր Փոլ Միրթսը: Պատվիրակությանն ուղեկցում են այցի կազմակերպիչ՝ Հայ դատի Եվրոպայի հանձնախմբի ղեկավար Գասպար Կարապետյանը եւ ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Թեւան Պողոսյանը:
Ողջունելով հյուրերին՝ Աշոտ Ղուլյանն ընդգծել է, որ Արցախի խորհրդարանական կապերի մեջ եվրոպական ուղղությունն առանձնահատուկ տեղ է զբաղեցնում, իսկ Բելգիայի տարբեր մակարդակի խորհրդարանականների հետ հանդիպումներն ավանդույթ են դառնում:
Ազգային ժողովի նախագահը կարեւորել է Ֆլանդրիայի խորհրդարանականների հետ շփումներն ու կապերը՝ օրենսդրական փորձի ու մշակույթի փոխանակման տեսանկյունից եւ համոզմունք հայտնել, որ այն օգտակար կարող է լինել Արցախի համար:
Այնուհետեւ հանդիպումն ընդլայնված ձեւաչափով շարունակվել է Ազգային ժողովի նիստերի մեծ դահլիճում՝ օրենսդիր, գործադիր և տեղական ինքնակառավարման մարմինների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ:
Իր ելույթում Աշոտ Ղուլյանն ուսանելի է համարել Ֆլամանդական խորհրդարանի գործընկերների՝ ազգային ինքնության պահպանման ուղղությամբ երկարատեւ ու հետեւողական պայքարը, որն, ի տարբերություն մեր տարածաշրջանի,  արտահայտվում է ազգերի կողմից իրենց իրավունքների համար տարվող քաղաքակիրթ երկխոսության միջոցով:
Ֆլամանդական խորհրդարանի անդամ Կարիմ Օվերմեյերի խոսքերով այս այցը խորհրդանշում է այն համակրանքը, որ իրենք ունեն Արցախի՝ երիտասարդ ժողովրդավարության հանդեպ: «Արցախը ոչ միայն  ամրոց է Հայաստանի, այլ նաեւ՝ Եվրոպայի համար»,- ընդգծել է  նա:
«Ես Արցախը համարում եմ քրիտոնեական աշխարհի մաս, որին ինքս եմ պատկանում»,- նշել է Ֆլանդրիայի օրենսդիր մարմնի մեկ այլ ներկայացուցիչ Վարդ Քեննեսը:
Ֆլամանդական խորհրդարանի անդամ, Մեխելենի փոխքաղաքապետ Մարկ Հենդրիքսն իր ելույթում խոսել է Մեխելենի հայ համայնքի ունեցած դերի մասին ու կարեւորել հնարավոր համագործակցությունը:
Իր ելույթում սենատոր Կարլ Ֆոնլաուվեն կարեւորել է ժողովրդավարության եւ ինքնության արժեքների՝  քաղաքականության մեջ ունեցած նշանակությունը: Անդրադառնալով  Ֆլանդրիայի ու Արցախի ժողովուրդների՝ ազգային ինքնության պահպանման համար պայքարին՝ սենատոր Ֆոնլաուվեն մասնավորապես ընդգծել է. «Ես չեմ կարող համեմատել ինքնության համար ֆլամանդական խաղաղ պայքարը Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված բարդ իրավիճակի հետ: Դժվար է պատկերացնել, որ նման հանդիպում շուրջ երեսուն տարի առաջ հնարավոր չէր կազմակերպել զուտ այն պատճառով, որ այստեղ պատերազմ էր»:
Հանդիպման արդյունքներով ուրվագծվել են երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներն ու ընդգծվել համատեղ հեռանկարային ծրագրերի իրականացման, մասնավորապես, ապակենտրոնացված համագործակցության կարեւորությունը:
Օրվա երկրորդ կեսին նախատեսվում են պատվիրակության հանդիպումները ԼՂՀ Նախագահ Բակո Սահակյանի եւ Հայ Առաքելական եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգեւ արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանի հետ, ինչպես նաեւ այցելություն կրթական հաստատություններ ու պատմա-մշակութային կենտրոններ:

Встреча с парламентариями из Фландрии
В рамках визита члены делегации в сопровождении заместителя председателя постоянной комиссии Национального собрания НКР по внешним сношениям Давида Мелкумяна посетили Степанакертский мемориальный комплекс и возложили цветы к могилам погибших в Арцахской войне.
15-го марта председатель Национального собрания НКР Ашот Гулян принял парламентскую делегацию Фландрии, в составе которой были первый заместитель председателя Сената Бельгии Карл Фонлауве, члены Фламандского парламента Карим фон Овермейер, Вард Кеннес, Марк Хендрикс, профессор Пол Миртс. Делегацию сопровождают организатор визита руководитель европейского офиса Ай Дата Гаспар Карапетян и депутат НС Армении Теван Погосян.
Приветствуя гостей, Ашот Гулян подчеркнул, что в парламентских связях Арцаха европейский вектор занимает особое место, а встречи с бельгийскими парламентариями разных уровней становятся традицией.
Председатель парламента отметил важность контактов и связей с парламентариями Фландрии с точки зрения обмена опытом в законодательной сфере и сфере культуры.
Затем встреча продолжилась в расширенном составе, в большом зале заседаний НС. Во встрече приняли участие представители законодательной, исполнительной властей и органов местного самоуправления.
В своем слове Ашот Гулян назвал образцовой длительную и последовательную борьбу коллег из фламандского парламента за сохранение национальной идентичности, которая, в отличие от нашего региона, выражается путем цивилизованного диалога наций за их права.
По словам члена фламандского парламента Карима Овермейера, этот визит свидетельствует об их симпатии к демократическому Арцаху. «Арцах – это крепость не только для Армении, но и для Европы»,  – отметил он.
«Я считаю Арцах частью христианского мира, к которому принадлежу я сам», – подчеркнул представитель законодательного органа Фландрии Вард Кеннес.
Член фламандского парламента, заместитель мэра города Мехелен Марк Хендрикс в своей речи коснулся роли армянской общины Мехелена и указал на важность возможного сотрудничества.
Обратившись к роли демократии в политике, а также борьбы народов Фландрии и Арцаха за национальную идентичность, сенатор Фонлаувен в частности, отметил: «Я не могу сравнить мирную борьбу фламандцев  со сложной ситуацией, сложившейся в Нагорном Карабахе. Трудно представить, что около 30 лет назад подобную встречу невозможно было организовать лишь по той причине, что здесь была война».
По итогам встречи были обозначены представляющие взаимный интерес сферы. Была отмечена важность реализации совместных перспективных программ, а также развития децентрализованного сотрудничества.
Во второй половине дня намечены встречи делегации с президентом НКР Бако Саакяном, главой арцахской епархии архиепископом Паргевом Мартиросяном, а также визиты в образовательные учреждения и историко-культурные центры.
Итоги визита будут подведены на пресс-конференции парламентариев Фландрии, которая состоится 16-го марта.