Մեկնարկեց ԼՂՀ Ազգային ժողովի 3-րդ նստաշրջանը
Փետրվարի 24-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրհներգով ազդարարվել է վեցերորդ գումարման  Ազգային ժողովի երրորդ նստաշրջանի առաջին նիստի մեկնարկը:
Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, ողջունելով  ներկաներին անդրադարձ է կատարել հունվար-փետրվար ամիսներին խորհրդարանի գործունեությանը:
«ԱԺ կանոնակարգ» օրենքի համաձայն, ձևավորվել է երրորդ նստաշրջանի ժամանակավոր հաշվիչ հանձնաժողովը, որի անդամներ են վերընտրվել պատգամավորներ Ռոմելա Դադայանը, Լյուդմիլա Բարսեղյանը և Գագիկ Բաղունցը:
Անցնելով օրակարգային հարցերին՝ Ազգային ժողովը քննարկել և ընդունել է.
«Զբաղվածության մասին» ԼՂՀ օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին» ԼՂՀ օրենքը, որի համաձայն գյուղատնտեսական նշանակության հողի սեփականատեր հանդիսացող, ինչպես նաև հաշմանդամություն ունեցող  անձինք կարող են ներգրավվել զբաղվածության ծրագրերում:
«Պետական պաշտոններ զբաղեցնող անձանց սոցիալական երաշխիքների մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» և «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Նախագահի վարձատրության, սպասարկման և անվտանգության ապահովման մասին» ԼՂՀ օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» ԼՂՀ օրենքների փաթեթը: Փաթեթի առաջին օրենքով կկարգավորվեն առաջին ատյանի դատավորի կենսաթոշակային ապահովման խնդիրները, իսկ երկրորդ օրենքը հնարավորություն կտա  ԼՂՀ պաշտոնաթող Նախագահի  կենսաթոշակը սահմանել աշխատավարձի նկատմամբ տոկոսային հարաբերությամբ:
«Առևտրի և ծառայությունների  մասին»  ԼՂՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» ԼՂՀ օրենքը, որի համաձայն կառավարության կառուցվածքային փոփոխության արդյունքում բնագավառի գործունեությունը կարգավորող նոր լիազոր մարմին է ճանաչվել ֆինանսների նախարարությունը, նախկին՝ ԿԱ հարկային մարմնի փոխարեն:
«Հաստատագրված վճարների  մասին» ԼՂՀ օրենքում  փոփոխություն  և լրացում կատարելու մասին» ԼՂՀ օրենքը, որի համաձայն նվազեցվել են երթուղիների հաստատագրված վճարների հաշվարկի գործակիցները՝ հեռավոր գյուղական բնակավայրերում  անխափան, կանոնավոր փոխադրումներն ապահովելու համար:
Առաջին ընթերցմամբ ընդունվել են՝ «Սննդամթերքի անվտանգության մասին», «Սննդամթերքի անվտանգության պետական վերահսկողության մասին»,  «Կերի մասին», «Բուսասանիտարիայի մասին», «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում ստուգումների կազմակերպման և անցկացման  մասին» ԼՂՀ օրենքում  լրացում և փոփոխություններ կատարելու մասին» ԼՂՀ օրենքները: Սույնով հստակեցվում են սննդամթերքի անվտանգության, կերի և բուսասանիտարիայի ոլորտներում լիազոր մարմնի կառավարման համակարգի նպատակները, խնդիրները, իրավասությունները և ապահովվում է պետական վերահսկողության  կազմակերպման անհրաժեշտությունը:
«Հասարակական կազմակերպությունների մասին» ԼՂՀ օրենքում  փոփոխություններ  կատարելու մասին» ԼՂՀ օրենքը, որը  ստեղծագործական կազմակերպություններին միություններում միավորվելու կամ ստեղծագործական միություն անվանումը կրելու հնարավորություն կտա:
«Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության քրեական օրենսգրքում լրացում և փոփոխություններ  կատարելու  մասին» ԼՂՀ օրենքը, որով սահմանված կարգով առանց վարորդական իրավունքի և անսթափ վիճակում մեքենա վարելը, ինչպես նաև սթափության վիճակի զննումից խուսափելը կհանգեցնի քրեական պատասխանատվության:
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության քաղաքացիական օրենսգիրքն Ազգային ժողովն ընդունել է երկրորդ ընթերցմամբ:
Այնուհետև նիստը շարունակվել է տարեկան հաղորդումների ներկայացմամբ: Դատախազության 2015թ. գործունեության մասին  հաշվետվությամբ հանդես է եկել ԼՂՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Մոսիյանը, իսկ ԼՂՀ քաղաքացիական ծառայության խորհրդի կողմից  2015թ. իրականացված աշխատանքների մասին՝ խորհրդի նախագահ Բորիս Առուշանյանը:
ԱԺ կանոնակարգի համաձայն,  վարչապետ Արայիկ Հարությունյանի և կառավարության անդամների մասնակցությամբ տեղի է ունեցել նաև օրենսդիր-գործադիր հարցուպատասխանի ընթացակարգ:

24-го февраля под звуки государственного гимна Нагорно-Карабахской Республики открылось первое заседание третьей сессии Национального собрания шестого созыва.
Председатель Национального собрания Ашот Гулян, приветствуя присутствующих, коснулся деятельности парламента в период с января по февраль.
Согласно закону "Регламент НС", была сформирована временная счетная комиссия третьей сессии, членами которой были переизбраны Ромела Дадаян, Людмила Барсегян и Гагик Багунц.
В ходе заседания Национальное собрание рассмотрело и приняло закон НКР «О внесении дополнений и изменений в закон НКР "О занятости"», согласно которому лица, являющиеся владельцами земельных участков сельскохозяйственного назначения, а также лица, имеющие инвалидность, могут быть вовлечены в программы занятости; пакет законов НКР «О внесении изменений и дополнений в закон НКР "О социальных гарантиях лиц, занимающих государственные должности"» и «О внесении дополнений в закон НКР "Об оплате, обслуживании и обеспечении безопасности Президента Нагорно-Карабахской Республики"».
Согласно первому закону пакета, будут урегулированы проблемы пенсионного обеспечения судей первой инстанции, а второй закон позволит установить размер пенсии отставных президентов НКР в процентном соотношении к зарплате.
Парламент рассмотрел и принял также закон НКР «О внесении изменений в закон НКР "О торговле и услугах"», согласно которому в результате структурных изменений в правительстве новым уполномоченным органом, регулирующим деятельность сферы, вместо налогового органа правительства признается министерство финансов; закон НКР «О внесении изменения и дополнения в закон НКР "О фиксированных платежах"», согласно которому уменьшаются коэффициенты для расчета фиксированных платежей на маршруты для обеспечения регулярных перевозок в отдаленных сельских районах.
В первом чтении были приняты законы НКР "О безопасности пищевых продуктов", "О контроле за безопасностью пищевых продуктов", "О корме", "О фитосанитарии", «О внесении дополнения и изменений в закон НКР "Об организации и проведении проверок в Нагорно-Карабахской Республике"», в соответствии с которыми уточняются цели, задачи, правомочия системы управления уполномоченных в сфере безопасности пищевых продуктов, кормов и фитосанитарии органов, а также обеспечивается необходимость организации государственного контроля.
Парламент принял также закон НКР «О внесении изменений в закон НКР "Об общественных организациях"», который позволит творческим организациям объединяться в союзы или носить название творческого союза; закон НКР "О внесении дополнения и изменений в Уголовный кодекс Нагорно-Карабахской Республики", согласно которому в установленном порядке вождение автомобиля без водительских прав и в нетрезвом состоянии, а также уклонение от прохождения осмотра на состояние опьянения должно привести к уголовной ответственности.
Во втором чтении Национальное собрание приняло Гражданский кодекс Нагорно-Карабахской Республики.
В ходе заседания с отчетами о деятельности прокуратуры и совета Гражданской службы НКР за 2015 год выступили генеральный прокурор НКР Артур Мосиян и председатель совета Гражданской службы Борис Арушанян.
Согласно Регламенту НС, была проведена процедура вопросов-ответов НС–Правительство, в которой приняли участие премьер-министр Араик Арутюнян и члены правительства.