Արցախի քաղաքական ուժերը դիմել են հանրապետության Նախագահին
Արցախի խորհրդարանական եւ արտախորհրդարանական կուսակցությունները փետրվարի 23-ին նամակով դիմել են Նախագահ Բակո Սահակյանին՝ առաջարկելով ստեղծել սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողով:
Նամակում, մասնավորապես, նշված է, որ տարբեր ձեւաչափերով հանդիպումներն ամփոփվել են փետրվարի 4-ին Ազգային ժողովում խորհրդարանական քաղաքական ուժերի եւ փետրվարի 19-ին՝ նույն կազմի եւ արտախորհրդարանական կուսակցությունների ղեկավարների քննարկումներով: Խորհրդատվությունների արդյունքում մասնակիցները համաձայնության են եկել սահմանադրական բարեփոխումների գործընթաց սկսելու նպատակով դիմել հանրապետության Նախագահին՝ սահմանված կարգով, ընթացք տալու համատեղ առաջարկին:
Փաստաթուղթը ստորագրել են «Ազատ հայրենիք», Արցախի ժողովրդավարական, Հայ հեղափոխական դաշնակցություն, «Շարժում-88», «Ազգային վերածնունդ», Լեռնային Ղարաբաղի կոմունիստական, Արցախի Արմենական, Արցախի հանրապետական կուսակցությունների ղեկավարները:

Политические силы Арцаха обратились к Президенту республики
23-го февраля парламентские и внепарламентские партии Арцаха обратились с письмом к Президенту Бако Саакяну, предложив создать специализированную комиссию по конституционным реформам.
В письме, в частности, говорится, что итоги состоявшихся в различных форматах встреч были подведены на прошедших 4-го февраля в Национальном собрании обсуждениях с участием руководителей парламентских политических сил и 19-го февраля – с участием лидеров внепарламентских партий.
По итогам консультаций участники пришли к согласию – с целью начать процесс конституционных реформ обратиться к Президенту республики в установленном порядке дать ход совместному предложению.
Документы подписали руководители партии "Свободная родина", Демократической партии Арцаха, партий "Армянская революционная федерация Дашнакцутюн", "Движение-88", "Национальное возрождение", Коммунистической партии Нагорного Карабаха, партии "Арменакан Арцаха", Республиканской партии Арцаха.