Աշոտ Ղուլյանն ընդունել է ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահին
Փետրվարի 11-ին ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանն ընդունել է ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանին եւ նրա հետ Ստեփանակերտ ժամանած պատվիրակությանը:
Ողջունելով հյուրերին՝ Աշոտ Ղուլյանը գոհունակություն է հայտնել ԼՂՀ եւ ՀՀ օրենսդիր մարմինների միջեւ համագործակցության ներկայիս մակարդակից՝ բարձր գնահատելով Հայաստանի խորհրդարանի ղեկավարի ներդրումը այդ գործում: ԼՂՀ ԱԺ նախագահը ընդգծել է Հայաստանի խորհրդարանի իրենց գործընկերների շահագրգիռ վերաբերմունքը Արցախին առնչվող հարցերում եւ առաջարկել համագործակցության նոր ուղղություններ:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ Գալուստ Սահակյանը կարեւորել է միջխորհրդարանական կապերի ամրապնդումը եւ նոր գործիքների ու ձեւաչափերի կիրառման անհրաժեշտությունը:
ՀՀ խորհրդարանի ղեկավարն անդրադարձել է նաեւ առաջնագծում տիրող իրավիճակին,  մասնավորապես հրադադարի հաճախակի խախտումներին:
Այնուհետեւ հանդիպումը շարունակվել է ընդլայնված կազմով՝ Ազգային ժողովի փոքր դահլիճում, որին մասնակցել են միջխորհրդարանական հանձնաժողովի անդամները, պատգամավորներ: Հայկական երկու հանրապետությունների օրենսդիրները քննարկել են օրենսդրական աշխատանքներում փորձի փոխանակման, տարածաշրջանային զարգացումներին վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ: Մտքերի փոխանակության արդյունքում առանձնացվել է հրատապ հարցերի ցանկ, որը նախատեսվում է ներառել ՀՀ-ԼՂՀ միջխորհրադարանական հանձնաժողովի առաջիկա նիստի օրակարգում:

11-го февраля председатель Национального собрания Нагорно-Карабахской Республики Ашот Гулян принял председателя НС Республики Армения Галуста Саакяна и делегацию, прибывшую с ним в Степанакерт.
Приветствуя гостей, Ашот Гулян выразил удовлетворение нынешним уровнем сотрудничества между законодательными органами НКР и Армении, высоко оценив вклад руководителя парламента Армении в это дело. Председатель Национального собрания НКР особо отметил трепетное отношение парламентариев Армении к вопросам, касающимся Арцаха, и предложил новые направления сотрудничества.
Выразив благодарность от имени делегации НС Армении, Галуст Саакян отметил важность укрепления межпарламентских связей и необходимость применения новых механизмов и форматов.
Руководитель парламента Армении коснулся также ситуации на передовой линии, в частности случаев интенсивного нарушения режима прекращения огня.
Затем встреча продолжилась в расширенном составе, в малом зале Национального собрания. Во встрече приняли участие члены межпарламентской комиссии и депутаты. Парламентарии двух армянских государств обсудили широкий спектр вопросов, связанных с обменом опытом в законодательной работе и региональными развитиями. В ходе обмена мнениями был выделен перечень наиболее актуальных вопросов, которые планируется включить в повестку предстоящего заседания межпарламентской комиссии Армения-Арцах.