խմբակցությունների համատեղ
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) ձմեռային նստաշրջանի օրակարգում Ռոբերտ Ուոլթերի «Բռնության աճը Լեռնային Ղարաբաղում եւ Ադրբեջանի այլ գրավյալ տարածքներում» ու Միլիցա Մարկովիչի «Ադրբեջանի սահմանամերձ շրջանների բնակիչները միտումնավոր զրկված են ջրից» զեկույցների հիման վրա պատրաստված երկու բանաձեւերի նախագծերի ընդգրկումը լուրջ անհանգստություն է առաջացրել Արցախի հանրային շրջանակներում եւ ԱԺ-ում ներկայացված քաղաքական ուժերի մոտ:
Ղարաբաղյան կողմը միշտ էլ պատրաստակամ է եղել միջազգային կառույցների հետ համագործակցության հարցերում, սակայն մենք անընդունելի ենք համարում միակողմանի եւ կանխակալ զեկույցներն ու դրանցում տեղ գտած ձեւակերպումները: Ակնհայտ է, որ նշված զեկույցները եւ նախագծերը՝ ԵԽԽՎ նորմերի եւ սկզբունքների խախտմամբ, կազմվել են միայն մեկ՝ ադրբեջանական կողմի տեսակետների հիման վրա՝ հաշվի չառնելով հայկական կողմերի առաջարկությունները եւ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման միակ միջազգային միջնորդ կառույցի՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության դիրքորոշումը:
Ադրբեջանա-ղարաբաղյան զորքերի շփման գծում լարվածության աճի ֆոնին Ադրբեջանի ռազմատենչ կեցվածքը սատարող բանաձեւերի ընդունումը Բաքվի իշխանություններին ոչ միայն հնարավորություն կտա շարունակել լարվածության նվազեցման ուղղությամբ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների առաջարկությունների անտեսումը, այլեւ կարող է ընկալվել որպես հակամարտությունը ուժային մեթոդներով լուծելու քարտ-բլանշ։
Ցանկացած կողմնակալ, միջազգային միջնորդների հետ չհամաձայնեցված գործողություն կարող է խախտել այն փխրուն հավասարակշռությունը, որը ներկայիս լարված իրավիճակը բաժանում է լայնամասշտաբ պատերազմից։
Նկատի առնելով վերոնշյալը եւ ընդունելով Եվրոպայի խորհուրդը՝ որպես մարդու իրավունքների եւ հիմնարար ազատությունների պաշտպանության, իրավական պետության եւ օրենքի գերակայության սկզբունքների տարածման առաջատար կառույց,
մենք՝ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Ազգային ժողովի բոլոր պատգամավորական խմբակցությունների ներկայացուցիչներս,
կոչ ենք անում Խորհրդարանական վեհաժողովի մեր հարգարժան գործընկերներին՝ հավատարիմ լինել Եվրոպայի խորհրդի նպատակներին ու առաքելությանը եւ զերծ մնալ տարածաշրջանի կայունությունն ու խաղաղությունը վտանգող փաստաթղթերի ընդունումից:

Совместное З А Я В Л Е Н И Е
Включение в повестку зимней сессии Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) проектов двух резолюций, подготовленных на основе доклада Роберта Уолтера "Рост насилия в Нагорном Карабахе и других оккупированных территориях Азербайджана" и доклада Милицы Маркович "Жители приграничных районов Азербайджана умышленно лишены питьевой воды" вызвало серьезное беспокойство среди общественных кругов Арцаха и представленных в Национальном собрании политических сил.
Карабахская сторона всегда выражала готовность к сотрудничеству с международными структурами, однако мы считаем неприемлемыми предвзятые доклады, содержащие односторонние формулировки. Очевидно, что вышеупомянутые доклады и проекты резолюций были составлены с нарушением норм и принципов ПАСЕ, опираясь на известные подходы лишь одной из сторон – азербайджанской, и не учитывая предложения армянских сторон и позицию единственной международной посреднической структуры по урегулированию карабахского конфликта – сопредседательства Минской группы ОБСЕ.
На фоне роста напряженности на линии соприкосновения Вооруженных сил НКР и Азербайджана принятие резолюций, поддерживающих воинственное поведение Азербайджана, не только даст возможность властям Баку продолжать игнорировать предложения сопредседателей Минской группы ОБСЕ по ослаблению напряженности, но и может восприниматься как карт-бланш для разрешения конфликта силовыми методами.
Любое предвзятое и несогласованное с международными посредниками действие может нарушить тот хрупкий баланс, который отделяет нынешнюю напряженную ситуацию от крупномасштабной войны.
Учитывая вышеуказанное и признавая Совет Европы как ведущую организацию по защите прав и основных свобод человека, распространению принципов правового государства и верховенства закона, мы, представители всех депутатских фракций Национального собрания Нагорно-Карабахской Республики,
призываем наших уважаемых коллег в Парламентской ассамблее оставаться верными целям и миссии Совета Европы и воздержаться от принятия документов, ставящих под угрозу стабильность и мир в регионе.