Սիրելի հայրենակիցներ,
Անցնող տարին իրադարձություններով հարուստ, զարգացումներով՝ բարդ ու անկանխատեսելի էր. մենք շարունակեցինք արարել, հիմքեր ստեղծել կայուն զարգացման եւ բարեկեցիկ ապագայի համար:
2015 թվականը հիշարժան տարի էր, եւ այն մեզ համար նշանավորվեց մի շարք ձեռքբերումներով: Մայիսին կայացան հերթական խորհրդարանական, սեպտեմբերին՝ ՏԻՄ ընտրությունները, որոնց մասնակցած միջազգային դիտորդների կարծիքները, տարբեր երկրների խորհրդարանականների եւ քաղաքական գործիչների հետ մեր համագործակցության ծրագրերը լուրջ նախադրյալներ են՝ Արցախի միջազգային ճանաչման գործընթացում:
Ամբողջ տարվա ընթացքում պահպանվեց նաեւ լարվածությունը մեր երկրի սահմաններին: Հակառակորդի կողմից դիվերսիոն ներթափանցման փորձերն ու ծանր հրետանու կիրառումը բոլորովին այլ իրավիճակ ստեղծեցին 1994 թվականի զինադադարից ի վեր: Ցավոք, ունեցանք անդառնալի մարդկային կորուստներ, եւ այդ վիշտը բոլորինս է: Միաժամանակ մենք հպարտություն ենք ապրում Հայոց բանակի վստահ կեցվածքով եւ նրա մարտունակությամբ:
Թանկագի´ն հայրենակիցներ,
Մենք թեւակոխում ենք 2016 թվական: Տարին խորհրդանշական է, քանի որ լրանում է Արցախի Հանրապետության հռչակման 25 ամյակը: Անկախությունը հռչակել ենք միասին եւ անցած քառորդ դարի ընթացքում հավատարիմ ենք մնացել մեր ընտրած ուղուն, թեկուզ բազում անելիքներ ունենք առջեւում: Ուստի, բոլորիս մաղթում եմ ամուր առողջություն, նոր եռանդ եւ միասին աշխատելու պատրաստակամություն:

Сердечно поздравляю с Новым годом и Рождеством Христовым.
Уходящий год был насыщен событиями, а с точки зрения реалий был сложным и непрогнозируемым: мы продолжили созидать, создавать предпосылки для стабильного развития и благоустроенного будущего.
2015 год был знаменательным для нас ознаменовался рядом достижений: в мае состоялись очередные парламентские выборы, а в сентябре – выборы в органы местного самоуправления. Мнения принявших в них участие международных наблюдателей, а также планы нашего сотрудничества с парламентариями и политическими деятелями разных стран являются серьезной гарантией в процессе международного признания Арцаха.
В течение всего уходящего года сохранялась и напряженность на границах нашей страны. Предпринимаемые противником попытки диверсионного проникновения и применение тяжелой артиллерии создали совершенно иную ситуацию с момента установления в 1994 году режима о прекращении огня. К сожалению, мы понесли необратимые людские потери, и это наша общая скорбь. Вместе с тем, мы гордимся уверенностью и боеготовностью Армянской армии.
Мы вступаем в 2016 год. Этот год символичен, поскольку исполняется 25-летие провозглашения Республики Арцах. Независимость мы провозгласили вместе и на протяжении минувшей четверти века остались верными избранному нами пути, хотя и нам еще предстоит серьезная работа. Следовательно, я всем нам желаю крепкого здоровья, еще большего энтузиазма и готовности к совместной работе.