ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանի՝ 6-րդ գումարման խորհրդարանի տարեվերջյան ամփոփիչ մամուլի ասուլիսը
Դեկտեմբերի 24-ին տեղի է ունեցել Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանի՝ 6-րդ գումարման խորհրդարանի գործունեության ամփոփիչ մամուլի ասուլիսը։
Իր խոսքում Աշոտ Ղուլյանը ներկայացրել է 2015թ. մայիսին կայացած ընտրությունների արդյունքներում ձեւավորված 6-րդ գումարման խորհրդարանի՝ մայիս-դեկտեմբեր ժամանակահատվածի գործունեության հիմնական ուղղությունները:
Անցած 2 նստաշրջանում, ընդհանուր առմամբ, գումարվել է Ազգային ժողովի 6 լիագումար նիստ, ինչպես նաեւ 1 արտահերթ նստաշրջան: Պատգամավորների մասնակցությունը լիագումար ու հանձնաժողովների նիստերին աչքի է ընկել բարձր ակտիվությամբ: Ա. Ղուլյանն այս փաստը մեծամասամբ պայմանավորել  է խորհրդարանի՝ մշտական հիմունքներով աշխատելու հանգամանքով:
Նոր գումարման խորհրդարանի կողմից ընդունվել է 42 օրենք։ Օրենսդրական նախաձեռնությունների ընդհանուր թիվը` 51, որից 5-ը պատգամավորներինն էր, 46-ը` կառավարությանը:
Խորհրդարանի ղեկավարը նշել է, որ ինչպես նախորդ տարիներին, 6-րդ գումարման այս ընթացքում օրենսդիր-գործադիր համագործակցության հարցերը գտնվել են պատշաճ մակարդակի վրա։ Այս համատեքստում ընդգծվել է, որ Ազգային ժողով մուտք գործած ու շրջանառության դրված բոլոր օրինագծերը եւ տարաբնույթ այլ փաստաթղթեր քննության են առնվել գործադիր իշխանության լիազոր ներկայացուցիչների ակտիվ մասնակցությամբ՝ փոխըմբռնման մթնոլորտում։
Խորհրդարանն իրականացրել է Սահմանադրությամբ իրեն վերապահված այլ գործառույթներ եւս, ինչպես օրինակ, օրերս ԼՂՀ արդարադատության խորհրդի երկու իրավաբան անդամի նշանակումն էր:
Աշոտ Ղուլյանը ընդգծել է, որ նոր գումարման Ազգային ժողովը եւս շարունակել է հետեւել միջազգային խորհրդարանական հարթակներում Արցախին առնչվող զեկույցների ու բանաձեւերի քննարկումներին եւ հանդես եկել համարժեք հայտարարություններով:
ԱԺ նախագահը նշել է, որ Պաշտպանության բանակն ու առաջնագիծը շարունակել են մնալ խորհրդարանի ուշադրության կենտրոնում: Ազգային ժողովի պաշտպանության, անվտանգության եւ օրինապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախաձեռնությամբ պատգամավորական խմբերի կողմից պարբերաբար այցեր են կատարվել Պաշտպանության բանակի զորամասեր եւ առաջնագիծ, իրականացվել են որոշ համատեղ ծրագրեր եւ ուրվագծվել են հետագա համագործակցության մի քանի կարեւոր ուղղություններ:
Աշոտ Ղուլյանի խոսքով, Ազգային ժողովի գործունեության մեջ հատուկ տեղ է հատկացվում միջխորհրդարանական կապերի ամրապնդմանն ու ընդլայնմանը: Ձեռնարկվում են համապատասխան միջոցներ՝ այլ երկրների խորհրդարանների հետ ստեղծված կապերն ամրապնդելու եւ նոր շփումներ հաստատելու ուղղությամբ:
Վեցերորդ գումարման խորհրդարանի կողմից այլ երկրների խորհրդարանների հետ բարեկամական հարաբերությունները հասցվել են ինստիտուցիոնալ մակարդակի:
Սեպտեմբերի առաջին կեսին հաստատվել են բարեկամության խմբերի ստեղծման, վերակազմավորման կարգերն ու հաստատվել դրանց կազմերը: Առաջիկայում նախատեսվում է ՀՀ Ազգային ժողովի պատվիրակության հետ հանդիպում, որի ժամկետները ճշտվում են:
Խորհրդարան-ընտրող կապն արտահայտվել է ինչպես ընդունելությունների, անձնական հանդիպումների, պատգամավորական այցերի,  այնպես էլ՝ քաղաքացիների գրավոր դիմումների եւ Ազգային ժողովի կողմից դրանց ընթացքավորման տեսքով։ Մասնավորապես, Ազգային ժողովի նախագահի կողմից մայիս-դեկտեմբեր ժամանակահատվածում կատարվել է 105 քաղաքացու ընդունելություն։
Ազգային ժողով մուտք գործած 821 գրությունից 704-ը պաշտոնական էր, 117-ը՝ քաղաքացիներից` ուղղված ԱԺ նախագահին։ Գրանցված բոլոր փաստաթղթերը սահմանված կարգով ընթացքավորվել են։
Ազգային ժողովի գործունեությունը նշված ժամանակամիջոցում լուսաբանվել է խորհրդարանում հավատարմագրված ԶԼՄ ներկայացուցիչների, ԼՂՀ, ՀՀ եւ Սփյուռքի տարբեր էլեկտրոնային լրատվական աղբյուրների, սոցիալական ցանցերի եւ պաշտոնական կայքի միջոցով:
Ամփոփելով անցած յոթ ամիսների գործունեության հիմնական արդյունքները` ԱԺ նախագահն ընդգծել է, որ նոր գումարման ԱԺ աշխատանքների սկզբանական փուլում մշտական հիմունքներով խորհրդարանի հանգամանքը նկատելիորեն աշխուժացրել է խորհրդարանի օրենսդրական աշխատանքները եւ քաղաքական համագործակցությունը պառլամենտական կուսակցությունների միջեւ:
Ա. Ղուլյանի համոզմամբ, միջխորհրդարանական կապերի ու համագործակցության ուղղությամբ նախորդ տարիներին ձեւավորված հարաբերությունները բավարար հիմքեր են տալիս՝ առաջիկայում դրանք զարգացնելու, նոր ստեղծվող իրողություններին արձագանքելու եւ մարտահրավերներին դիմակայելու գործում խորհրդարանական դիվանագիտության հնարավորությունները կիրառելու համար:
Խորհրդարանի նախագահը համոզմունք է հայտնել, որ ԱԺ գործունեության մեջ, նշված առաջնահերթություններին զուգահեռ, պահանջված է մնում քաղաքացիներին հուզող խնդիրների հանդեպ ուշադրությունը եւ այդ ուղղությամբ հաջորդ տարի նախատեսվում է ձեռնարկել կոնկրետ քայլեր ու միջոցառումներ:
Իր խոսքի ավարտին Ազգային ժողովի նախագահը նշել է, որ 2016թ. ԼՂՀ հռչակման 25-ամյակի տարին է եւ այդ հոբելյանը լուրջ հնարավորություն է՝ Արցախը եւ արցախյան թեման միջազգային հարթակներում ներկայացնելու համար:
Ասուլիսի երկրորդ մասում ԱԺ նախագահ Ա.Ղուլյանը պատասխանել է լրագրողների հարցերին, որոնք վերաբերում էին ԼՂՀ արեւելյան սահմաններում իրավիճակի սրացման հետեւանքներին, աշխարհաքաղաքական նոր պայմաններում ղարաբաղյան հիմնախնդրի հանդեպ վերաբերմունքին, միջազգային կառույցներում Ադրբեջանի կողմից ապակողմնորոշող քայլերին, Արցախի խորհրդարանում բազմակարծության դրսեւորումներին, պետական համակարգում կատարվող բարեփոխումներին եւ այլն:

24 декабря состоялась итоговая пресс-конференция председателя Национального собрания Республики Арцах Ашота Гуляна касательно деятельности парламента 6-го созыва.
В своем слове Ашот Гулян представил основные направления деятельности сформированного по итогам состоявшихся в мае 2015 года выборов парламента 6-го созыва за период с мая по декабрь.
За прошедшие 2 сессии в общей сложности было созвано 6 пленарных заседаний Национального собрания, а также 1 внеочередная сессия. Участие депутатов в пленарных заседаниях, а также в заседаниях комиссий отличалось высокой активностью. Этот факт Ашот Гулян главным образом обусловил тем обстоятельством, что парламент действует на постоянной основе.
Парламент нового созыва принял 42 закона. Из 51 законодательной инициативы 5 инициатив принадлежат депутатам, а 46 – правительству.
Руководитель Национального собрания отметил, что как и в минувшие годы, за указанный период деятельности парламента 6-го созыва вопросы, связанные с сотрудничеством законодательного и исполнительного органов власти, находились на должном уровне. В этом контексте было отмечено, что все законопроекты и другие документы, поступившие в Национальное собрание и внесенные в обращение, были рассмотрены при активном участии уполномоченных представителей исполнительной власти, в атмосфере взаимопонимания.
Парламент выполнил и другие функции, возложенные на него Конституцией: например, на днях была проведена процедура назначения двух членов-юристов Совета правосудия НКР.
Ашот Гулян подчеркнул, что Национальное собрание нового созыва также продолжало следить за проходящими в международных парламентских структурах обсуждениями докладов и резолюций, касающихся Арцаха, и выступало с соответствующими заявлениями.
Председатель НС отметил, что Армия обороны и ситуация на передовой линии продолжали оставаться в центре внимания парламента. По инициативе постоянной комиссии НС по вопросам обороны, безопасности и правопорядка периодически были организованы визиты депутатских групп в воинские части Армии обороны и на передовую линию, были реализованы некоторые совместные программы, а также обозначен ряд важных направлений по дальнейшему сотрудничеству.
По словам Ашота Гуляна, Национальное собрание особое внимание уделяло укреплению и расширению межпарламентских связей. Предпринимаются соответствующие меры для укрепления связей с законодательными органами разных стран и установлению новых контактов.
Дружественные отношения между Национальным собранием Нагорно-Карабахской Республики 6-го созыва и законодательными органами других стран были выведены на институциональный уровень.
В первой половине сентября были утверждены порядок создания и реорганизации групп дружбы и их состав. В ближайшем будущем планируется встреча с делегацией Национального собрания Республики Армения, сроки проведения которой уточняются.
Связи между парламентом и избирателями проявлялись как в проведении приемов, личных встреч, депутатских визитов, так и в приеме письменных заявлений граждан и их рассмотрении.
В частности, за период с мая по декабрь председатель Национального собрания провел прием 105 граждан.
Из 821 писем, поступивших в Национальное собрание, 704 были официальными, 117 – от граждан, адресованных председателю НС. Всем зарегистрированным документам в установленном порядке был дан ход.
Деятельность Национального собрания за указанный период освещалась аккредитованными в парламенте представителями СМИ, разными электронными информационными ресурсами, в социальных сетях и на официальном сайте парламента.
Подводя итоги работы парламента и коснувшись основных результатов деятельности за минувшие семь месяцев, Ашот Гулян подчеркнул, что в начальном этапе то обстоятельство, что парламент действует на постоянной основе, существенно активизировало законодательную деятельность НС и политическое сотрудничество между парламентскими партиями.
По убеждению главы НС, сформировавшиеся за прошедшие годы межпарламентские отношения дают достаточные основания для применения возможностей парламентской дипломатии в деле дальнейшего развития сотрудничества, реагирования на новые реалии и противостояния вызовам.
Руководитель парламента выразил уверенность в том, что в деятельности Национального собрания, наряду с указанными приоритетами, востребованным остается внимание к волнующим граждан проблемам и в этом направлении планируется предпринять конкретные меры и осуществить ряд мероприятий.
Резюмируя, председатель парламента отметил, что в наступающем 2016 году исполняется 25-летие провозглашения Нагорно-Карабахской Республики и эта юбилейная дата является серьезной возможностью для представления Арцаха и арцахской тематики на международной арене.
В ходе пресс-конференции Ашот Гулян ответил на вопросы журналистов, которые касались последствий обострения ситуации на восточной границе НКР, отношения к карабахской проблеме в новых геополитических условиях, дезориентирующих шагов Азербайджана в международных структурах, проявлений плюрализма в парламенте Арцаха, реформ, осуществляемых в государственной системе, и т.д.