Տեղի է ունեցել ԼՂՀ 6-րդ գումարման Ազգային ժողովի 2-րդ նստաշրջանի եզրափակիչ նիստը
Այսօր խորհրդարանի ղեկավար Աշոտ Ղուլյանի նախագահությամբ տեղի է ունեցել ԼՂՀ  6-րդ գումարման Ազգային ժողովի 2-րդ նստաշրջանի եզրափակիչ նիստը, որին ներկա էին կառավարության անդամները` վարչապետ Արայիկ Հարությունյանի գլխավորությամբ:
Պատգամավոր Էդուարդ Աղաբեկյանի առաջարկությամբ լիագումար նիստը սկսվել է մեկ րոպե լռությամբ` ի հիշատակ վերջին օրերին ղարաբաղա-ադրբեջանական զորքերի շփման գծում զոհված զինծառայողների:
Խորհրդարանի նիստի աշխատանքները վերսկսվել են նախորդ նիստին ընդմիջված ԼՂՀ 2016թ. պետական բյուջեի նախագծի քննարկմամբ:  «ԼՂՀ 2016թ. պետական բյուջեի մասին» ԼՂՀ օրենքի նախագիծը ներկայացրել է ֆինանսների նախարար Սպարտակ Թևոսյանը: Նախարարը նշել է, որ դեկտեմբերի 16-ի նիստից հետո խորհրդարանի խմբակցությունների և պատգամավորների կողմից կառավարությանն է ներկայացվել թվով 19 հարց-առաջարկություն: Ընդհանուր առմամբ, միայն քաղաքացիական պաշտպանության ոլորտին լրացուցիչ գումարների հատկացման վերաբերյալ առաջարկությունն է ներառվել 2016թ.-ի պետական բյուջեի նախագծում:
Բյուջեի մասին իրենց տեսակետներն են հայտնել Ազգային ժողովի խմբակցությունները:
Եզրափակիչ ելույթով հանդես է եկել վարչապետ Արայիկ Հարությունյանը` արձագանքելով նաև 2016 թվականի բյուջեի նախագծի վերաբերյալ խմբակցությունների հայտնած տեսակետներին և հնչեցրած մտահոգություններին:
Ա. Հարությունյանը նշել է, որ 2016 թվականին երկրում մեկնարկելու են մի շարք նոր ծրագրեր, նախատեսվում է նաև հիդրոէներգետիկայի, ինչպես նաև հանքարդյունաբերության ոլորտի բարձր ցուցանիշների ապահովում:
Ելույթի վերջում վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել ԱԺ պատգամավորներին ակտիվ և արդյունավետ քննարկումների համար:
Լիագումար նիստը շարունակվել է նախորդ նիստին քննարկված ԼՂՀ 2016 թվականի պետական բյուջեի նախագծին ուղեկցող օրենքների նախագծերի քվեարկությամբ:
Պատգամավորներն ընդունել են «Պետական պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության  մասին»  ԼՂՀ օրենքում փոփոխություններ և լրացում  կատարելու մասին» և «Հանրային ծառայության մասին» ԼՂՀ օրենքում  փոփոխություններ կատարելու մասին», «Աուդիտորական  գործունեության  մասին» ԼՂՀ օրենքում  փոփոխություն կատարելու մասին», «Հարկերի մասին» ԼՂՀ օրենքում լրացում  և փոփոխություններ կատարելու մասին», «Շահութահարկի մասին» ԼՂՀ օրենքում  փոփոխություններ կատարելու  մասին», «Ավելացված  արժեքի  հարկի մասին» ԼՂՀ օրենքում  լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին», «Ակցիզային հարկի մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին», «Առևտրի  հարկի մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Հաստատագրված  վճարների մասին» ԼՂՀ օրենքում  փոփոխություններ կատարելու մասին», «Ավտոմոբիլային  ճանապարհների  շինարարության, նորոգման  և պահպանման  համար կատարվող  հատկացումների (մասհանումների) մասին» ԼՂՀ  օրենքում փոփոխություններ  կատարելու մասին» և  «Հանրային  ծառայությունների  կարգավորման  պարտադիր  վճարների  մասին» ԼՂՀ օրենքում  փոփոխություն կատարելու մասին»,«Ժամանակավոր  անաշխատունակության նպաստների  մասին» ԼՂՀ օրենքում  լրացումներ  և փոփոխություններ կատարելու մասին», «Պետական  կենսաթոշակների  մասին» ԼՂՀ  օրենքում  փոփոխություններ  կատարելու մասին» և «Եկամտային  հարկի մասին»  Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքների փաթեթները:
Խորհրդարանը, համաձայն «ԱԺ կանոնակարգ» օրենքի, 29 կողմ, 4 դեմ ձայների հարաբերակցությամբ ընդունել է «ԼՂՀ 2016թ. պետական բյուջեի մասին» ԼՂՀ օրենքի նախագիծը:
Օրակարգային հաջորդ հարցը` ԼՂՀ քաղաքացիական օրենսգրքի նախագիծն էր, որը Ազգային ժողովին է ներկայացրել ԼՂՀ արդարադատության նախարար Արարատ Դանիելյանը: Նախագիծն ընդունվել է առաջին ընթերցմամբ:
Պատգամավորները հավանություն են տվել ԼՂՀ քաղաքացիական  օրենսգրքի նախագծի վերաբերյալ  առաջարկությունների և երկրորդ ընթերցմամբ ներկայացման ժամկետները երկարաձգելու մասին ԼՂՀ ԱԺ որոշմանը:
Խորհրդարանը 27 կողմ ձայնով ընդունել է նաև ԼՂՀ  Վերահսկիչ պալատի  2016 թվականի գործունեության տարեկան ծրագիրը:
Օրակարգի եզրափակիչ հարցը ԼՂՀ արդարադատության խորհրդի իրավաբան անդամների նշանակումն էր, որը, օրենքի համաձայն, տեղի է ունեցել գաղտնի քվեարկությամբ: Ժամանակավոր հաշվիչ հանձնաժողովի նախագահ, պատգամավոր Ռամելա Դադայանը հրապարակել է քվեարկության արդյունքները, համաձայն որի` իրավաբան անդամների թեկնածուներ Շուշանիկ Հայրապետյանը (29 կողմ) և Արսեն Սառաջյանը (32 կողմ) նշանակվել են ԼՂՀ արդարադատության խորհրդի անդամներ:

Состоялось заключительное заседание 2-й сессии Национального собрания НКР 6-го созыва
Сегодня под председательством председателя парламента Ашота Гуляна состоялось заключительное заседание 2-й сессии Национального собрания НКР 6-го созыва, на котором присутствовали члены правительства во главе с премьер-министром Араиком Арутюняном.
По предложению депутата Эдуарда Агабекяна пленарное заседание началось с минуты молчания в память о военнослужащих, погибших в последние несколько дней на линии соприкосновения ВС НКР и Азербайджана.
Заседание продолжилось с рассмотрения проекта государственного бюджета НКР на 2016 год. Проект закона НКР "О государственном бюджете НКР на 2016 год" представил министр финансов Спартак Тевосян. Министр отметил, что после состоявшегося 16 декабря заседания фракции и депутаты представили правительству порядка 19 вопросов и предложений. В общей сложности в проект государственного бюджета на 2016 год было включено лишь предложение о выделении дополнительных средств на поддержку сферы гражданской обороны.
Фракции Национального собрания выразили свои точки зрения касательно бюджета.
С заключительным словом выступил премьер-министр Араик Арутюнян. В своем слове глава кабмина коснулся также позиций фракций касательно проекта бюджета и озвученных опасений. Араик Арутюнян отметил, что в 2016 году в стране будет дан старт ряду новых программ, планируется также обеспечить высокие показатели в сфере гидроэнергетики и горной промышленности.
В заключение премьер выразил благодарность депутатам за активные и эффективные обсуждения.
Пленарное заседание продолжилось с голосования по  рассмотренным на предыдущем заседании проектам государственного бюджета НКР на 2016 год и сопровождающих законов.
Депутаты приняли «О внесении изменений и дополнения в закон НКР "Об оплате труда лиц, занимающих государственные должности"»,  «О внесении изменений в закон НКР "Об общественной службе"», «О внесении изменения в закон НКР "Об аудиторской деятельности"»,  «О внесении дополнений и изменений в закон НКР "О налогах"»,  «О внесении изменений в закон НКР "О налоге на прибыль"»,  «О внесении дополнений и  изменений в закон НКР "О налоге на добавочную стоимость"»,  «О внесении изменения в закон НКР "Об акцизном налоге"»,  «О внесении изменений в закон НКР "О налоге на торговлю"»,   «О внесении изменений в закон НКР "О фиксированных платежах"»,   «О внесении изменений в закон НКР "О выделении (отчислении) средств на строительство, ремонт и эксплуатацию автомобильных дорог"»,  «О внесении изменения в закон НКР "Об обязательных  платежах по регулированию общественных услуг"»,  «О внесении дополнений и изменений в закон НКР "О пособиях по временной нетрудоспособности"»,  «О внесении изменений в закон НКР "О государственных пенсиях"»,   «О внесении изменений в закон НКР "О подоходном налоге"».
Затем парламент, согласно закону "Регламент НС", соотношением голосов 29-"за", 4-"против" принял проект закона НКР "О государственном бюджете НКР на 2016 год".
Следующий вопрос повестки дня заседания – проект Гражданского кодекса НКР –представил министр юстиции НКР Арарат Даниелян. Проект был принят в первом чтении.
Депутаты одобрили также постановление НС НКР о предложениях касательно проекта Гражданского кодекса НКР и продлении сроков их представления во втором чтении.
В ходе заседания парламент 27 голосами  "за" принял также годовую программу деятельности Контрольной палаты НКР на 2016 год.
В повестку дня заседания был включен также вопрос о назначении членов-юристов Совета правосудия НКР. Для назначения, согласно закону, было проведено тайное голосование. Председатель временной счетной комиссии Рамела Дадаян огласила результаты голосования, согласно которым кандидаты Шушаник Айрапетян (29 - "за") и Арсен Сараджян (32 - "за") были назначены членами Совета правосудия НКР.
Председатель Национального собрания поздравил новоизбранных членов-юристов и пожелал эффективной работы.
Национальное собрание 6-го созыва завершило 2-ю сессию под звуки государственного гимна Нагорно-Карабахской Республики.