ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը դեկտեմբերի 22-ին հրավիրել է աշխատանքային խորհրդակցություն՝ խորհրդարանի փոխնախագահի, մշտական հանձնաժողովների նախագահների, նրանց տեղակալների եւ աշխատակազմի պատասխանատուների մասնակցությամբ:
Խորհրդակցության ընթացքում քննարկվել են Ազգային ժողովի 2-րդ նստաշրջանի օրակարգում գտնվող օրինագծերը, «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության 2016 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագիծը եւ դրան ուղեկցող օրենքների նախագծերը:
Ամփոփելով արդյունքները՝ խորհրդարանի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը հայտարարել է, որ 6-րդ գումարման Ազգային ժողովի 2-րդ նստաշրջանի վերջին լիագումար նիստը տեղի կունենա դեկտեմբերի 23-ին, ժամը՝ 11:00-ին:

December 22, Chairman of the Republic of Nagorno Karabakh National Assembly Ashot Ghoulyan had a working meeting, where Deputy Chairman of the Parliament, NA NKR Chairmen of the Standing committees, their deputies and senior staff members took part.
During the meeting the draft laws, included into the agenda of the National Assembly 2nd session, as well as the draft of the law “On State budget of the Nagorno Karabakh Republic for 2016” and  accompanying bills have been discussed.
Chairmen of the Standing committees submitted relevant reports on the draft laws presented to the parliament for consideration.
Summing up the meeting, Ashot Ghoulyan announced that the last plenary session of the 2nd session of the National Assembly of the 6-th convocation will be held on December 23 at 11:00.