Ղեկավարվելով «Զանգվածային լրատվության մասին» ԼՂՀ օրենքի 6-րդ հոդվածով, «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Ազգային ժողովում լրագրողների  հավատարմագրման կարգը հաստատելու մասին» ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահի թիվ ՆՈ-001-Ն որոշմամբ՝ ԼՂՀ ԱԺ աշխատակազմը 2016թ. հունվարի 14-ից մինչև հունվարի 29-ը իրականացնում է ԼՂՀ Ազգային ժողովի գործունեությունը լուսաբանող լրագրողների հավատարմագրում:
Լրագրողին հավատարմագրելու նպատակով լրատվական գործունեություն իրականացնողը գրավոր դիմում է ներկայացնում Աշխատակազմի ղեկավարին՝ ներկայացնելով.
ա) լրատվական գործունեություն իրականացնող իրավաբանական անձի լրիվ անվանումը, կազմակերպական-իրավական ձևը, գտնվելու վայրի հասցեն, իսկ եթե լրատվական գործունեություն իրականացնողը ֆիզիկական անձ է՝ նրա ազգանունը, անունը, հայրանունը (եթե հայրանունը նշված է անձնագրում),
բ) հավատարմագրման ներկայացվող լրագրողի ազգանունը, անունը, հայրանունը (եթե հայրանունը նշված է անձնագրում) և բնակության վայրի հասցեն,
գ) լրագրողի ներկայացրած լրատվության միջոցի (լրատվության միջոցների) անվանումը (անվանումները), որին պետք է ներկայացնի հավատարմագրված լրագրողը,
դ) հավատարմագրման ներկայացվող լրագրողի անձը հաստատող փաստաթղթի պատճենը (անձնագիր, նույնականացման քարտ) և 1 լուսանկար (3x4 չափսի),
ե) լրատվական գործունեություն իրականացնողի և լրագրողի էլեկտրոնային փոստի հասցեները, հեռախոսահամարներն ու հեռապատճենների համարները (եթե այդպիսիք առկա են),
զ) հավատարմագրման ժամկետը, եթե այն նախատեսում է մեկ տարուց պակաս ժամկետով:
Դիմումների ընդունման վերջնաժամկետ է սահմանվում 2016 թվականի հունվարի 29-ը:
Մանրամասն տեղեկությունների համար  կարող եք գրել press@nankr.am էլ-փոստին կամ` զանգահարել (047) 94-36-81 հեռախոսահամարով: