Այսօր տեղի է ունեցել ԼՂՀ Ազգային ժողովի հերթական լիագումար նիստը, որը վարում էր ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը: Նիստին ներկա էին կառավարության անդամները` ԼՂՀ վարչապետ Արայիկ Հարությունյանի գլխավորությամբ:
«Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության 2016թ. պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագծի մասին զեկույցով հանդես է եկել ԼՂՀ ֆինանսների նախարար Սպարտակ Թևոսյանը: Նախարարը ներկայացրել է 2016թ.-ի պետական բյուջեի նախագծի հիմնական ուղղությունները, ակնկալվող ցուցանիշները և համեմատականներ անցկացրել ընթացիկ տարվա ցուցանիշների միջև: Ս. Թևոսյանն ընդգծել է, որ գալիք տարվա բյուջեն ունենալու է առավելապես սոցիալական ուղղվածություն, մեկնարկելու են մի շարք նոր ծրագրեր:
Ֆինանսների նախարարը շնորհակալություն է հայտնել ԼՂՀ ԱԺ պատգամավորներին` 2016թ.-ի պետական բյուջեի նախնական քննարկումներին ակտիվ մասնակցելու համար և նշել է, որ հանձնաժողովներում ու խմբակցություններում բյուջեի վերաբերյալ նախնական քննարկումներից հետո, ԱԺ կանոնակարգի համաձայն, պատգամավորները կառավարությանն են ներկայացրել թվով 73 հարց-առաջարկություն:
2016թ.-ի բյուջեի մասին օրենքի նախագծին ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի ու պաշտպանության, անվտանգության և օրինապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովները տվել են դրական եզրակացություններ:
Մտքերի փոխանակության ընթացքում գալիք տարվա բյուջեի նախագծի վերաբերյալ ելույթներով հանդես են եկել պատգամավորներ Էդուարդ Աղաբեկյանը և Գագիկ Բաղունցը:
Ժամը 11:50-ին ավարտվել է բյուջեի նախագծի քննարկումը: Համաձայն ԱԺ կանոնակարգի՝ պատգամավորները և խմբակցությունները 2016թ.-ի բյուջեի նախագծի վերաբերյալ 24 ժամվա ընթացքում կարող են նոր առաջարկություններ ներկայացնել ԱԺ աշխատակազմ:
Ազգային ժողովի նիստը շարունակվել է ԼՂՀ 2016թ. պետական բյուջեի նախագծին ուղեկցող «Պետական պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություններ և լրացում կատարելու մասին» և «Հանրային ծառայության մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Աուդիտորական գործունեության մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին», «Հարկերի մասին» ԼՂՀ օրենքում լրացում և փոփոխություններ կատարելու մասին», «Շահութահարկի մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Ավելացված արժեքի հարկի մասին» ԼՂՀ օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին», «Ակցիզային հարկի մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին», «Առևտրի հարկի մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Հաստատագրված վճարների մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Ավտոմոբիլային ճանապարհների շինարարության, նորոգման և պահպանման համար կատարվող հատկացումների (մասհանումների) մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» և «Հանրային ծառայությունների կարգավորման պարտադիր վճարների մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին», «Ժամանակավոր անաշխատունակության նպաստների մասին» ԼՂՀ օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին», «Պետական կենսաթոշակների մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» և «Եկամտային հարկի մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթների քննարկմամբ:
Ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովը նշված նախագծերի վերաբերյալ տվել է դրական եզրակացություն: Այդ նախագծերը քվեարկության կդրվեն ԼՂՀ ԱԺ հաջորդ լիագումար նիստում:
Խորհրդարանում քննարկվել և ընդունվել են «Գույքի նկատմամբ իրավունքների պետական գրանցման մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» և «Պետական տուրքի մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» ԼՂՀ օրենքները, իսկ երկրորդ ընթերցմամբ՝ «Անասնաբուժության մասին» ԼՂՀ օրենքը:
Ազգային ժողովում ներկայացվել է նաև ԼՂՀ հանրային ծառայությունները և տնտեսական մրցակցությունը կարգավորող պետական հանձնաժողովի 2016 թվականի տարեկան գործունեության ծրագիրը: Պատգամավորներն իրենց հուզող հարցերի մասին ստացել են անհրաժեշտ պարզաբանումներ:

На пленарном заседании Национального собрания состоялось обсуждение проекта бюджета и сопровождающих его законопроектов
16 декабря 2015
16 декабря состоялось очередное пленарное заседание Национального собрания Нагорно-Карабахской Республики, которое вел председатель парламента Ашот Гулян. На заседании присутствовали члены правительства во главе с премьер-министром НКР Араиком Арутюняном.
С докладом касательно проекта закона "О государственном бюджете Нагорно-Карабахской Республики на 2016 год" выступил министр финансов НКР Спартак Тевосян. Министр представил основные направления проекта государственного бюджета на 2016 год, ожидаемые показатели и провел сравнения с показателями за текущий год. С. Тевосян подчеркнул, что бюджет на будущий год будет иметь преимущественно социальную направленность, будет дан старт ряду новых программ.
Глава ведомства выразил благодарность депутатам НС НКР за активное участие в предварительных обсуждениях государственного бюджета на 2016 год, отметив, что после проведенных в комиссиях и фракциях предварительных обсуждений касательно бюджета, депутаты, согласно регламенту Национального собрания, представили правительству порядка 73 вопросов и предложений.
Постоянные комиссии НС НКР по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению и по вопросам обороны, безопасности и правопорядка дали положительные заключения по проекту закона о бюджете на 2016 год.
В ходе прений касательно проекта бюджета на будущий год с речью выступили депутаты Эдуард Агабекян и Гагик Багунц.
В 11:50 завершилось обсуждение проекта бюджета. Согласно регламенту НС, в течение 24 часов, депутаты и фракции могут представить в аппарат НС новые предложения.
В ходе заседания были рассмотрены пакеты сопровождающих проект государственного бюджета НКР на 2016 год проектов законов «О внесении изменений и дополнения в закон НКР "Об оплате труда лиц, занимающих государственные должности"»,  «О внесении изменений в закон НКР "Об общественной службе"», «О внесении изменения в закон НКР "Об аудиторской деятельности"»,  «О внесении дополнений и изменений в закон НКР "О налогах"»,  «О внесении изменений в закон НКР "О налоге на прибыль"»,  «О внесении дополнений и  изменений в закон НКР "О налоге на добавочную стоимость"»,  «О внесении изменения в закон НКР "Об акцизном налоге"»,  «О внесении изменений в закон НКР "О налоге на торговлю"»,   «О внесении изменений в закон НКР "О фиксированных платежах"»,   «О внесении изменений в закон НКР "О выделении (отчислении) средств на строительство, ремонт и эксплуатацию автомобильных дорог"»,  «О внесении изменения в закон НКР "Об обязательных  платежах по регулированию общественных услуг"»,  «О внесении дополнений и изменений в закон НКР "О пособиях по временной нетрудоспособности"»,  «О внесении изменений в закон НКР "О государственных пенсиях"»,   «О внесении изменений в закон НКР "О подоходном налоге"».
Постоянная комиссия по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению дала положительное заключение по указанным проектам. Данные проекты будут вынесены на голосование на следующем пленарном заседании НС НКР.
В парламенте были обсуждены и приняты также законы НКР «О внесении изменений в закон НКР "О государственной регистрации прав на имущество"» и «О внесении изменений  и дополнений в закон НКР "О государственной пошлине"». Во втором чтении был принят закон НКР "О ветеринарии".
В Национальном собрании была представлена также программа деятельности Государственной комиссии по регулированию общественных услуг и экономической конкуренции на 2016 год.