Այսօր տեղի է ունեցել ԼՂՀ Ազգային ժողովի հերթական լիագումար նիստը, որը վարում էր ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը: Նիստին ներկա էին կառավարության անդամները` ԼՂՀ վարչապետ Արայիկ Հարությունյանի գլխավորությամբ:
«Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության 2016թ. պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագծի մասին զեկույցով հանդես է եկել ԼՂՀ ֆինանսների նախարար Սպարտակ Թևոսյանը: Նախարարը ներկայացրել է 2016թ.-ի պետական բյուջեի նախագծի հիմնական ուղղությունները, ակնկալվող ցուցանիշները և համեմատականներ անցկացրել ընթացիկ տարվա ցուցանիշների միջև: Ս. Թևոսյանն ընդգծել է, որ գալիք տարվա բյուջեն ունենալու է առավելապես սոցիալական ուղղվածություն, մեկնարկելու են մի շարք նոր ծրագրեր:
Ֆինանսների նախարարը շնորհակալություն է հայտնել ԼՂՀ ԱԺ պատգամավորներին` 2016թ.-ի պետական բյուջեի նախնական քննարկումներին ակտիվ մասնակցելու համար և նշել է, որ հանձնաժողովներում ու խմբակցություններում բյուջեի վերաբերյալ նախնական քննարկումներից հետո, ԱԺ կանոնակարգի համաձայն, պատգամավորները կառավարությանն են ներկայացրել թվով 73 հարց-առաջարկություն:
2016թ.-ի բյուջեի մասին օրենքի նախագծին ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի ու պաշտպանության, անվտանգության և օրինապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովները տվել են դրական եզրակացություններ:
Մտքերի փոխանակության ընթացքում գալիք տարվա բյուջեի նախագծի վերաբերյալ ելույթներով հանդես են եկել պատգամավորներ Էդուարդ Աղաբեկյանը և Գագիկ Բաղունցը:
Ժամը 11:50-ին ավարտվել է բյուջեի նախագծի քննարկումը: Համաձայն ԱԺ կանոնակարգի՝ պատգամավորները և խմբակցությունները 2016թ.-ի բյուջեի նախագծի վերաբերյալ 24 ժամվա ընթացքում կարող են նոր առաջարկություններ ներկայացնել ԱԺ աշխատակազմ:
Ազգային ժողովի նիստը շարունակվել է ԼՂՀ 2016թ. պետական բյուջեի նախագծին ուղեկցող «Պետական պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություններ և լրացում կատարելու մասին» և «Հանրային ծառայության մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Աուդիտորական գործունեության մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին», «Հարկերի մասին» ԼՂՀ օրենքում լրացում և փոփոխություններ կատարելու մասին», «Շահութահարկի մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Ավելացված արժեքի հարկի մասին» ԼՂՀ օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին», «Ակցիզային հարկի մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին», «Առևտրի հարկի մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Հաստատագրված վճարների մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Ավտոմոբիլային ճանապարհների շինարարության, նորոգման և պահպանման համար կատարվող հատկացումների (մասհանումների) մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» և «Հանրային ծառայությունների կարգավորման պարտադիր վճարների մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին», «Ժամանակավոր անաշխատունակության նպաստների մասին» ԼՂՀ օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին», «Պետական կենսաթոշակների մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» և «Եկամտային հարկի մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթների քննարկմամբ:
Ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովը նշված նախագծերի վերաբերյալ տվել է դրական եզրակացություն: Այդ նախագծերը քվեարկության կդրվեն ԼՂՀ ԱԺ հաջորդ լիագումար նիստում:
Խորհրդարանում քննարկվել և ընդունվել են «Գույքի նկատմամբ իրավունքների պետական գրանցման մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» և «Պետական տուրքի մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» ԼՂՀ օրենքները, իսկ երկրորդ ընթերցմամբ՝ «Անասնաբուժության մասին» ԼՂՀ օրենքը:
Ազգային ժողովում ներկայացվել է նաև ԼՂՀ հանրային ծառայությունները և տնտեսական մրցակցությունը կարգավորող պետական հանձնաժողովի 2016 թվականի տարեկան գործունեության ծրագիրը: Պատգամավորներն իրենց հուզող հարցերի մասին ստացել են անհրաժեշտ պարզաբանումներ:

Draft Budget and Its Accompanying Draft Laws Discussed at the Plenary Session of the National Assembly
16 December 2015
December 16, a regular plenary session of the Nagorno Karabakh Republic National Assembly conducted by the Chairman of the Parliament Ashot Ghoulyan. Members of the government headed by the NKR Prime-minister Araik Harutunyan took part at the sitting.
A report on the draft law "On State Budget of the Nagorno Karabakh Republic for 2016" was made by the NKR Minister of Finance Spartak Tevosyan. The Minister presented the main directions of the draft state budget for 2016, expected performance and have compared with the figures for the current year. S. Tevosyan underlined that the budget for next year will have a strong social focus, a series of new programs will be started.
The Minister expressed his gratitude to the NKR National Assembly deputies for their active participation in the preliminary discussions of the 2016 state budget. We note that, following preliminary discussions on the budget in the committees and factions, the deputies submitted to the government about 73 questions and suggestions, according to the regulations of the National Assembly.
The NKR NA Standing Committee on Budget, Financial and Economic Management and on Defense, Security and Law Enforcement has given a positive opinion on the draft budget law for 2016.
The deputies Eduard Aghabekyan and Gagik Bagunts have made speeches on the draft budget for next year.
Discussion of the draft budget was finished at 11.50. According to the NA regulations within 24 hours, the deputies and factions can submit new proposals to the National Assembly staff.
During the meeting a package of the NKR draft laws "On Amendments and Additions to the NKR Law "On Remuneration of Persons Holding Public Office ", "On Amendments to the NKR Law "On Public Service ", "On Amending the NKR Law" On Auditing ' "On Amendments and Additions to the Law of the NKR" On Taxes ', "On Amendments to the NKR Law "On Profit Tax", "On Making Additions and Amendments to the NKR Law "On Value Added Tax'," "On Amendments to the NKR Law "On Excise Tax"," On Amendments to the NKR Law "On Taxes on Trade", "On Amendments to the NKR Law of the PRC" On Fixed Payments "," "On amendments to the NKR Law" On the Allocation (Deduction) of Funds for Construction, Repair and Maintenance of Roads "," "On Amending the NKR Law" On Compulsory Payments the Public Service " "On Amendments and Additions to the Law of the NKR" On Benefits for Temporary Disability", " On Amendments to the NKR Law "On State Pensions" "," On Amendments to the NKR Law "On Income Tax' accompanying the draft state budget for 2016 was discussed.
Standing Committee on Budget, Financial and Economic Management has given positive conclusion to the projects. These drafts will be put to the vote at the next plenary session of the NKR National Assembly.
The Parliament has also discussed and adopted the NKR laws "On Amendments to the NKR Law " On State Registration of the Property Rights" and "On Amendments and Additions to the NKR Law" On State Tax". In the second reading the NKR law "On Veterinary Science" was adopted.
The program of activities of the State Commission on regulating public services and economic competition in 2016 was also presented at the National Assembly.