«Բյուջե-2016»-ի նախնական քննարկումների ամփոփումն Ազգային ժողովում
Դեկտեմբերի 11-ին տեղի է ունեցել ԼՂՀ Ազգային ժողովի ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստը, որը վարում էր հանձնաժողովի նախագահ Ռուսլան Իսրայելյանը:
Ամփոփիչ նիստի ընթացքում քննության առնվեցին «ԼՂՀ 2016թ. պետական բյուջեի մասին» ԼՂՀ օրենքի նախագծի փաթեթում ներկայացված մի շարք օրենքների նախագծեր:
Օրինագծերի մասին զեկույցներով հանդես եկան  ԼՂՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալներ Գրիգորի Մարտիրոսյանը և Արթուր Հարությունյանը, ԼՂՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Սամվել Ավանեսյանը և ԼՂՀ կառավարության աշխատակազմի ղեկավար-նախարար Լևոն Գրիգորյանը:
Զեկուցողները պատասխանել և պարզաբանումներ են տվել ԼՂՀ ԱԺ պատգամավորների առաջադրած հարցերին:
Գլխադասային հանձնաժողովը  ներկայացված բոլոր նախագծերը դրական եզրակացությամբ երաշխավորել է երկրորդ նստաշրջանի առաջիկա լիագումար  նիստի օրակարգ ընդգրկելու համար:
Նիստին ներկա են եղել նաև ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը,  ԼՂՀ  էկոնոմիկայի նախարար Անդրանիկ Խաչատրյանը և ԼՂՀ ազգային վիճակագրական ծառայության նախագահ Կարեն Ներսիսյանը:

В Национальном собрании подвели итоги предварительных обсуждений бюджета-2016
11 декабря состоялось заседание постоянной комиссии Национального собрания НКР по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению, которое вел председатель комиссии Руслан Исраелян.
В ходе итогового заседания были рассмотрены проекты ряда законов, представленных в пакете проекта закона НКР "О государственном бюджете НКР на 2016 год".
С докладами относительно законопроектов выступили заместители министра финансов НКР Григорий Мартиросян и Артур Арутюнян, министр труда и социальных вопросов Самвел Аванесян и министр-руководитель аппарата правительства НКР Левон Григорян.
Докладчики ответили на вопросы депутатов и дали дополнительные пояснения.
Головная комиссия дала положительное заключение на включение всех представленных проектов в повестку предстоящего пленарного заседания второй сессии.
На заседании присутствовали председатель Национального собрания НКР Ашот Гулян, министр экономики Андраник Хачатрян и председатель Национальной статистической службы НКР Карен Нерсисян.