2016թ. բյուջեի նախագծի քննարկումները խմբակցություններում շարունակվել են
Դեկտեմբերի 9-ին տեղի է ունեցել ԼՂՀ Ազգային ժողովի «Ժողովրդավարություն» խմբակցության ու ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի համատեղ նիստը, որը վարում էր խմբակցության ղեկավար Վարդգես Բաղրյանը:
Օրակարգում  «ԼՂՀ 2016թ. պետական բյուջեի մասին» ԼՂՀ օրենքի նախագծի քննարկումն  էր: Խմբակցության անդամների` ԼՂՀ ֆինանսների նախարար Սպարտակ Թևոսյանին առաջադրած հարցերը քաղպաշտպանության, տնտեսության, բյուջետային քաղաքականության և մշակույթի ոլորտներից էին:
Օրվա երկրորդ կեսին տեղի ունեցավ ԼՂՀ ԱԺ «Դաշնակցություն» խմբակցության  ու ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի համատեղ նիստը, որը վարում էր խմբակցության քարտուղար Ալյոշա Գաբրիելյանը:
Քննարկվող թեման կրկին «ԼՂՀ 2016թ. պետական բյուջեի մասին» ԼՂՀ օրենքի նախագիծն էր:
Հուշարձանների պահպանության, ջրամատակարարման, երիտասարդ ընտանիքների վարկավորման, հանքարդյունաբերության և այլ բնագավառների վերաբերյալ էին խմբակցության անդամների` ֆինանսների նախարարին ուղղած հարցերը:
«ԼՂՀ  2016թ. պետական բյուջեի մասին» ԼՂՀ օրենքի նախագծի մասին  խմբակցություններում քննարկումները եզրափակվեցին «Վերածնունդ» խմբակցության ու ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի համատեղ նիստով, որը վարում էր խմբակցության ղեկավար Հայկ Խանումյանը:
Պատգամավորի առաջադրած հարցերը վերաբերում էին տեղական ինքնակառավարման մարմինների ֆինանսավորմանը, առողջապահության ու մշակույթի ոլորտներին:
Հիշեցնենք, որ «ԼՂՀ  2016թ. պետական բյուջեի մասին» ԼՂՀ օրենքի նախնական քննարկումը կեզրափակվի դեկտեմբերի 11-ին` ԼՂՀ ԱԺ ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում:

December 9, NKR National Assembly held a joint meeting of the parliamentary faction of "Democracy" and the Standing Committee on Budget, Financial and Economic Management, chaired by head of the faction Vardges Baghryan.
The agenda included discussion of the draft law of the NKR "On the NKR State Budget for 2016". Questions presented by the members of the faction to the NKR Minister of Finance Spartak Tevosyan, were concerning the scope of the civil defense, the economy, budget policy and culture.
In the afternoon, a joint meeting of the parliamentary faction "Dashnaktsutyun" and the Standing Committee on Budget, Financial and Economic Management, chaired by Secretary of the Alyosha Gabrielyan was held.
At the meeting the draft law of the NKR "On the NKR state budget for 2016" was discussed again. Finance Minister responded to questions concerning the protection of the monuments, water supply, lending for young families, the mining industry and other spheres.
Discussion of the draft law "On the State Budget of the NKR for 2016" in the fractions resulted in the joint session of the parliamentary faction "Revival" and the Standing Committee on Budget, Financial and Economic Management, chaired by head of the faction Hayk Khanumyan.
The questions of the parliamentarians were related to financing of local government, health care and culture.
We remind that a preliminary discussion of the NKR law "On State Budget of the Nagorno Karabakh Republic for 2016" will be completed in the upcoming December 11 meeting of the NKR NA Standing Committee on Budget, Financial and Economic Management.