2016թ. բյուջեի նախագծի քննարկումները խմբակցություններում շարունակվել են
Դեկտեմբերի 9-ին տեղի է ունեցել ԼՂՀ Ազգային ժողովի «Ժողովրդավարություն» խմբակցության ու ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի համատեղ նիստը, որը վարում էր խմբակցության ղեկավար Վարդգես Բաղրյանը:
Օրակարգում  «ԼՂՀ 2016թ. պետական բյուջեի մասին» ԼՂՀ օրենքի նախագծի քննարկումն  էր: Խմբակցության անդամների` ԼՂՀ ֆինանսների նախարար Սպարտակ Թևոսյանին առաջադրած հարցերը քաղպաշտպանության, տնտեսության, բյուջետային քաղաքականության և մշակույթի ոլորտներից էին:
Օրվա երկրորդ կեսին տեղի ունեցավ ԼՂՀ ԱԺ «Դաշնակցություն» խմբակցության  ու ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի համատեղ նիստը, որը վարում էր խմբակցության քարտուղար Ալյոշա Գաբրիելյանը:
Քննարկվող թեման կրկին «ԼՂՀ 2016թ. պետական բյուջեի մասին» ԼՂՀ օրենքի նախագիծն էր:
Հուշարձանների պահպանության, ջրամատակարարման, երիտասարդ ընտանիքների վարկավորման, հանքարդյունաբերության և այլ բնագավառների վերաբերյալ էին խմբակցության անդամների` ֆինանսների նախարարին ուղղած հարցերը:
«ԼՂՀ  2016թ. պետական բյուջեի մասին» ԼՂՀ օրենքի նախագծի մասին  խմբակցություններում քննարկումները եզրափակվեցին «Վերածնունդ» խմբակցության ու ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի համատեղ նիստով, որը վարում էր խմբակցության ղեկավար Հայկ Խանումյանը:
Պատգամավորի առաջադրած հարցերը վերաբերում էին տեղական ինքնակառավարման մարմինների ֆինանսավորմանը, առողջապահության ու մշակույթի ոլորտներին:
Հիշեցնենք, որ «ԼՂՀ  2016թ. պետական բյուջեի մասին» ԼՂՀ օրենքի նախնական քննարկումը կեզրափակվի դեկտեմբերի 11-ին` ԼՂՀ ԱԺ ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում:

В парламентских фракциях продолжились обсуждения проекта бюджета на 2016 год
9 декабря в Национальном собрании НКР состоялось совместное заседание парламентской фракции "Демократия" и постоянной комиссии по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению, которое вел руководитель фракции Вардгес Багирян.
В повестку дня заседания было включено обсуждение проекта закона НКР "О государственном бюджете НКР на 2016 год". Вопросы, озвученные членами фракции министру финансов НКР Спартаку Тевосяну, касались сфер гражданской обороны, экономики, бюджетной политики и культуры.
Во второй половине дня состоялось совместное заседание парламентской фракции "Дашнакцутюн" и постоянной комиссии по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению, которое вел секретарь фракции Алёша Габриелян.
В ходе заседания вновь обсуждался проект закона НКР "О государственном бюджете НКР на 2016 год". Министр финансов ответил на вопросы касательно охраны памятников, системы водоснабжения, кредитования молодых семей, горной промышленности и других сфер.
Обсуждения проекта закона  "О государственном бюджете НКР на 2016 год" во фракциях завершились совместным заседанием парламентской фракции "Возрождение" и постоянной комиссии по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению, которое вел руководитель фракции Айк Ханумян.
Вопросы, озвученные депутатом, касались финансирования органов местного самоуправления, сфер здравоохранения и культуры.
Напомним, предварительное обсуждение закона НКР "О государственном бюджете Нагорно-Карабахской Республики на 2016 год" завершится на предстоящем 11 декабря заседании постоянной комиссии НС НКР по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению.