2016թ. բյուջեի նախագծի քննարկումները՝ խմբակցություններում
Դեկտեմբերի 8-ին տեղի է ունեցել ԼՂՀ Ազգային ժողովի «Հայրենիք» խմբակցության  ու ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի համատեղ նիստը, որը վարում էր խմբակցության ղեկավար Արթուր Թովմասյանը:
Օրակարգում  «ԼՂՀ 2016թ. պետական բյուջեի մասին» ԼՂՀ օրենքի նախագծի քննարկումն  էր, որին ներկա էր ԼՂՀ ֆինանսների նախարար Սպարտակ Թևոսյանը:
«Հայրենիք» խմբակցության ղեկավար Արթուր Թովմասյանը նշել է, որ խմբակցությունը պաշտպանում է բյուջեի նախագծի հայեցակարգը և ընդունված կարգով ու ժամկետում առաջարկություններ է ներկայացնելու գլխավոր ֆինանսական փաստաթղթի առնչությամբ:
Օրվա երկրորդ կեսին, համաձայն ժամանակացույցի, տեղի ունեցավ «Շարժում-88» խմբակցության  ու ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի համատեղ նիստը, որը վարում էր խմբակցության ղեկավար Էդուարդ Աղաբեկյանը:
Քննարկվող թեման կրկին «ԼՂՀ 2016թ. պետական բյուջեի մասին» ԼՂՀ օրենքի նախագիծն էր:
«Շարժում-88» խմբակցության անդամները ԼՂՀ ֆինանսների նախարար Ս. Թևոսյանին առաջադրեցին բյուջեի վերաբերյալ իրենց դիտարկումները և նշեցին, որ առավել մանրամասն դրանք կներկայացնեն գրավոր տեսքով:

8 декабря в Национальном собрании НКР состоялось совместное заседание парламентской фракции "Родина" и постоянной комиссии по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению, которое вел руководитель фракции Артур Товмасян.
В повестку дня заседания было включено рассмотрение проекта закона НКР "О государственном бюджете НКР на 2016 год", на котором присутствовал министр финансов НКР Спартак Тевосян.
Руководитель фракции "Родина" Артур Товмасян отметил, что фракция поддерживает концепцию проекта бюджета и в установленном порядке и сроках представит свои предложения касательно главного финансового документа страны.
Во второй половине дня состоялось совместное заседание парламентской фракции "Движение-88" и постоянной комиссии по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению, которое вел руководитель фракции Эдуард Агабекян.
Темой обсуждения на заседании вновь стал проект закона НКР "О государственном бюджете НКР на 2016 год".
Члены парламентской фракции "Движение-88" изложили министру финансов НКР С. Тевосяну свои наблюдения касательно бюджета, отметив, что они детально представят их в письменном виде.