Տեղական ինքնակառավարման մարմինների ֆինանսավորման հարցերը «Բյուջե-2016» քննարկումներում
Դեկտեմբերի 8-ին տեղի է ունեցել ԼՂՀ Աժ պետական-իրավական հարցերի ու ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժաղովների նիստը, որը վարում էր պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հովիկ Ջիվանյանը:
Օրակարգային՝ «ԼՂՀ 2016թ. պետական բյուջեի մասին» ԼՂՀ օրենքի նախագծում նախատեսված քննարկումներին զեկույցներով հանդես են եկել Ստեփանակերտի քաղաքապետը և շրջվարչակազմերի ղեկավարները: Ինչպես նշել է ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Ա. Ղուլյանը, այս ձևաչափով քննարկումները  կազմակերպվում են առաջին անգամ: Այն  հնարավորություն է կտա ավելի հստակ ու լիարժեք տեղեկություններ ստանալ շրջաններից և բյուջեի պլանավորման, ինչպես նաև օրենքների ընդունման միջոցով նպաստել յուրաքանչյուր շրջանին բնորոշ խնդիրների լուծմանը:
Զեկուցողները  և ԼՂՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Գ. Մարտիրոսյանը պատասխանել և լրացուցիչ պարզաբանումներ են տվել պատգամավորների հնչեցրած հարցերին:

8 декабря состоялось заседание постоянных комиссий Национального собрания НКР по государственно-правовым вопросам и по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению, которое вел председатель постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам Овик Дживанян.
На обсуждениях, предусмотренных по включенному в повестку дня проекту закона НКР "О государственном бюджете НКР на 2016 год", с докладами выступили мэр Степанакерта и руководители районных администраций. Как отметил председатель парламента НКР Ашот Гулян, обсуждения в данном формате организовываются впервые. Этот формат позволит получить более точные и полные сведения из районов республики и путем планирования бюджета и принятия законов способствовать решению проблем, характерных для каждого района.