Պետական-իրավական հարցերի ու ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների նիստ
07 դեկտեմբերի 2015
Դեկտեմբերի 7-ին տեղի ունեցավ ԼՂՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի ու ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների նիստը: Ողջունելով ներկաներին` հանձնաժողովների նախագահներ Հովիկ Ջիվանյանն ու Ռուսլան Իսրայելյանը խոսքը փոխանցեցին հիմնական զեկուցողներին:
Օրակարգում «ԼՂՀ 2016թ. պետական բյուջեի մասին» ԼՂՀ օրենքի նախագծում նախատեսված իշխանության պետական, դատական մարմինների և դատախազության ֆինանսավորման մասին հարցերն էին:
Զեկույցներով հանդես եկան ԼՂՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Մարատ Մուսայելյանը, ԼՂՀ Ազգային ժողովի աշխատակազմի ղեկավար Գարիկ Ժամհարյանը, ԼՂՀ կառավարության աշխատակազմի ղեկավար-նախարարի տեղակալ Դավիթ Դադայանը, ԼՂՀ Գերագույն դատարանի նախագահ Նարինե Նարիմանյանը, ԼՂՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Մոսիյանը, ԼՂՀ արդարադատության նախարար Արարատ Դանիելյանը, ԼՂՀ Վերահսկիչ պալատի նախագահ Էռնեստ Ավանեսյանը, ԼՂՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Յուրի Հայրապետյանը, ԼՂՀ քաղաքացիական ծառայության խորհրդի նախագահ Բորիս Առուշանյանը, և  ԼՂՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Եղիշե Արզումանյանը:
Բյուջեի նախագիծը ներկայացնող ոլորտների պատասխանատուները պատասխանեցին ու լրացուցիչ պարզաբանումներ  տվեցին պատգամավորների առաջադրած հարցերին:

7 декабря состоялось совместное заседание постоянных комиссий Национального собрания НКР по государственно-правовым вопросам и по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению. Поприветствовав присутствующих, председатели комиссий Овик Дживанян и Руслан Исраелян передали слово основным докладчикам.
В повестку дня заседания были включены вопросы финансирования органов государственной власти, судебной системы и прокуратуры, предусмотренные в проекте закона НКР "О государственном бюджете НКР на 2016 год".
С докладами в ходе заседания выступили руководитель аппарата президента НКР Марат Мусаелян, руководитель аппарата Национального собрания Гарик Джамгарян, заместитель министра - руководителя аппарата правительства НКР Давид Дадаян, председатель Верховного суда Нарине Нариманян, генеральный прокурор Артур Мосиян, министр юстиции Арарат Даниелян, председатель Контрольной палаты Эрнест Аванесян, защитник прав человека Юрий Айрапетян, председатель совета Гражданской службы Борис Арушанян и заместитель председателя Центральной избирательной комиссии Егише Арзуманян.
Представляющие проект бюджета ответственные лица ответили на вопросы депутатов и дали дополнительные пояснения.