Պետական-իրավական հարցերի ու ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների նիստ
07 դեկտեմբերի 2015
Դեկտեմբերի 7-ին տեղի ունեցավ ԼՂՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի ու ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների նիստը: Ողջունելով ներկաներին` հանձնաժողովների նախագահներ Հովիկ Ջիվանյանն ու Ռուսլան Իսրայելյանը խոսքը փոխանցեցին հիմնական զեկուցողներին:
Օրակարգում «ԼՂՀ 2016թ. պետական բյուջեի մասին» ԼՂՀ օրենքի նախագծում նախատեսված իշխանության պետական, դատական մարմինների և դատախազության ֆինանսավորման մասին հարցերն էին:
Զեկույցներով հանդես եկան ԼՂՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Մարատ Մուսայելյանը, ԼՂՀ Ազգային ժողովի աշխատակազմի ղեկավար Գարիկ Ժամհարյանը, ԼՂՀ կառավարության աշխատակազմի ղեկավար-նախարարի տեղակալ Դավիթ Դադայանը, ԼՂՀ Գերագույն դատարանի նախագահ Նարինե Նարիմանյանը, ԼՂՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Մոսիյանը, ԼՂՀ արդարադատության նախարար Արարատ Դանիելյանը, ԼՂՀ Վերահսկիչ պալատի նախագահ Էռնեստ Ավանեսյանը, ԼՂՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Յուրի Հայրապետյանը, ԼՂՀ քաղաքացիական ծառայության խորհրդի նախագահ Բորիս Առուշանյանը, և  ԼՂՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Եղիշե Արզումանյանը:
Բյուջեի նախագիծը ներկայացնող ոլորտների պատասխանատուները պատասխանեցին ու լրացուցիչ պարզաբանումներ  տվեցին պատգամավորների առաջադրած հարցերին:

December 7, a joint meeting of the NKR Standing Committees on State and Legal Affairs and on Budget, Financial and Economic Management was held. Having welcomed those present the chairmen of the committees gave floor to the keynote speakers.
The agenda included issues of financing of public authorities, the judiciary and the prosecutor's office provided for in the draft law of NKR "On the NKR State Budget for 2016".
The speakers at the meeting were the Head of the NKR President’s Office Marat Musayelyan, Chief of Staff of the National Assembly Garik G. Zhamharyan, Deputy Chief of Staff of the NKR Government, David Dadayan, Supreme Court Chairman Narine Narimanyan, Attorney General Arthur Mosiyan Justice Minister Ararat Danielyan, Chairman of the Control Chamber Ernest Avanesyan, Human Rights Defender Yuri Hayrapetyan, chairman of the Civil Service Boris Arushanyan and deputy chairman of the Central Electoral Commission Yeghishe Arzumanyan.
Responsible persons submitting the draft budget responded to MPs' questions and gave further explanations.