ԼՂՀ Ազգային ժողովում դեկտեմբերի 4-ին անց է կացվել «Խորհրդարանական դիվանագիտությունը եւ ղարաբաղյան հիմնախնդիրը» թեմայով պրոֆեսոր Ալեքսանդր Մանասյանի բաց դասախոսությունը՝ պատգամավորական կազմի, խորհրդարանի աշխատակազմի ու արտաքին գործերի նախարարության պատասխանատուների համար:
Իր ելույթում ընդգծելով միջազգային գործընթացներում խորհրդարանական դիվանագիտության աճող դերը, պրոֆեսոր Մանասյանը մասնավորապես նշել է, որ գլոբալացման պայմաններում արտաքին քաղաքականությունը դադարել է լինել մեկի կամ իշխանական փոքր խմբի իրավասության դաշտի տակ լինել միայն եւ աճում է այլ գործոնների դերը, որոնց թվում են փորձագիտական համայնքը, ժողովրդական ու խորհրդարանական դիվանագիտությունը եւ այս սանդղակում ամենաբարձր տեղը գրավող պաշտոնական տեսակետը՝ ի դեմս հանրապետության նախագահի, որն իրականացվում է արտաքին գործերի նախարարության միջոցով:
«Սրանք բոլորովին այլ դաշտեր են, ունեն ազատության տարբեր աստիճաններ ու ընդգրկում են միանգամայն տարբեր լսարաններ: Եւ արտաքին քաղաքականություն ծավալող պետությունը պետք է կարողանա այդ դաշտերն արդյունավետ կերպով օգտագործել՝ ընդհանուր քաղաքական խնդիրների լուծման համար»,-ընդգծել է Ա. Մանասյանը:
Պրոֆեսոր Մանասյանը, նշելով նաեւ վերջին ժամանակներում փորձագիտական համայնքի ազդեցության շրջանակների ընդլայնման իրողությունը, կարեւորել է փորձագետների ու խորհրդարանականների միջեւ մշտական կապի ու խորհրդատվությունների իրականացման անհրաժեշտությունը:
Շնորհակալություն հայտնելով պրոֆ. Մանասյանին՝ հետաքրքիր ու ընդգրկուն բանախոսության համար՝ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը նշել է, որ նման հանդիպումները 6-րդ գումարման խորհրդարանի պատգամավորական կազմի համար շարունակական կլինեն:
Արցախի խորհրդարանի ղեկավարը ներկաների անունից շնորհավորել է պրոֆ. Ալեքսանդր Մանասյանին՝ ծննդյան 75-ամյակի կապակցությամց, մաղթել գիտական ու ստեղծագործական նոր հաջողություններ եւ պարգեւատրել նրան ԼՂՀ ԱԺ պատվոգրով եւ հուշամեդալով:
Բաց դասախոսությանը ներկա էին նաեւ ԼՂՀ ԱԺ փոխնախագահ Վ.Բալայանը, կրթության, գիտության եւ սպորտի նախարար Ս.Ասրյանը, մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի նախարար Ն.Աղաբալյանը, ԱրՊՀ ռեկտոր Մ. Մինասյանը:

Открытая лекция в Национальном собрании НКР
4 декабря в Национальном собрании Нагорно-Карабахской Республики состоялась открытая лекция профессора Александра Манасяна на тему "Парламентская дипломатия и карабахский конфликт" для депутатского состава, аппарата парламента и ответственных лиц министерства иностранных дел.
Подчеркнув в своем слове возрастающую роль парламентской дипломатии в международных процессах,  профессор Манасян, в частности, отметил, что в условиях глобализации внешняя политика перестала находиться  под контролем только одного человека или небольшой правящей группы: возрастает также роль иных факторов, в числе которых экспертная община, народная и парламентская дипломатия и занимающая высшую позицию в этом списке официальная точка зрения в лице президента республики, которая претворяется в жизнь посредством министерства иностранных дел.
"Это абсолютно разные плоскости, которые обладают различной степенью свободы и охватывают совершенно разные аудитории. И государство, осуществляющее внешнюю политику, должно уметь эффективно использовать эти плоскости для решения общих политических проблем", – добавил Александр Манасян.
Отметив наметившуюся в последнее время тенденцию к расширению круга влияния экспертной общины, профессор Манасян указал на необходимость наличия постоянной связи и проведения консультаций между экспертами и парламентариями.
Выразив благодарность профессору за интересную и всеобъемлющую лекцию, председатель Национального собрания Ашот Гулян отметил, что подобные встречи для депутатского состава парламента 6-го созыва будут носить систематический характер.
Руководитель парламента от имени присутствующих поздравил Александра Манасяна с 75-летием и наградил его грамотой и памятной медалью НС НКР, пожелав ему творческих успехов и новых достижений в научной деятельности.
На открытой лекции присутствовали также заместитель председателя НС НКР В. Балаян, министр образования, науки и спорта С. Асрян, министр культуры и по делам молодежи Н. Агабалян, ректор АрГУ М. Минасян.