ԼՂՀ Ազգային ժողովում դեկտեմբերի 4-ին անց է կացվել «Խորհրդարանական դիվանագիտությունը եւ ղարաբաղյան հիմնախնդիրը» թեմայով պրոֆեսոր Ալեքսանդր Մանասյանի բաց դասախոսությունը՝ պատգամավորական կազմի, խորհրդարանի աշխատակազմի ու արտաքին գործերի նախարարության պատասխանատուների համար:
Իր ելույթում ընդգծելով միջազգային գործընթացներում խորհրդարանական դիվանագիտության աճող դերը, պրոֆեսոր Մանասյանը մասնավորապես նշել է, որ գլոբալացման պայմաններում արտաքին քաղաքականությունը դադարել է լինել մեկի կամ իշխանական փոքր խմբի իրավասության դաշտի տակ լինել միայն եւ աճում է այլ գործոնների դերը, որոնց թվում են փորձագիտական համայնքը, ժողովրդական ու խորհրդարանական դիվանագիտությունը եւ այս սանդղակում ամենաբարձր տեղը գրավող պաշտոնական տեսակետը՝ ի դեմս հանրապետության նախագահի, որն իրականացվում է արտաքին գործերի նախարարության միջոցով:
«Սրանք բոլորովին այլ դաշտեր են, ունեն ազատության տարբեր աստիճաններ ու ընդգրկում են միանգամայն տարբեր լսարաններ: Եւ արտաքին քաղաքականություն ծավալող պետությունը պետք է կարողանա այդ դաշտերն արդյունավետ կերպով օգտագործել՝ ընդհանուր քաղաքական խնդիրների լուծման համար»,-ընդգծել է Ա. Մանասյանը:
Պրոֆեսոր Մանասյանը, նշելով նաեւ վերջին ժամանակներում փորձագիտական համայնքի ազդեցության շրջանակների ընդլայնման իրողությունը, կարեւորել է փորձագետների ու խորհրդարանականների միջեւ մշտական կապի ու խորհրդատվությունների իրականացման անհրաժեշտությունը:
Շնորհակալություն հայտնելով պրոֆ. Մանասյանին՝ հետաքրքիր ու ընդգրկուն բանախոսության համար՝ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը նշել է, որ նման հանդիպումները 6-րդ գումարման խորհրդարանի պատգամավորական կազմի համար շարունակական կլինեն:
Արցախի խորհրդարանի ղեկավարը ներկաների անունից շնորհավորել է պրոֆ. Ալեքսանդր Մանասյանին՝ ծննդյան 75-ամյակի կապակցությամց, մաղթել գիտական ու ստեղծագործական նոր հաջողություններ եւ պարգեւատրել նրան ԼՂՀ ԱԺ պատվոգրով եւ հուշամեդալով:
Բաց դասախոսությանը ներկա էին նաեւ ԼՂՀ ԱԺ փոխնախագահ Վ.Բալայանը, կրթության, գիտության եւ սպորտի նախարար Ս.Ասրյանը, մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի նախարար Ն.Աղաբալյանը, ԱրՊՀ ռեկտոր Մ. Մինասյանը:

December 4, a public lecture by Professor Alexander Manasyan on “Parliament Diplomacy and Karabakh Conflict” for the parliamentarians and the responsible members of the Ministry of Foreign Affairs, was held at the National Assembly of Nagorno Karabakh Republic.
In his speech Prof. Manasyan stressed the growing role of parliamentary diplomacy in the international processes. In particular, he noted that in the context of globalization, foreign policy is no longer under the control of just one person or a small ruling group. The role of other factors, including the expert community, national and parliamentary diplomacy and official point of view represented by the President of the Republic, holding senior positions in the list, which is being implemented by the Ministry of Foreign Affairs is increasing.
“These are completely different levels, which have different degrees of freedom and cover completely different audience. And the state, carrying out foreign policy must be able to effectively use these to address common political problems", added Alexander Manasyan.
Noting the tendency to expand the circle of influence of the expert community, Prof. Manasyan pointed to the need for constant communication and consultation between experts and parliamentarians.
Expressing his gratitude to the professor for an interesting and comprehensive lecture, chairman of the National Assembly Ashot Ghoulyan noted that such meetings for the parliamentarians of the 6th convocation will be organized systematically.
On behalf of those present the Head of the Parliament congratulated Alexander Manasyan on his 75th birthday and awarded him a diploma and a commemorative medal of the NKR National Assembly, wishing him success and new achievements in scientific research.
Deputy Chairman of the NKR NA V. Balayan, Minister of Education, Science and Sport S. Asryan, Minister of Culture and Youth Affairs N. Aghabalyan, rector of Artsakh State University M. Minasyan also attended the public lecture.