Դեկտեմբերի 4-ին օրվա երկրորդ կեսին տեղի է ունեցել ԼՂՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի ու ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստը:
«Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության 2016 թվականի պետական բյուջեի մասին» ԼՂՀ օրենքի նախագծում նախատեսված գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի ոլորտների ֆինանսավորման մասին զեկույցներով հանդես են եկել ԼՂՀ մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարար Նարինե Աղաբալյանը և ԼՂՀ կրթության, գիտության և սպորտի նախարար Սլավա Ասրյանը:
Համաձայն 2016թ.-ի մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարարության պետական բյուջեի նախագծի` համակարգի համար նախատեսված հատկացումները կազմել են 1 մլրդ 973 մլն 537 հազ դրամ:
ԼՂՀ 2016թ.-ի պետական բյուջեի նախագծով կրթության բնագավառի ընդհանուր ծախսը նախատեսվում է 13 մլրդ 940մլն 247 հազար դրամ:
Բյուջեի նախագիծը ներկայացնող ոլորտների պատասխանատուները և ԼՂՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Գ. Մարտիրոսյանը պատասխանել ու լրացուցիչ պարզաբանումներ են տվել պատգամավորների առաջադրած հարցերին:

4 декабря во второй половине дня состоялось совместное заседание постоянных комиссий Национального собрания НКР по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта и по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению.
С докладами относительно финансирования сфер науки, образования, культуры, молодежи и спорта, предусмотренного в проекте закона НКР "О государственном бюджете Нагорно-Карабахской Республики на 2016 год", выступили министр культуры и по делам молодежи НКР Нарине Агабалян и министр образования, науки и спорта Слава Асрян.
Согласно проекту государственного бюджета, в 2016 году министерству культуры и по делам молодежи будет выделено порядка 1 млрд. 973 млн. 537 тыс. драмов.
Расходы на сферу образования, по проекту госбюджета на 2016 год, составят 13 млрд. 940 млн. 247 тыс. драмов.