Բյուջեի նախագծի քննարկումները ԼՂՀ ԱԺ սոցիալական և առողջապահության հարցերի ու ֆինանսաբյուջետային եւ տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում
04 դեկտեմբերի 2015
Դեկտեմբերի 4-ին տեղի է ունեցել ԼՂՀ ԱԺ  սոցիալական և առողջապահության հարցերի ու ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստը: Հանձնաժողովների նախագահներ Արամ Գրիգորյանի և Ռուսլան Իսրայելյանի մուտքի խոսքերից հետո գործադիր իշխանության պատասխանատուները ներկայացրել են բյուջեի նախագիծը:
«Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության 2016 թվականի պետական բյուջեի մասին» ԼՂՀ օրենքի նախագծում նախատեսված սոցիալական ապահովության, նպաստների, բյուջետային ոլորտի աշխատողների վարձատրության, առողջապահության ոլորտի ֆինանսավորման հարցերի մասին զեկույցներով հանդես են եկել ԼՂՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Սամվել Ավանեսյանը և ԼՂՀ առողջապահության նախարարի տեղակալ Կարեն Ղուկասյանը:
Այսպիսով` սոցիալական պաշտպանության ոլորտի ծախսը 2016թ.-ին նախատեսվում է 21 մլրդ 957մլն դրամ:  Ս. Ավանեսյանն իր զեկույցում մասնավորապես նշել է, որ 2016թ.-ին նախատեսում են իրականացնել նաև ոլորտի  զարգացմանն ուղղված մի քանի պիլոտային ծրագրեր:
ԼՂՀ 2016թ.-ի պետական բյուջեի նախագծով առողջապահության բնագավառի համար նախատեսվում է ծախսել 5 մլրդ 949,8մլն դրամ:
Զեկույցների ավարտին ոլորտների պատասխանատուները պատասխանել ու լրացուցիչ պարզաբանումներ են տվել պատգամավորների առաջադրած հարցերին:

December 4, a joint meeting of the NKR National Assembly Standing Committees on Social Affairs and Health and Budget, Financial and Economic Management took place. Welcoming speeches at the meeting were made by the chairmen of the commissions Aram Grigoryan and Ruslan Israelyan, and then the responsible persons of the government presented the draft budget.
The agenda included issues of funding social security and healthcare, benefits, wages of public sector employees, which were presented by the NKR Minister of Labour and Social Affairs, Samvel Avanesyan and Deputy Minister of Health Karen Ghoukasyan.
According to the project, in 2016 the cost on social protection will make 21 billion 975 million AMD. In his report, S. Avanesyan, in particular, noted that in 2016 it is also planned to implement a number of pilot programs for the development of the sphere.
According to the state budget for 2016, 5 billion 949.8 million AMD will be allocated for the healthcare.
The responsible persons presenting the draft budget, answered the MPs' questions and gave further explanations.