Բյուջեի նախագծի քննարկումները ԼՂՀ ԱԺ սոցիալական և առողջապահության հարցերի ու ֆինանսաբյուջետային եւ տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում
04 դեկտեմբերի 2015
Դեկտեմբերի 4-ին տեղի է ունեցել ԼՂՀ ԱԺ  սոցիալական և առողջապահության հարցերի ու ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստը: Հանձնաժողովների նախագահներ Արամ Գրիգորյանի և Ռուսլան Իսրայելյանի մուտքի խոսքերից հետո գործադիր իշխանության պատասխանատուները ներկայացրել են բյուջեի նախագիծը:
«Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության 2016 թվականի պետական բյուջեի մասին» ԼՂՀ օրենքի նախագծում նախատեսված սոցիալական ապահովության, նպաստների, բյուջետային ոլորտի աշխատողների վարձատրության, առողջապահության ոլորտի ֆինանսավորման հարցերի մասին զեկույցներով հանդես են եկել ԼՂՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Սամվել Ավանեսյանը և ԼՂՀ առողջապահության նախարարի տեղակալ Կարեն Ղուկասյանը:
Այսպիսով` սոցիալական պաշտպանության ոլորտի ծախսը 2016թ.-ին նախատեսվում է 21 մլրդ 957մլն դրամ:  Ս. Ավանեսյանն իր զեկույցում մասնավորապես նշել է, որ 2016թ.-ին նախատեսում են իրականացնել նաև ոլորտի  զարգացմանն ուղղված մի քանի պիլոտային ծրագրեր:
ԼՂՀ 2016թ.-ի պետական բյուջեի նախագծով առողջապահության բնագավառի համար նախատեսվում է ծախսել 5 մլրդ 949,8մլն դրամ:
Զեկույցների ավարտին ոլորտների պատասխանատուները պատասխանել ու լրացուցիչ պարզաբանումներ են տվել պատգամավորների առաջադրած հարցերին:

Обсуждения проекта бюджета на совместном заседании постоянных комиссий НС НКР по социальным вопросам и здравоохранению и по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению
04 декабря 2015
4 декабря состоялось совместное заседание постоянных комиссий Национального собрания НКР по социальным вопросам и здравоохранению и по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению. С приветственным словом в ходе заседания выступили председатели комиссий Арам Григорян и Руслан Исраелян, после чего ответственные лица правительства представили проект бюджета.
В повестку дня заседания были включены вопросы финансирования сфер социального обеспечения и здравоохранения, выплаты пособий, оплаты труда работников бюджетной сферы, которые представили министр труда и социальных вопросов НКР Самвел Аванесян и заместитель министра здравоохранения Карен Гукасян.
Так, согласно проекту, в 2016 году расходы в сфере социальной защиты составят 21 млрд. 975 млн. драмов. В своем докладе С. Аванесян, в частности, отметил, что в 2016 году планируется также реализация ряда пилотных программ, направленных на развитие сферы.
Согласно проекту госбюджета на 2016 год, на сферу здравоохранения планируется выделить 5 млрд. 949,8 млн. драмов.
Представляющие проект бюджета ответственные лица ответили на вопросы депутатов и дали дополнительные пояснения.
В обсуждении приняли участие также председатель и заместитель председателя парламента Ашот Гулян и Ваграм Балаян.