Դեկտեմբերի 2-ին տեղի է ունեցել ԼՂՀ Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստը, որը վարում էր խորհրդարանի ֆինանսաբյուջետային եւ տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ռուսլան Իսրայելյանը: Օրակարգում «ԼՂՀ 2016 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագծի պաշտոնական ներկայացման հարցն էր:
Օրինագծի եւ բյուջետային փաթեթի մյուս փաստաթղթերի վերաբերյալ հանդես գալով համապատասխան հաղորդմամբ՝ ԼՂՀ ֆինանսների նախարար Սպարտակ Թեւոսյանը նշեց, որ բյուջեի նախագիծը կազմելիս կառավարությունը հաշվի է առել ինչպես ընթացիկ տարում արձանագրված տնտեսական զարգացման միտումները, այնպես էլ՝ ՀՀ-ի ու օտարերկրյա փորձը:
Երկրի գլխավոր ֆինանսական փաստաթղթի նախագծով Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության 2016 թվականի համախմբված բյուջեն կկազմի. եկամուտների գծով` 86,185.5 մլն դրամ (առանց միջբյուջետային փոխանցումներից ստացվող մուտքերի), ներառյալ` ՀՀ-ից ստացվող միջպետական վարկի գումարը, ծախսերի գծով` 88,946.8 մլն դրամ (առանց միջբյուջետային փոխանցումների), դեֆիցիտը` 2,761.3 մլն դրամ:
Բյուջեի նախագծի թեմայով հանդես եկավ նաեւ ԼՂՀ վարչապետ Արայիկ Հարությունյանը: Նա ներկայացրեց գալիք տարում երկրի սոցիալ-տնտեսական քաղաքականության հիմնական ուղղություններն ու շեշտադրումները՝ լրացուցիչ պարզաբանումներ տալով պետբյուջեի նախագծի առնչությամբ պատգամավորների բարձրացրած հարցերին:
Համաձայն հաստատված ժամանակացույցի, դեկտեմբերի 3-ից մեկնարկող քննարկումները կշարունակվեն խորհրդարանի մշտական հանձնաժողովներում եւ խմբակցություններում:

2 декабря состоялось совместное заседание постоянных комиссий Национального собрания Нагорно-Карабахской Республики, которое вел председатель постоянной комиссии НС НКР по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению Руслан Исраелян. В повестку дня заседания был включен вопрос официального представления проекта закона "О государственном бюджете на 2016 год".
Выступив с соответствующим докладом касательно законопроекта и других документов бюджетного пакета, министр финансов НКР Спартак Тевосян отметил, что при составлении проекта бюджета правительство учитывало как зафиксированные в текущем году тенденции экономического развития, так и опыт Армении и зарубежных стран.
Согласно проекту главного финансового документа страны, консолидированный бюджет Нагорно-Карабахской Республики на 2016 год по линии доходов (без поступлений от межбюджетных перечислений) составит 86,185.5 млн драмов, в том числе и сумма межгосударственного долга, получаемая от Республики Армения, по линии расходов (без межбюджетных перечислений) – 88,946.8 млн драмов, дефицит – 2,761.3 млн драмов.
В ходе заседания с речью о проекте бюджета выступил премьер-министр НКР Араик Арутюнян. Он представил основные направления социально-экономической политики страны в будущем году, а также дал дополнительные пояснения к вопросам депутатов относительно проекта госбюджета.
В соответствии с утвержденным графиком, с 3 декабря обсуждения продолжатся в постоянных парламентских комиссиях и фракциях.
На совместном заседании приняли участие председатель НС НКР Ашот Гулян, а также члены правительства.