ԼՂՀ Ազգային ժողովում դեկտեմբերի 1-ին «Բաց դռներ» օրվա շրջանակներում հյուրընկալվել էին Քարվաճառի միջնակարգ դպրոցի մի խումբ աշակերտներ:
Առաջին անգամ կազմակերպված միջոցառման ընթացքում դպրոցականները հնարավորություն ունեցան ծանոթանալու օրենսդիր մարմնի պատմությանն ու կառուցվածքին, մշտական հանձնաժողովների ու պատգամավորների գործունեությանը, ինչպես նաեւ հյուրընկալվել ԱԺ նախագահի աշխատասենյակում:
Ողջունելով աշակերտներին՝ Աշոտ Ղուլյանն ամփոփ ներկայացրել է հանրապետության օրենսդիր իշխանությանը, օրենսդրական գործընթացներին եւ խորհրդարանական գործունեության այլ ոլորտներին վերաբերող տեղեկություններ եւ պատասխանել դպրոցականների հնչեցրած հարցերին:
Խորհրդարանի նախագահն ընդգծել է, որ «Բաց դռներ» ծրագրի շրջանակներում հետագայում եւս Արցախի տարբեր հատվածներում ապրող դպրոցականներ ու սոցիալական այլ խմբերի ներկայացուցիչներ Ազգային ժողովում հյուրընկալվելու եւ հանրապետության օրենսդիր մարմնի աշխատանքներին ծանոթանալու հնարավորություն կունենան:
Ազգային ժողովում շրջայցից հետո Քարվաճառի դպրոցականներն այցելել են Ստեփանակերտի հուշահամալիր, «Մենք ենք՝ մեր սարերը» հուշակոթող եւ մասնակցել Ստեփանակերտի մանկա-պատանեկան ստեղծագործական կենտրոնի սաների՝ նրանց պատվին կազմակերպած մշակութային միջոցառմանը:

1 декабря в рамках программы "День открытых дверей" в Национальном собрании Нагорно-Карабахской Республики гостили учащиеся Карвачарской средней школы.
В ходе мероприятия, впервые организованного в парламенте республики, школьники получили возможность ознакомиться с историей и структурой законодательного органа власти, деятельностью постоянных комиссий и депутатов, а также погостить в рабочем кабинете председателя НС.
Приветствуя учащихся, Ашот Гулян вкратце представил сведения, касающиеся законодательной власти республики, законодательных процессов и других сфер парламентской деятельности, и ответил на озвученные школьниками вопросы.
Председатель парламента подчеркнул, что в дальнейшем также в рамках программы "День открытых дверей" проживающим в разных районах Арцаха школьникам и представителям других социальных групп будет предоставлена возможность ознакомиться с работой законодательного органа республики.
В рамках программы школьники посетили Степанакертский мемориальный комплекс, памятник "Мы – наши горы", а также приняли участие в организованном воспитанниками Степанакертского центра детско-юношеского творчества в их честь культурном мероприятии.