Աշոտ Ղուլյանի նախագահությամբ նոյեմբերի 26-ին տեղի է ունեցել Արցախի Հանրապետության 6-րդ գումարման Ազգային ժողովի 2-րդ նստաշրջանի հերթական լիագումար նիստը:
Անցնելով օրենսդրական նախաձեռնությունների քննարկմանը` խորհրդարանը ընդունել է «Փաստաբանության մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Աշխատանքի պետական տեսչության մասին» ԼՂՀ օրենքն ուժը կորցրած ճանաչելու մասին», «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում ստուգումների կազմակերպման եւ անցկացման մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Քաղաքացիական ծառայության մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» ԼՂՀ օրենքները, «Լիցենզավորման մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին», «Պետական տուրքի մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Ավտոմոբիլային տրանսպորտի մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» եւ «Նախնական մասնագիտական (արհեստագործական) եւ միջին մասնագիտական կրթության մասին» ԼՂՀ օրենքում լրացումներ կատարելու մասին, «Շահութահարկի մասին» ԼՂՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին» ԼՂՀ օրենքների փաթեթները, առաջին ընթերցմամբ` «Անասնաբուժության մասին» ԼՂՀ օրենքը:
Նիստի օրակարգում ներառված «Տեղական ինքնակառավարման մասին» ԼՂՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին» ԼՂՀ օրենքի նախագիծը խորհրդարանի կողմից հավանության չարժանացավ (13 դեմ, 10 կողմ եւ 6 ձեռնպահ):
Ազգային ժողովն ի գիտություն է ընդունել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության 2015 թվականի ինն ամսվա պետական բյուջեի կատարման տեղեկատվությունը, որը ներկայացրել է ֆինանսների նախարար Ս. Թեւոսյանը:
Օրենսդիր-գործադիր հարցուպատասխանի ընթացքում պատգամավորների կողմից կառավարության ներկայացուցիչներին են ուղղվել գյուղատնտեսության, առողջապահության, քաղաքաշինության, կրթության, դատական համակարգին, արտաքին հարաբերություններին եւ հանրապետության կենսագործունեության այլ ոլորտներին վերաբերող մի շարք հարցեր:
Լիագումար նիստի ավարտին հրապարակվել են պատգամավոր Հ. Խանումյանի հայտարարությունը եւ Ազգային ժողովի պատգամավորների` «Հեռուստամարաթոն- 2015»-ի առթիվ համայն հայությանն ուղղված դիմումը, որը ներկայացրել է արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ա. Մխիթարյանը:
Խորհրդարանի ղեկավարը կարեւորելով համահայկական դրամահավաքին յուրաքանչյուրի մասնակցությունը` նշել է, որ ԼՂՀ Ազգային ժողովի պատգամավորներն ու աշխատակազմն արդեն իսկ հանգանակել են 1մլն 140 հազար ՀՀ դրամ:

Под председательством Ашота Гуляна 26 ноября состоялось очередное пленарное заседание 2-й сессии Национального собрания Республики Арцах 6-го созыва.
Перейдя к рассмотрению законодательных инициатив, парламент принял законы НКР «О внесении изменений в закон НКР "Об адвокатуре"», «О признании утратившим силу закона НКР "О государственной инспекции труда"», «О внесении изменений в закон НКР "Об организации и проведении проверок в Нагорно-Карабахской Республике"», «О внесении изменений и дополнений в закон НКР "О гражданской службе"», пакеты законов «О внесении изменения в закон НКР "О лицензировании"», «О внесении изменений в закон НКР "О государственной пошлине"», «О внесении изменения в закон НКР "Об автомобильном транспорте"» и «О внесении дополнений в закон НКР "О начальном профессиональном (ремесленном) и среднем специальном образовании"», «О внесении дополнения в закон НКР "О налоге на прибыль"». Парламент в первом чтении принял также закон НКР "О ветеринарии".
Внесенный в повестку дня заседания проект закона НКР «О внесении дополнения в закон НКР "О местном самоуправлении"» не был одобрен парламентом (13 - "против", 10 - "за", 6 воздержавшихся).
Национальное собрание приняло к сведению доклад об исполнении государственного бюджета за девять месяцев 2015 года, который представил министр финансов НКР С. Тевосян.
В ходе процедуры вопросов-ответов депутаты задали представителям правительства вопросы, касающиеся сельского хозяйства, здравоохранения, градостроительства, образования, судебной системы, внешних сношений, а также других сфер жизнедеятельности республики.
По завершении пленарного заседания были опубликованы заявление депутата А. Ханумяна и заявление депутатов Национального собрания, адресованное всему армянству в связи с "Телемарафоном-2015", которое представила председатель постоянной комиссии по внешним сношениям А. Мхитарян.
Председатель парламента, подчеркнув важность участия каждого во всеармянском сборе средств, отметил, что депутаты Национального собрания НКР и аппарат уже пожертвовали 1 млн. 140 тыс. драмов.