Հոկտեմբերի 9-ին ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանն ընդունել է ՀՀ ԱԳՆ Դիվանագիտական դպրոցի ունկնդիրներին՝ հաստատության տնօրեն, դեսպան Վահե Գաբրիելյանի գլխավորությամբ:
Ողջունելով ներկաներին՝ խորհրդարանի նախագահը կարևորել է ապագա դիվանագետների այցն Արցախ ոչ միայն անձնական այլև` մասնագիտական տեսանկյունից: Այդ համատեքստում Ա. Ղուլյանն ընդգծել է հանրապետության քաղաքական դաշտում դիվանագիտության աճող նշանակությունը և հույս է հայտնել, որ երիտասարդ դիվանագետները Ղարաբաղ այցելելով և ծանոթանալով երկրամասին ու ժողովրդին` ավելի լավ կպատկերացնեն իրենց մասնագիտական անելիքները հետագայում:
Աշոտ Ղուլյանը Դիվանագիտական դպրոցի ունկնդիրներին է ներկայացրել Արցախում պետականաշինության գործընթացներին, օրենսդիր մարմնի՝ Ազգային ժողովի կառուցվածքին ու գործունեությանը, խորհրդարանական դիվանագիտությանը վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ:
Այնուհետև ուսանողները խորհրդարանի նախագահին հարցեր են ուղղել պետական կառավարման համակարգի, խորհդարանի քաղաքական կազմի և համազգային նշանակության հեռանկարային ծրագրերի մասին:
Հանդիպման ավարտին պատվիրակության ղեկավար Վահե Գաբրիելյանը շնորհակալություն է հայտնել ԼՂՀ ԱԺ նախագահին դիվանագիտական դպրոցի ուսանողներին ամեն տարի ընդունելու պատրաստակամության և նրանց հետաքրքրող հարցերին համապարփակ պատասխանելու համար:
Հանդիպմանը մասնակցում էին ԼՂՀ Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Դավիթ Մելքումյանը և ԼՂՀ ԱԳ փոխնախարար Ֆելիքս Խաչատրյանը:

Ашот Гулян принял студентов Дипломатической школы Армении
9 октября председатель Национального собрания Нагорно-Карабахской Республики Ашот Гулян принял студентов Дипломатической школы Армении  во главе с директором школы, послом Ваге Габриеляном.
Приветствуя присутствующих, председатель парламента отметил важность визита будущих дипломатов в Арцах как с профессиональной, так и с личной точки зрения. В этом контексте А. Гулян подчеркнул возрастающую роль дипломатии в политической жизни республики и выразил надежду на то, что молодые дипломаты, посетив Нагорный Карабах и ознакомившись с краем и народом Арцаха, более четко будут представлять свои дальнейшие действия.
В ходе встречи Ашот Гулян представил вниманию студентов Дипломатической школы процессы государственного строительства в Арцахе, коснулся широкого спектра вопросов, связанных со структурой и деятельностью органа законодательной власти – Национального собрания, а также парламентской дипломатией.
Затем студенты обратились к председателю НС НКР с вопросами, касающимися системы государственного управления, политического состава парламента, а также перспективных программ общенационального значения.
По окончании встречи глава делегации Ваге Габриелян выразил благодарность председателю НС НКР за готовность ежегодно принимать студентов дипломатической школы и обстоятельно отвечать на интересующие их вопросы.
Во встрече приняли участие заместитель председателя постоянной комиссии НС НКР по внешним сношениям Давид Мелкумян и заместитель министра иностранных дел НКР Феликс Хачатрян.